Jakie kierunki opłaca się studiować? Poznaj zawody, w których zarabia się najlepiej

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Jeśli zależy nam na zdobyciu wyższego wykształcenia, a następnie znalezieniu dobrze płatnej pracy, wypada postawić na najbardziej przyszłościowe oraz opłacalne specjalności. Na polskich uczelniach dostępnych jest wiele atrakcyjnych kierunków. Maturzyści mają do wyboru studia ekonomiczne, techniczne, prawnicze, medyczne, sportowe, turystyczne, humanistyczne itp. Po jakich zarabia się najwięcej? Oto krótkie zestawienie zawodów należących do najlepiej opłacalnych branż.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Informatyk

Jeśli chodzi o zarobki po studiach, informatyka jest wciąż bezkonkurencyjna. Absolwenci po wejściu na rynek pracy mogą liczyć na zarobki rzędu kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych – i to dopiero na początku drogi zawodowej. Później jest tylko lepiej, zwłaszcza gdy wybierzemy gałąź informatyki związaną z programowaniem. Branża IT wciąż się rozwija i nic nie wskazuje na to, by w najbliższych latach miało się to zmienić. Decydując się na takie studia, ma się perspektywy rozwoju. Na rozwinięcie dodatkowych umiejętności pozwala chociażby zaangażowanie się w działalność kół naukowych czy możliwość odbycia płatnego stażu w dziale IT u wybranego pracodawcy. Kolejną korzyścią ze studiowania informatyki jest fakt, że później można pracować z każdego miejsca na świecie, również w zagranicznych firmach. Ludzie zainteresowani informatyką mogą wybierać spośród wielu różnych kierunków. Wśród tych najbardziej przyszłościowych na pewno znajdzie się informatyka stosowana, która gwarantuje dobrze płatną pracę na prestiżowych stanowiskach związanych z IT. Najlepsze polskie uczelnie oferują też kandydatom studia informatyczne prowadzone w języku obcym. Applied Informatics to kierunek dostarczający wiedzę z szeroko rozumianej informatyki, a jednocześnie poprawiający znajomość języka. Absolwenci studiów anglojęzycznych znakomicie radzą sobie na rynku pracy.

  Czym zajmują się agencje zatrudnienia?

Analityk

Kolejny bardzo dochodowy kierunek studiów to analityka. Osoby, których praca jest związana z analizami danych, należą do najbardziej poszukiwanych i najlepiej opłacanych specjalistów na rynku pracy. Absolwenci takich kierunków jak analityka gospodarcza, analityka finansowa czy analityka danych mogą liczyć na wysokie zarobki już na początku swojej kariery. Analityka jest interdyscyplinarną dziedziną badań, łączącą metody naukowe, procesy i algorytmy, pozwalającą wyciągać istotne dane, wskazywać trendy i formułować wnioski. Na stanowisku analityka kluczowe są takie kompetencje jak umiejętność logicznego myślenia, dokładność oraz przywiązywanie uwagi do szczegółów.

Prawnik

Jeśli myślisz o studiach z gwarancją wysokich zarobków, na pewno warto wziąć pod uwagę prawo. Pewność zatrudnienia, wspomniane wcześniej wynagrodzenie oraz społeczny szacunek sprawiają, że ten elitarny kierunek wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. 5-letnie studia jednolite magisterskie na kierunku prawo zapewniają wszechstronne wykształcenie oraz doskonałe przygotowanie z zakresu prawa zarówno pod kątem teoretycznym, jak i praktycznym. Absolwenci studiów prawniczych nie mają problemów ze znalezieniem ciekawej, dobrze płatnej pracy. Młodzi adepci prawa mogą zastanowić się, czy chcą zostać sędziami, prokuratorami, adwokatami, radcami prawnymi, notariuszami czy komornikami.