||

Uroczyście wręczono Śremskie Żyrafy 2022

Po pandemicznej przerwie Śremskie Żyrafy powróciły w pełnej okazałości. We wtorkowy wieczór w Muzeum Śremskim odbyła się uroczysta gala, którą poprowadziła Anna Szmyt-Baranowska – dyrektor Śremskiego Ośrodka Kultury. Udział w niej wzięli samorządowcy, przedstawiciele śremskich firm i instytucji oraz oczywiście laureaci, którym towarzyszyli bliscy i przyjaciele.Przypomnijmy, że Śremskie Żyrafy to nagrody burmistrza Śremu, przyznawane od 2007 roku. Trafiają one do rąk autorów najciekawszych i najbardziej spektakularnych inicjatyw w gminie Śrem, które sławią miasto w kraju i za granicą.

W tym roku wśród wyróżnionych znaleźli się:

  • Śremchodzi – Anna Matyja i Radosław Dukat

Inicjatywa Anny Matyi i Radosława Dukata pod hasłem „Śremchodzi” polega na organizacji otwartych treningów nordic walking. Bezpłatne treningi, które zwykle startują w Miejskim Parku Ekologicznym im. Wł. Puchalskiego kierowane są do wszystkich chętnych. Treningi organizowane od 2018 roku nie tylko popularyzują nordic walking w Śremie, ale przede wszystkim przyczyniają się do poprawy zdrowia mieszkańców gminy i prowadzenia zdrowego stylu życia.

  • Jakub Tylman

Organizator różnorodnych wydarzeń w gminie Śrem z głową pełną pomysłów i ogromną chęcią działania. Miasteczko Dyniowe, Miasteczko Zimowe, Miasto Wiosny, Festiwal Gwiazd i spotkania z artystami wielkiego ekranu i sceny to tylko niektóre przedsięwzięcia, które wzbogacają Śrem. Inicjatywy cieszą się popularnością nie tylko wśród mieszkańców gminy Śrem, ale również w całym kraju. Autor edukacyjnych  książek dla dzieci. Laureat Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” oraz NIEPRZECIĘTNY 2022 plebiscytu radiowej „Czwórki”.

  • Magdalena Lange

Trenuje pięściarstwo w Śremskim Klubie Bokserskim Warta. Rok 2022 był rokiem wielkiej pracy i ogromnych sukcesów. Magdalena zdobyła złote medale na mistrzostwach w Śremie Bytowie i Ciechocinku. Po 20 latach ŚKB Warta cieszy się złotym medalem Mistrzostw Polski.

  • Patryk Pieczyński

Wielki talent taekwondo. Trenuje w klubie Rapid. Złoty medalista Pucharu Świata Multi European Games w Sofii (Bułgaria) i Pucharu Świata Polish Open 2022 w Warszawie. Zdobywca wielu złotych i srebrnych medali w zawodach na arenie ogólnopolskiej.

  • Hubert Komorowski

Od 2020 roku trenuje parakolarstwo szosowe. Członek klubu ProRace Poland – pierwszego klubu w Polsce, który ma przygotować zawodników do startów w olimpiadach. Członek kadry narodowej. W 2022 roku zdobywał medale Mistrzostw Polski i Pucharu Europy: w Trzciance, Zduńskiej Woli, Puchov (Słowacja). Reprezentował Polskę w Pucharze Świata w Elzach i zajął 10 miejsce.

  • Michał Żyliński

Utytułowany zawodnik parakolarstwa szosowego. Założyciel oraz członek Klubu Kross Zero Załamki Team. Podczas zawodów w 2022 roku wielokrotnie zdobywał medale na arenie międzynarodowej oraz ogólnopolskiej: w Puchovie (Słowacja), Zduńskiej Woli, Trzciance, Rącznej oraz Lublinie. Podczas Mistrzostw Europy w Austrii wywalczył 6 i 7 miejsce indywidualnie oraz 8 miejsce w sztafecie. W 2021 roku z jego inicjatywy Mistrzostwa Polski w parakolarstwie szosowym odbyły się w gminie Śrem – ze startem i metą w Dąbrowie.

Podobnie jak w latach ubiegłych, przeprowadzono plebiscyt na „Najlepszą Śremską Żyrafę”. Ten tytuł przypadł paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Wyrzece, które z zaangażowaniem realizują pomysły kulturalne i kulinarne, kultywując lokalne tradycje i historię. W 2022 roku z sukcesami uczestniczyły w wielu wydarzeniach: zajęły trzecie miejsce na powiatowym szczeblu kulinarnego konkursu Bitwa Regionów; brały udział w warszawskim finale Festiwalu Polska od Kuchni. Tytuł II Vicemiss Wdzięku otrzymała Agnieszka Szymendera. KGW pozyskało także środki na projekt „Tryptyk ks. P. Wawrzyniaka”, w ramach którego w październiku uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę.

Przy okazji dzisiejszej gali, życzę wszystkim siły i odwagi, a także działań z podniesioną głową i umiejętności podejmowania decyzji, również tych obarczonych dużym ryzykiem. Bez tego nie odniesiemy żadnych celów – podkreślał Adam Lewandowski


VW_Berdychowski_400_150(1)

Ponadto burmistrz Śremu przyznał dwie specjalne Śremskie Żyrafy. Wyróżnienie otrzymał Jacek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, który gorąco kibicuje śremskim innowacjom, m.in. „osiedlu wodorowemu”, które ma powstać w prawobrzeżnej części Śremu.

Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Śrem jest przykładem wielkopolskiej organicznej pracy. Gratuluję wszystkich działań. Jestem pod wrażeniem – mówił Jacek Bogusławski

Druga specjalna Śremska Żyrafa została przyznana firmie Leopol Meble Polska za spektakularne wyniki gospodarcze i wspieranie śremskich inicjatyw i inwestycji. Nagrodę odebrał Piotr Prewicz, dyrektor naczelny firmy.

Jest mi niezmiernie miło odebrać to wyróżnienie i pragnę podkreślić, że nasz rozwój jest możliwy dzięki wsparciu burmistrza, który zauważył nasz potencjał – mówił P. Prewicz

Dopełnieniem uroczystej gali był koncert w wykonaniu Sióstr Melosik oraz bankiet.