|||

I spotkanie upowszechniające działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

10 grudnia przypada Dzień Praw Człowieka – święto to jest obchodzone każdego roku i ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Z kolei 13 grudnia 2006 roku została przyjęta Konwencja ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych. I właśnie te dwie ważny daty stały się przyczynkiem do tego, by w sobotę 10 grudnia zorganizować pierwsze spotkanie upowszechniające działania podejmowane na rzecz osób z niepełnosprawnościami pn. „Działamy do poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami”. Do rozmowy na temat lokalnej polityki społecznej zaprosił śremski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Śrem odpowiada na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Cieszę się, że udało nam się dziś spotkać i mam nadzieję, że takie spotkania uda nam się organizować cyklicznie – mówiła Maria Świdurska, kierownik OPS w Śremie


VW_Berdychowski_400_150(1)

Podczas spotkania pracownicy OPS przybliżyli działania podejmowane na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Mowa była między innymi o pilotażowym projekcie pn. Wielkopolski System Opieki Seniora (teleopieka), którego celem jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób starszych, którzy mieszkają samotnie, podniesienie jakości życia seniorów i wdrożenie modelu wsparcia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i aktywności obywatelskiej. Mowa tu o opasce, tzw. smartbandzie, która monitoruje samopoczucie seniora i ma możliwość bezpośredniego kontaktu z centrum monitoringu. Z tej usługi skorzystało 44 mieszkańców gminy Śrem.Fot. D. Górna

Wspominano także o bezpłatnych zajęciach w ramach Centrum Usług dla Rodzin, w tym m.in. z hipoterapii dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, dla których kontakt z koniem jest swoistą terapią. A ta czasem potrafi działać cuda.

Wyróżnienia

Podczas sobotniego spotkania uhonorowano asystentów osobistych osoby niepełnosprawnej oraz opiekunki osób starszych i z niepełnosprawnościami. Wiele tych osób wspiera osoby z niepełnosprawnościami od kilkunastu lat. Doceniono ich doświadczenie i zaangażowanie.

W tym miejscu warto wspomnieć, że z programu „Opieka wytchnieniowa”, który kierowany jest do członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami w 2022 roku skorzystało 75 osób.  Z kolei z programu „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej”, który ma być wsparciem w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób z niepełnosprawnością, w 2022 roku skorzystało 90 osób. – Pokazuje to, jak duże jest zapotrzebowanie na te usługi w gminie Śrem – podkreśla Maria Świdurska.

Fot. D. Górna

Możesz poczuć starość

Ciekawym punktem było spotkanie z członkami Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO z Poznania. Jest to organizacja pozarządowa, która powstała w 2004 roku. Tworzy ją zespół zgranych i pełnych pasji ludzi, którym bliska jest idea wolontariatu. I jedno można powiedzieć śmiało – wyróżnia ich kreatywność! Do Śremu zawitali z kombinezonem starości i okularami imitującymi problemy ze wzrokiem. Zachęcali, by na własnej skórze poczuć jak wygląda starość.

Fot. D. Górna

Na koniec przyszedł czas podziękowań i życzeń dla osób, stowarzyszeń i organizacji, które na co dzień wspierają działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, na rzecz rodzin ubogich oraz osób starszych. – Dziękuję za współpracę w systemach wsparcia gminy Śrem na rzecz osób dotkniętych wykluczeniem społecznym. Wasze działania dają ludziom nadzieję na lepsze życie – zapewniała M. Świdurska.