|||

Za nami pierwszy przegląd teatralny im. Marii Konopnickiej

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Marii Konopnickiej. Stało się to w związku z przypadającą w tym roku 180. rocznicą urodzin poetki. – Nasz przegląd idealnie wpisuje się tematycznie w Rok Marii Konopnickiej. A przedstawienia nawiązują do twórczości pisarki – wspominała na wstępie Mariola Kaźmierczak, dyrektor ksiąskiego centrum kultury, które koordynowało wydarzenie.


Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

W niedzielny wieczór, sala bankietowa Gabi w Mchach wypełniła się po brzegi. Ponad 200 osób, uczniów, nauczycieli i rodziców spotkało się, by wspólnie podziwiać teatralne występy dzieci z placówek edukacyjnych w gminie Książ Wlkp. Dobrym duchem imprezy i zarazem gościem specjalnym była sama Maria Konopnicka. W tę rolę idealnie wcieliła się Elżbieta Kapcińska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wlkp. w Chwałkowie Kościelnym.Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się uczniowie SP w Chwałkowie Kościelnym. Grupa 15 aktorów pod czujnym okiem Elżbiety Rozynek przygotowała spektakl „Na jagody”. Następnie poznaliśmy interpretację utworu „O sierotce Marysi i Krasnoludkach” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. abp. A. Baraniaka w Mchach. Dzieci przygotowały Agnieszka Zielińska oraz Agnieszka Suchecka.

Z kolei uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Emilii Sczanieckiej w Konarzycach zaprezentowali niezwykle emocjonalny spektakl pt. „Dym”. W interpretacji utworu pomogła im nauczycielka Renata Obarska. Natomiast drugą odsłonę baśni poetyckiej „Na jagody” przedstawili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Wiosny Ludów w Książu Wlkp. Tu za reżyserię odpowiadała Teresa Janasik.

W niezwykle dosadny sposób, przy użyciu minimum słów, o powstaniu „Roty” opowiedzieli uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Chrząstowie. Przedstawienie przygotowała Ewa Tomaszewska. Na koniec na scenie wystąpili najmłodsi aktorzy, czyli przedszkolaki z ksiąskiego przedszkola Bajkowy Świat. Maluchy, pod okiem Marii Urbańskiej, przygotowały niezwykle zabawną interpretację utworu „Muchy samochwały”.

Przerwy w spektaklach wypełnione były rozmowami z Marią Konopnicką. Pisarka przypomniała kilka ważnych wydarzeń ze swojego życiorysu. Zdradziła kulisy przyjaźni z Elizą Orzeszkową, która to właśnie stała się dla niej inspiracją pisarską. – Z kolei miłość do literatury zaszczepił we mnie ojciec, znawca literatury – wspominała.

Zwieńczeniem artystycznego wieczoru było wręczenie dyplomów i drobnych podarunków wszystkim uczestnikom przeglądu. Brawom nie było końca.

fot. D. Górna