|||

Nowa ścieżka edukacyjna we Włościejewicach

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Takiej radości w oczach dzieci dawno nie widzieliśmy! A wszystko to za sprawą nowej ścieżki edukacyjnej, która została zainstalowana przy Szkole Podstawowej we Włościejewicach. Jej tematem przewodnim są dary lasu. – Lokalizacja projektu w tym akurat miejscu, nie jest przypadkowa. Szkoła we Włościejewicach praktycznie z każdej strony otoczona jest lasami – podkreśla burmistrz Teofil Marciniak.

Fot. D. Górna

Ścieżka pn. „Dary włościejewickich lasów” jest już szóstą ścieżką edukacyjną w gminie Książ. Przypomnijmy, że w regionie można korzystać ze ścieżek edukacyjno – przyrodniczych w Gogolewie, Sroczewie, Kołacinie, Książu Wlkp. i w leśnictwie Zawory. – Są one nie tylko atrakcją turystyczną, ale również ciekawą pomocą naukową – zapewnia Mirela Grześkowiak, zastępca burmistrza.Z kolei nowa ścieżka składa się z rzeźb grzybów (jadalnych i niejadalnych), szyszek, żołędzi, kasztanów i innych darów lasów. Do tego przy każdej rzeźbie znajduje się tabliczka informacyjna. Dopełnieniem jest natomiast duża tablica informacyjna prezentująca „leśny regulamin”. I właśnie krótka lekcja, przeprowadzona przez pracownika leśnictwa Zawory, wprowadziła dzieci do świata leśnych tajemnic. Choć w tym miejscu trzeba przyznać śmiało, że dzieci z Włościejewic i okolicznych wsi całkiem dobrze rozpoznają „dary lasu”. Wszak mieszkają w przepięknej okolicy otoczonej borami.

Fot. D. Górna

Jednak za sprawą wyjątkowych eksponatów, każde grzybobranie w tamtejszych stronach będzie mogło rozpoczynać się przy szkole, by jeszcze przed wyjściem do lasu jego uczestnik mógł rozwiać wątpliwości, co do swojej znajomości różnych gatunków grzybów.

Koszt tej inwestycji to blisko 20 tys. zł, z czego kwotę 12,5 tys. zł udało się gminie Książ Wlkp., pozyskać w ramach dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Ścieżka powstała dzięki współpracy społeczności szkolnej, sołectwa Włościejewice oraz gminy Książ Wlkp. – Bardzo serdecznie dziękuję za tę piękną ścieżkę. Myślę, że ona doskonale wpisze się w nasze coroczne grzybobranie – dodał sołtys Sławomir Przybylski.

Fot. D. Górna

Na koniec musimy wspomnieć o niezwykle miłej uroczystości jaką zorganizowano z okazji otwarcia ścieżki. W świetlicy wiejskiej, społeczność szkolna przygotowała krótki występ artystyczny, natomiast panie z KGW Włościejewice- Ługi serwowały pyszne słodkości i niezwykle aromatyczną zupę grzybową.