||||

Starania o nowy wóz oficjalnie zakończone. Auto OSP Pysząca już w podziale bojowym

To efekt starań samych strażaków OSP z Pyszącej, którzy od lat zabiegali o nowy samochód dla jednostki. Początkowo miał to być średni samochód ratowniczo-gaśniczy, ale jak powiedział Przemek Górny, naczelnik OSP Pysząca, z uwagi na liczne zagrożenia pożarowe występujące na terenie powiatu śremskiego, zdecydowano się na zakup ciężkiego wozu bojowego dla jednostki.

– Dziś wprowadzamy do podziału bojowego ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy na podwoziu marki scania. Jest to auto ze zbiornikiem na wodę o pojemności 5 tys. l oraz ze zbiornikiem na środek pianotwórczy o pojemności 520 l. Wydajność autopompy to 2400l/min – mówi Przemek Górny. – Pojazd ten kosztował 1 mln 174 tys. 600 zł. Na tę kwotę składa się dotacja rządowa w wysokości 500 tys. zł oraz dofinansowanie z gminy Śrem w wysokości 674 tys. 600 zł – wylicza naczelnik OSP Pysząca.Dzięki wsparciu okolicznych przedsiębiorców udało się do samochodu zakupić wyposażenie o łącznej wartości przekraczającej 50 tys. zł.

– W powiecie śremskim w ostatnich czterech latach to już czwarty nowy wóz oddany dla OSP – mówi Witold Czarnecki, poseł z ramienia PiS, który również przemawiał podczas poniedziałkowych uroczystości. – Oddany przy wielki wsparciu państwa polskiego. Bo dobrze jest gdy współpraca między państwem polskim a samorządem się układała. Dzięki temu budujemy wspólnotę. Ta wspólnota to jest nie tylko wspólnota interesu, wspólnota bezpieczeństwa, ale to jest także wspólnota pokoleniowa. Gratuluję panu prezesowi i wierzę, że ten wóz strażacki dobrze będzie nam wszystkim służył – dodaje Czarnecki.

Z kolei poseł Zbigniew Dolata wskazał na radosną uroczystość w Pyszącej, bo w latach poprzednich o Pyszącej było głośno z innego powodu niż zakup nowych samochodów strażackich. – To fantastyczne narzędzie do tego, aby jeszcze skuteczniej służyli lokalnej społeczności – mówi poseł Dolata o nowym nabytku ochotników z Pyszącej.

– Kto, jak kto ale wy zasłużyliście na ten wóz, jak nikt inny – tymi słowami bryg. Tomasz Grelak, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Poznaniu, zwrócił się do druhów z OSP Pysząca. – Wszyscy pamiętamy, waszą ofiarną służbę nie tak daleko stąd, na pobliskim wysypisku, które w ostatnich latach kilkunastokrotnie się paliło – kontynuował nawiązując do wydarzeń, które spędzały sen z powiek mieszkańcom Pyszącej. Komendant, jak każdy inny przed nim, także pogratulował ochotnikom nowego nabytku. To samo uczynili również Adam Lewandowski i Zenon Jahns, a także przedstawiciele służb wojewody wielkopolskiego i ministra Zbigniewa Hoffmanna, który nie mógł być obecny na uroczystościach w Pyszącej.

Zanim jednak nastąpiły przemowy, ochotnicy z Pyszącej doczekali się najwspanialszego momentu, czyli oficjalnego przekazania kluczyków i dokumentów do nowego samochodu, który już strzeże bezpieczeństwa mieszkańców gminy Śrem oraz całego powiatu śremskiego.