Inteligentne domy w twojej okolicy – sprawdź, co tracisz!

Z inteligentnymi domami spotkać można się już na większości osiedli. Takie rozwiązanie znacząco bowiem podnosi komfort życia. Jeśli ktoś zatem zastanawia się nad montażem systemu inteligentnego domu, to warto, aby poznał korzyści, jakie się z tym wiążą.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Czym jest inteligentny dom?

Czym tak naprawdę jest inteligentny dom? Ogólnie rzecz ujmując, jest to system składający się z sieci różnego rodzaju urządzeń ułatwiających codzienne użytkowanie domu. Każde z urządzeń wchodzących w skład systemu inteligentnego domu odpowiada za sterowanie konkretnymi instalacjami w domu. Mowa tu w szczególności o wentylacji, klimatyzacji, oświetleniu i ogrzewaniu. Poza tym system umożliwia sterowanie roletami czy monitoringiem i alarmem. To, co jest w tym wszystkim niezwykle istotne to fakt, że system inteligentnego domu umożliwia sterowanie urządzeniami i instalacjami w sposób zdalny. Dziś na rynku dostępne są różne rozwiązania związanie z systemem inteligentnego domu. Aby mieć pewność, że system spełni swojej zadanie, warto postawić na rozwiązania oferowane przez sprawdzone i specjalizujące się w tym zakresie firmy. Dobrym przykładem może być tu firma Zamel i oferowany przez nią nowoczesny system inteligentnego domu dostępny na: https://zamel.com/pl/exta-life/.

Inteligentny dom – jakie daje możliwości?

O dużych możliwościach systemu inteligentnego domu już nieco wspomniano. Ciekawym rozwiązaniem jest na pewno możliwość zdalnego sterowania domem. Dotyczy to zarówno oświetlenia tradycyjnego, jak i ledowego. Co jest tu niezwykle istotne, zdalne sterowanie oświetleniem to nie tylko możliwość jego włączania i wyłączania. To również możliwość regulacji natężenia światła, ustawienia dynamiki jego rozjaśniania, a także możliwość programowania funkcji czasowych oświetlenia. Ciekawym rozwiązaniem jest w tym przypadku zastosowanie czujników ruchu. Dzięki nim światło w pomieszczeniach włącza się automatycznie po wykryciu przez czujnik ruchu. W momencie, w którym czujnik przestanie wykrywać ruch, światło zostanie automatycznie wyłączone. Takie rozwiązanie znacząco wpływa na obniżenie rachunków za energię elektryczną, ponieważ eliminuje problem niepotrzebnie świecącego się światła.

Inteligentny dom daje również możliwość sterowania roletami okiennymi i drzwiowymi. Co więcej, system pozwala także na zdalną regulację temperatury w pomieszczeniach. Mowa tu zarówno o typowych grzejnikach, jak i o ogrzewaniu podłogowym. Dzięki wszystkim tym możliwościom mieszkanie w inteligentnym domu staje się o wiele przyjemniejsze i wygodniejsze.

Czy inwestycja w inteligentny dom się opłaca?

Ile taka inwestycja kosztuje i czy rzeczywiście się opłaca? Przede wszystkim podkreślić trzeba, że koszt takiej instalacji jest dość zróżnicowany. Systemy inteligentnego domu oferowane są bowiem modułowo. Innymi słowy, ostateczna cena systemu uzależniona będzie od tego, ile i jakie moduły wybierzesz. Ważne jest przy tym to, że system inteligentnego domu można dokładnie dopasować pod swoje indywidualne potrzeby i oczekiwania. Czy inteligentny dom to rozwiązanie, które się opłaca? Jak najbardziej tak. Dzięki systemowi możliwe jest znaczące obniżenie rachunków za energię elektryczną, co oznacza, że inwestycja szybko zacznie się zwracać. Dodatkowo jest to rozwiązanie znacząco podnoszące komfort życia.