Detoks i Esperal Gdańsk – skuteczna metoda wspomagająca leczenie alkoholizmu

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

U przewlekłych alkoholików we krwi stale obecne są toksyczne i metaboliczne produkty, które destrukcyjnie wpływają na wszystkie ludzkie tkanki i narządy.


Berdychowski Wv

Osoba cierpiąca na przewlekły alkoholizm spożywa napoje alkoholowe w sposób niekontrolowany i w żadnym wypadku nie może ich odmówić. Często tylko metody, takie jak detoksykacja i wszywka alkoholowa pomagają rozwiązać bolesny problem.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Techniki awersyjne mają na celu wywołanie silnej niechęci do alkoholu. Nawet najmniejsze ilości alkoholu wywołują silną, negatywną reakcję organizmu, która tworzy trwałą motywację do zaprzestania picia. W ten sposób powstaje silna zachęta do życia bezalkoholowego.

Aby skutecznie rozpocząć walkę z alkoholizmem należy podjąć się odpowiedniego leczenia. Jednym z nich może być leczenie w dwóch fazach: detoksykacji i implantacji Esperalu.

Zacznijmy więc od początku.

Detoks

Po przybyciu do kliniki i wykonaniu niezbędnych badań rozpoczyna się detoksykacja – proces neutralizacji i eliminacji toksyn z organizmu. Oznacza to, że organizm pozbywa się resztek alkoholu. Zwykle zajmuje to 2-3 dni, w zależności od stanu i wyników badań.

Ponieważ detoksykacja może stać się bardzo niewygodnym etapem leczenia uzależnienia od alkoholu (możliwe objawy odstawienia to depresja, niepokój, drażliwość, dreszcze lub pocenie się), nasi eksperci dokładają wszelkich starań, aby proces detoksykacji był jak najbardziej komfortowy. Indywidualny plan jest zawsze opracowywany w oparciu o cechy fizyczne i psychiczne pacjenta.

Na tym etapie stosuje się całą gamę metod – łagodzenie kaca za pomocą specjalnych preparatów, leczenie zaburzeń snu, dożylne kroplówki witaminowe, specjalne preparaty do eliminacji alkoholu. Cały cel to zrównoważenie elektrolitów i wiele więcej, co przygotowuje pacjenta do implantacji.

Po detoksykacji organizmu następuje II faza leczenia – implantacja Esperalu.

Co to jest Esperal?

Esperal Gdańsk, którego substancją czynną jest disulfiram, to lek, który powoduje, że organizm opóźnia rozkład alkoholu. Lek ingeruje w ten proces rozkładu alkoholu i zapobiega ostatniemu etapowi konwersji do kwasu octowego poprzez blokowanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej. W rezultacie alkohol jest tylko nie całkowicie rozkładany i gromadzi się aldehyd octowy.

Zaraz po spożyciu alkoholu, nawet w małych dawkach, rozwija się silna i nieprzyjemna reakcja nietolerancji. W ten sposób pacjent rozumie, że spożywanie alkoholu jest niebezpieczne dla jego zdrowia, a także towarzyszą mu bardzo nieprzyjemne objawy. Są to:

 • Ból głowy;
 • Rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze i zaczerwienienie;
 • Nudności;
 • Wymioty;
 • Lęk;
 • Zawroty głowy;
 • Kołatanie serca;
 • Duszności;
 • Pocenie się;
 • Spadek ciśnienia tętniczego krwi;
 • Drgawki (rzadko).

W skrajnych wypadkach może dojść do zawału serca.

  Czym zajmują się agencje zatrudnienia?

W zależności od ilości spożytego alkoholu, objawy utrzymują się zazwyczaj od 4 do 10 godzin. Należy pamiętać, że objawy reakcji disulfiramowej mogą wystąpić nie tylko po spożyciu czystego alkoholu, ale również po spożyciu wyrobów spożywczych zawierających alkohol, takich jak np. ocet, czekoladki z alkoholem, sos na bazie wina itd.

Tabletki z disulfiramem nie mogą łączyć się także z innymi lekami, które są na bazie alkoholu. Mowa tutaj np. o syropach na kaszel. Ponadto disulfiram wchodzi w reakcję z lekami przeciwzakrzepowymi i nasila ich działanie.

Występowanie powyższych objawów ma na celu zniechęcenie osoby uzależnionej do sięgnięcia po alkohol.

Co oznacza implantacja disulfiramu?

Za pomocą małego nacięcia skóry implant disulfiramowy jest wszczepiany w skórę pacjenta, zazwyczaj w okolicę pośladka, łopatki lub brzucha. Cały zabieg trwa około pół godziny. Po wprowadzeniu disulfiram powoli rozpuszcza się we krwi, zapewniając odpowiedni poziom disulfiramu w organizmie przez kolejne 8-10 miesięcy. Ten proces jest często określany jako „wszywanie”.

Oczywistą zaletą wszczepienia disulfiramu jest brak możliwości pozbycia się implantu. Według badań implantacja jest bardzo skuteczna w leczeniu uzależnienia od alkoholu i zapewnia długą przerwę od alkoholu. Pozwala to pacjentowi przystosować się do życia bez wysokoprocentowych napojów.

Wszczepienie disulfiramu jest szczególnie skuteczne w zaawansowanych stadiach alkoholizmu. Jednak długoterminowe wyniki zależą również w dużej mierze od chęci pacjenta do życia bez alkoholu.

Jakie są przeciwwskazania?

Wszywka to lek, dlatego posiada wiele przeciwwskazań, do których zalicza się:

 • Uczulenie na disulfiram lub inny składnik leku;
 • Problemy z sercem, takie jak: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca czy przebyta w przeszłości niewydolność obwodowa krążenia;
 • Zaburzenia psychiczne lub psychoza (poza psychozą alkoholową);
 • Alkohol we krwi.

Osoby, które chorują na padaczkę, cukrzycę, choroby serca czy układu oddechowego muszą być szczególnie ostrożne, ponieważ po wypiciu alkoholu przy wszywce może dojść do zaostrzenia tych schorzeń.

Wszywka alkoholowa – skutki uboczne

Disulfiram może powodować również skutki uboczne. Zalicza się do nich:

 • Nudności;
 • Wymioty;
 • Senność;
 • Przemijająca impotencja;
 • Zmęczenie;
 • Odczuwanie w ustach smaku czosnku lub metalicznego posmaku;
 • Stany depresyjne, mania, reakcje psychotyczne, stany paranoiczne, schizofrenia;
 • Reakcje skórne;
 • Zapalenie nerwów obwodowych.

Występują one rzadko, a jeśli już, to w pierwszych dniach po zabiegu.

Czy ten zabieg jest dla mnie odpowiedni?

Wychodzenie z alkoholizmu za pomocą Esperalu powinno być stosowane tylko wtedy, gdy pacjent jest świadomy niebezpieczeństwa i rozumie możliwe szkody dla organizmu w przypadku spożycia alkoholu po zabiegu. Implantacja może, i powinna, służyć jako dodatkowy mechanizm leczenia. Ponadto, należy upewnić się, że ta metoda leczenia jest dla Ciebie odpowiednia. Zdecydowanie zalecamy, aby najpierw omówić to z lekarzem.

Wielu uzależnionych nie zdaje sobie jednak sprawy, że objawy bólowe są spowodowane nie przez implant disulfiramu, a przez alkohol. Sam implant nie wywołuje żadnych objawów, powoduje jedynie nadwrażliwość organizmu na alkohol.

Połączenie tych dwóch metod, jakimi są detoks oraz wszywka alkoholowa pozwolą rozpocząć nowe życie trwające w abstynencji.