Co to jest COP pompy ciepła?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Najprościej rzecz ujmując, COP mówi o tym, ile energii cieplnej oddała pompa ciepła, z każdej kilowatogodziny energii elektrycznej pobranej z sieci. Nowoczesne gruntowe i powietrzne pompy ciepła mają współczynnik COP wynoszący ponad 4. Oznacza to, że z każdej 1 kilowatogodziny energii elektrycznej, urządzenie jest w stanie wyprodukować ponad 4 kilowatogodziny energii cieplnej.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Znając zapotrzebowanie energetyczne budynku i parametr COP pompy ciepła jesteśmy w stanie obliczyć, ile będzie nas kosztowało całoroczne ogrzewanie oraz ile zaoszczędzimy, decydując się na montaż pompy ciepła, np. Shizen zamiast konwencjonalnego źródła energii.

COP a SCOP

SCOP, czyli Seasonal Coefficient of Performance to uśredniona dla całego sezonu grzewczego wartość COP. W kontekście szacowania kosztów ogrzewania jest to dokładniejszy parametr bazowy niż COP. Dlaczego? Otóż wyznacza się go, przyjmując określone założenia na temat tego, jak będzie zmieniać się temperatura zewnętrzna. Oprócz tego, podczas obliczania SCOP uwzględnia się, jaka będzie temperatura po stronie źródła górnego, czyli temperatura wody w obiegu c.o. Z tego powodu producenci podają SCOP osobno dla temperatury zasilania 35°C, co jest typową wartością dla podłogówki oraz 55°C (temperatury zasilania grzejników).Co wpływa na współczynnik COP?

COP dobrze obrazuje w sposób ogólny, jakie są możliwości pompy ciepła. Analogicznie do powyższej charakterystyki SCOP, na wartość parametru COP wpływają temperatury występujące w dolnym i górnym źródle ciepła. Dla działania pompy korzystna jest niewielka różnica pomiędzy nimi.

W przypadku powietrznych pomp ciepła, COP będzie wzrastać wraz z temperaturą powietrza na zewnątrz. Nie oznacza to, że drastycznie spadnie, gdy przyjdzie mroźna zima. Doskonałym przykładem tego są pompy Shizen, których innowacyjność polega na tym, że mimo spadków temperatury zewnętrznej, współczynnik COP utrzymuje się nadal na wysokim poziomie.

W przypadku górnego źródła ciepła im niższa jest temperatura, tym lepiej. Dokładnie to samo urządzenie, w domu o identycznym zapotrzebowaniu energetycznym i przy takiej samej temperaturze zewnętrznej, będzie miała wyższy współczynnik COP, przygotowując wodę o niższej temperaturze np. 35°C i zasilając ogrzewanie podłogowe, niż podgrzewając wodę do dwukrotnie wyższej temperatury dla tradycyjnych grzejników.

Podsumowanie

Parametr COP jest jedną z najważniejszych rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę podczas wyboru rodzaju pompy ciepła. Pamiętajmy jednak o tym, aby porównując ten parametr dla różnych pomp ciepła, sprawdzić, w jakich warunkach został osiągnięty. Rzetelni producenci powietrznych pomp ciepła podają tę wartość dla różnych temperatur, tak aby zainteresowany miał świadomość, jak zmienia się sprawność urządzenia wraz ze spadkiem temperatury.

Warto też pamiętać, że koszty ogrzewania, które wyliczymy na podstawie COP bądź SCOP mają margines błędu. Na tę wartość wpływa również wiele innych czynników. Do zrobienia dokładniejszej analizy potrzebny będzie m.in. audyt energetyczny i konsultacja z profesjonalistą w tej dziedzinie.