W Śremie powstanie osiedle wodorowe
Osiedle mieszkaniowe przy ul. Farnej w Śremie to zupełnie nowa, innowacyjna inwestycja. Już za kilka lat ma powstać 195 mieszkań. Konkretne założenia inwestycji, podczas spotkania z mediami, przedstawili burmistrz Śremu wraz z prezesem ŚTBS i przedstawicielem firmy SES Hydrogen.
– Polska staje przed koniecznością transformacji energetycznej – zapewniał na wstępie Mateusz Sołtysiak, przedstawiciel firmy SES Hydrogen, która będzie odpowiedzialna za wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania na nowym osiedlu.
fot. wizualizacja UM ŚremWodór jako źródło ciepła
Reklama
Źródłem ciepła w nowych budynkach mieszkaniowych ma być wodór. – Jedną z najbardziej obiecujących alternatyw dla paliw konwencjonalnych w ogrzewnictwie jest odnawialny wodór. Przejawia on szereg korzyści, począwszy od wysokiej wartości opałowej, braku emisji CO2 i spalin, aż po powszechność występowania i możliwości produkcyjne w każdym miejscu na świecie – przekonywał Mateusz Sołtysiak.
Wodór ma być także odpowiedzią na zanieczyszczenie środowiska. – Przestarzałe urządzenia grzewcze w mieszkaniach i przeważający udział paliw gazowych i stałych, przyczyniają się do znacznej emisji CO2 oraz pyłów w polskich miastach. W rezultacie są one jednymi z najbardziej zanieczyszczonych w Europie, a jakość powietrza w żadnym nie jest klasyfikowana jako „dobra”. Przekłada się to bezpośrednio na pogorszenie zdrowia i samopoczucia, a także komfortu życia mieszkańców – podkreślał Sołtysiak.
Fot. wizualizacja UM ŚremWodór jako remedium
Odnawialny wodór ma być skutecznym narzędziem w walce z emisjami. Ma być źródłem ciepła naturalnego. Nowe osiedle przy ulicy Farnej będzie wyposażone w najnowsze rozwiązania OZE.
Fot. wizualizacja UM ŚremOsiedle zostanie wyposażone w farmę fotowoltaiczną, która zapewni energię elektryczną. Elektrolizer z kolei będzie wytwarzał wodór i tlen w procesie elektrolizy. Substraty kierowane będą do komory spalania kotła wodorowego, w wyniku którego otrzymamy energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania mieszkań. Produktami cyklu nie będą spaliny a jedynie woda, która może być ponownie wykorzystana w procesie – wyjaśnia Sołtysiak
Pod wrażeniem takiego rozwiązania jest Jacek Bogusławski, członek zarządu samorządu województwa wielkopolskiego, który ogromnie cieszy się, że ta innowacyjna inwestycja powstanie właśnie w Wielkopolsce. – Macie moje wsparcie – zapewniał podczas spotkania w śremskim ratuszu.
Czy jest bezpieczny?
Instalacja i cały proces są jak najbardziej bezpieczne – zapewnia Wiesław Małaszniak, prezes ŚTBS. Nie powinny także generować nadmiernego hałasu. – Wodór nie jest toksyczny, nie zanieczyszcza powietrza, zasobów wodnych ani środowiska lokalnego – zapewnia M. Sołtysiak i dodaje, że wodór nie będzie stanowił zagrożenia dla mieszkańców osiedla.
fot. D. GórnaBurmistrz zwrócił także uwagę na fakt, że w całym procesie zostanie wykorzystany ściek oczyszczony z wodociągów śremskich. – Co ciekawe, ogrzewanie będzie w stropach, a nie w kaloryferach. Natomiast latem zostanie odwrócony cykl i będziemy budynki ochładzać – dodaje W. Małaszniak.
Kiedy nowe osiedle?
Nowe osiedle, które będzie działało w systemie TBS, powstanie najwcześniej w 2025 roku. Przed gminą i ŚTBS cały proces formalności i załatwienia odpowiednich zgód, m.in. Wód Polskich. – Najpierw domkniemy tematy związane z budową bloków przy ul. Żurawiej, a następnie skupimy się na nowej inwestycji. Rok 2024 poświęcimy na załatwienie wszelkich formalności – wyjaśnia A. Lewandowski.