Image
  • Home
  • Sport
  • Emil Konieczny – karateka na żużlowym torze

Emil Konieczny – karateka na żużlowym torze

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Emil Konieczny jest uczniem Zespołu Szkół Technicznych w Śremie, niedługo skończy 15 lat a już może się pochwalić niebagatelnymi sukcesami w sporcie.

Skromny, sympatyczny chłopak, podczas rozmowy trochę nieśmiały, ale chyba to tylko pozory. Bo gdy opowiada o swoim dotychczasowym sportowym życiu, to wyłania się z tej opowieści młodzieniec, który już wie, co chce w życiu robić i ma ku temu podstawy, bo sporty walki które uprawia uczą upartości i systematyczności w treningach, odporności na stres i ból, zadziorności bez której nie ma sukcesów na macie czy ringu, a ostatnio na torze, ale również kultury, pokory i szacunku dla innych, trenerów i opiekunów a także kolegów z którymi się rywalizuje.

Karate uprawiam od 2017 roku w śremskim klubie Do Shotokan. W tej dyscyplinie osiągnąłem już wiele, znajdowałem się w kadrze Wielkopolski, zdobyłem wiele medali na zawodach krajowych  międzynarodowych w swojej grupie wiekowej. Jestem już w posiadaniu niebieskiego pasa, do zdobycia pozostały jedynie brązowy i czarny, świadczący o najwyższym stopniu wtajemniczenia w arkana tego sportu – mówi Emil i dodaje, że postanowił zawiesić swoje treningi w klubie, bo zaczął szukać innych sportowych wyzwań. – Nie bez znaczenia była tu pandemia, która zdezorganizowała nie tylko treningi ale również zawody sportowe – dopowiada mama Emila Małgorzata Konieczna, która przysłuchuje się rozmowie.

fot. arch. prywatne

W 2021 roku Emil został zaczął uprawiać boks w Klubie Sportowym Warta Śrem, a jednocześnie siadł na motocykl crossowy. Poszło całkiem nieźle. Jego poczynania na motocyklu spodobały się nie tylko jemu samemu, ale również Tobiaszowi Musielakowi z którym łączą go rodzinne więzy. Za namową kuzyna, ale też przy akceptacji taty Michała Koniecznego, który jest rzemieślnikiem i prowadzi swój zakład usługowy w gminie Śrem, postanowił spróbować swoich sił na żużlowym torze.

Emil bardzo szybko poczuł się pewnie na żużlowym motocyklu. Wprawdzie to na razie tylko 250 cc, ale jest to niezbędny krok w dalszej sportowej edukacji. – Licencję żużlową w klasie 250 cc zdałem w kwietniu 2022 roku na torze w Rawiczu. Za pierwszym podejściem – mówi z nieukrywaną dumą, a mama dodaje, że do zawodów przystąpił ze złamanym palcem, co było skutkiem wcześniejszej walki bokserskiej na ringu. Ale się trenerowi nie przyznał, bo się bał, że go nie dopuści do jazdy – śmieje się pani Małgorzata, a Emil dodaje z uśmiechem, że trochę bolało, ale trenerowi przyznał się co go spotkało na ringu dopiero po zdaniu egzaminu na licencję.

Został w 2022 roku wypożyczony do Stali Gorzów, bo akurat tam brakowało zawodników, a w Unii było ich aż nadto. – Dla niego liczą się starty, im więcej jeździ, tym lepiej, więc nie było sensu siedzieć w leszczyńskim boksie jako rezerwowy, lepiej rywalizować nawet w barwach innego klubu – mówi ojciec Emila Michał Konieczny i dodaje, że to dla niego i rodziny było nie lada wyzwanie, bo trzeba było kupić busa, by docierać na treningi i zawody do Gorzowa, ale również do innych miejscowości w całej Polsce, bo z wyjątkiem Częstochowy, „zaliczyli” już wszystkie ekstraklasowe tory w Polsce.

Rozmowa cały czas toczy się wokół problemów sprzętowych i logistycznych, ale dotyczy również finansów. Żużel to drogi sport, uprawianie go pochłania wiele środków z rodzinnego budżetu, a  tak nie na wszystko starcza. Wraz z rozwojem młodego żużlowca będzie jeszcze drożej, bo zdanie licencji żużlowej na 500cc wiązać się będzie z kolejnymi poważnymi wydatkami na zakup sprzętu, kombinezonu, kasków itp. A o licencję można się ubiegać już po skończeniu 15 roku życia. By zaistnieć w tym żużlowym świadku potrzebne są więc przede wszystkim duże umiejętności samego zawodnika, ale niezbędny jest także dobry sprzęt czyli motocykl, silniki, opony, sprzęgła etc. etc. Bez sponsoringu się nie obejdzie.

Emil i jego rodzina wdzięczni będą za każdą formę wsparcia, finansowego lub rzeczowego, ze strony sympatyków czarnego sportu, przedsiębiorców, firm i instytucji, które w zamian za umieszczenie na kombinezonie zawodnika i na jego motocyklu logo firmy zechcą go sponsorować. Zainteresowanym sponsoringiem tego znakomicie zapowiadającego się młodego żużlowca podajemy kontakt mailowy i telefoniczny do rodziny Koniecznych: małgorzata.konieczna84@gmail.com lub telefon: 667 292 549.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!


Berdychowski Kwiecien2 2024

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]