||||

Paula Wężyk – poetka, która pokochała Śrem

Paula Wezyk Poetka Ktora Pokochala Srem 13
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

To było niezwykle intersujące spotkanie prezentujące proces pisania biografii poetki – Pauli Wężyk, a także przybliżające postać samej literatki. Okazuje się bowiem, że Paula Wężyk była nie tylko poetką, która przez wiele lat była związana ze Śremem, lecz także dramatopisarką, tłumaczką i katolicką działaczką społeczną. Jej utwory były głównie skierowane do dzieci i młodzieży.

Trud napisania biografii w zasadzie zapomnianej już poetki wzięły na siebie Danuta Płygawko oraz Ewa Bąk. Było to niezwykle trudne wyzwanie, bowiem informacji na temat poetki do niedawna próżno było szukać w Internecie, a jej utwory nie były wznawiane po jej śmierci.– Dlatego też jest dziś prawie zapomniana. Jej biogram, który został opracowany przez spokrewnionego z nią Sławomira Leitgebera, można przeczytać w „Wielkopolskim słowniku biograficznym”. Napisał on też kilka artykułów wspomnieniowych. To stało się podstawą do prac nad biografią. Podczas prac udało nam się skorygować kilka błędnych faktów biograficznych. Jest też wiele nowych ciekawostek – wspominały Danuta Płygawko i Ewa Bąk.

Fot. D. Górna

Autorki przyznają, że do prac posłużyły im pamiętniki, opracowania genealogiczne, monografie i liczne artykuły prasowe. Przez wiele miesięcy przeszukiwały zasoby bibliotek cyfrowych. – Cenne pamiątki, w tym autograf wiersza „Kocham Śrem”, znajdują się w Muzeum Śremskim. Udało nam się także kupić kilka książek Pauli Wężyk przez Internet, czy w antykwariatach. Kilka osób udostępniło własne zbiory – wyjaśniały autorki.

Publikacja „Paula Wężyk (1876-1963). Poetka, która pokochała Śrem” jest częścią serii „Śrem w małych monografiach”. Książka została podzielona na dwie części. Pierwszą stanowi biografia poetki, a także opis jej działalności społecznej. Druga część zawiera wybraną twórczość. – Wybrałyśmy z kilku tomików wiersze o przyrodzie, zwierzętach i wiersze religijne. Publikujemy także wybór opowiadań i opowiastek – tłumaczą autorki publikacji. Treść książki uzupełniają fotografie jej bohaterki, a także rodziny Wężyków, które udostępnił Sławomir Leitgeber.

Fot. D. Górna

Kim była Paula Wężyk?


VW_Berdychowski_400_150(1)

O tym oczywiście dowiemy się z publikacji Danuty Płygawko i Ewy Bąk pt. „Paula Wężyk (1876-1963). Poetka, która pokochała Śrem”, którą można kupić w śremskiej bibliotece publicznej oraz w Księgarni Przy Rynku.

Fot. D. Górna/Podczas sobotniego spotkania autorskiego w bibliotece, utwory Pauli Wężyk zaprezentował chór Cantavi Ad Homini. Wśród nich była „Kukułeczka”

Warto jednak wspomnieć, że poetka urodziła się 11 kwietnia 1876 w Kępnie. Była przedstawicielką myjomickiej linii rodu Wężyków z Osin herbu Wąż, którego początki sięgają pierwszej połowy XV w. Była córką Pawła Bolesława Wężyka (1829–1893) i Eleonory Ewy Kamockiej (1844 – ) z Niewierszyna. Miała pięć sióstr. Pierwsze lata życia spędziła w Kępnie. Następnie wraz z rodziną przenosiła się do Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza i Poznania. W czasie wojny schronienie znalazła w Pleszewie, a następnie w Śremie. Przez całe życie pisała wiersze, opowiadania i utwory dramatyczne. Wiele z nich opublikowała. A jej twórczość „ocalił od zapomnienia” jej chrześniak – dziennikarz i pisarz Sławomir Leitgeber (1921-2010), publikując biogram w „Wielkopolskim słowniku biograficznym” (1981)

Paula Wężyk zmarła 27 kwietnia 1963 w Śremie. Spoczywa w grobowcu Rodziny Tadrzyńskich na cmentarzu parafialnym przy śremskiej farze. Widnieje tam pamiątkowa tablica ufundowana przez członków poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich.