Wszywki alkoholowe Katowice, czyli jak skutecznie radzić sobie z alkoholizmem

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0


VW_Berdychowski_400_150(1)

Disulfiram jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej (ADH), który hamuje ADH, nie przekształcając etanolu w kwas octowy, dwutlenek węgla i wodę. Substancja ta jest nieaktywna w organizmie, ale po spożyciu alkoholu poziom aldehydu octowego wzrasta, nasilając objawy zatrucia alkoholowego

Wszywki alkoholowe Katowice (https://esperalkatowice.pl/) są stosowane jako awersyjny środek pobudzający w leczeniu alkoholizmu. Choć koncepcja działania farmakologicznego jest kontrowersyjna, wykazano, że lek jest bardzo skuteczny w walce z uzależnieniem i zapewnia długotrwałą trzeźwość.Mikrochirurgiczna metoda implantacji wszywki alkoholowej Esperal

 

Implantacja Esperalu nie jest zabiegiem skomplikowanym ani niebezpiecznym. W rzeczywistości pacjenci muszą powstrzymać się od spożywania alkoholu przez 24 godziny przed zabiegiem, jednak to jedyne wyrzeczenie. Podczas konsultacji przeprowadzany jest wywiad z pacjentem w celu wykluczenia przeciwwskazań do przeszczepu, a dawka potrzebna do leczenia jest ustalana w zależności od masy ciała, wieku i stopnia uzależnienia od alkoholu (zwykle 8-10 tabletek).

Zabieg jest mikrochirurgiczny, a Esperal umieszcza się zwykle podskórnie w górnej części pośladka. Jest to bardzo skuteczna i atrakcyjna opcja dla pacjentów, ponieważ blizna jest ledwo zauważalna. Pacjenci otrzymują znieczulenie miejscowe, a sama implantacja jest szybka i bezbolesna, trwa około 30 minut. Zapewniona jest również odpowiednia opieka medyczna przed, w trakcie i po zabiegu.

Po tym zabiegu działanie Esperalu utrzymuje się przez 8-12 miesięcy, w tym czasie pacjenci nie mogą spożywać alkoholu. Rany po zabiegu goją się bardzo szybko, ale przez dwa tygodnie zalecana jest staranna higiena i zmiany opatrunków. Jeśli zalecenia lekarza nie będą przestrzegane, pacjent będzie cierpiał na wymienione wyżej dolegliwości związane z upojeniem alkoholowym. W tym okresie najlepiej jest też szukać pomocy psychologicznej.

Alkoholizm jest zakorzeniony w nieprzetworzonej traumie, a uświadomienie sobie tego faktu jest kluczowe dla pełnego wyzdrowienia i zapobiegania powrotowi do starych zachowań po leczeniu odwykowym. Jednak choroba uzależnia nie tylko na tej płaszczyźnie, ale także w organizmie. Z tego powodu połączenie terapii awersji  i psychologii uzależnień faktycznie okazuje się kluczowe dla długotrwałego odzyskiwania trzeźwości.

Nie można ignorować też niebezpieczeństw wynikających z niestosowania się do zaleceń lekarza. W rzeczywistości wielorakie objawy zatrucia alkoholowego wywołane przez Esperal mogą nasilać stopień chorób pokrewnych, a nawet znacząco wpływać na zdrowie i życie pacjenta.

 

 

Skuteczność wszywki alkoholowej                    

Aby w pełni zrozumieć działanie disulfiramu, konieczne jest zrozumienie procesu metabolizmu alkoholu w przewodzie pokarmowym. Etanol jest przekształcany do aldehydu octowego przez dehydrogenazę alkoholową, a następnie podobnie do kwasu octowego przez dehydrogenazę aldehydową, co bardzo ułatwia wchłanianie alkoholu. Następnie jest on po prostu przekształcany w dwutlenek węgla i wodę         .

Istotą działania Esperalu jest to, że gdy pacjent pije alkohol, substancja czynna tłumi jego metabolizm już na poziomie reakcji dehydrogenacji aldehydu, znacznie zwiększając stężenie aldehydu octowego w organizmie. W zależności od stopnia koncentracji pojawiają się niekomfortowe odczucia takie jak:

– Zawroty głowy/ból głowy

– Mdłości

– Pocenie się

– Zwiększona częstość akcji serca

– Wymioty

– Niepokój

– Hipotensja (niedociśnienie)

Ale co to ma wspólnego z leczeniem alkoholizmu? Ten mechanizm jest bodźcem warunkowym w terapii awersyjnej, na której opiera się Esperal. Terapia awersyjna ma na celu wyeliminowanie zachowania lub substancji poprzez wprowadzenie negatywnego bodźca za każdym razem, gdy jest ono odtwarzane. Konieczne jest powiązanie zachowania z negatywnymi konsekwencjami. Celem Esperalu jest więc wywołanie awersji do alkoholu i tym samym zwiększenie prawdopodobieństwa wyjścia z uzależnienia.

Podobne do objawów zatrucia alkoholowego, ale prawie 30 razy bardziej intensywne skutki łączenia disulfiramu i alkoholu, okazały się bardzo skuteczna, mimo swojej kontrowersyjności. Ujawniają się po 10 minutach i trwają od 0,5 godziny do kilku godzin, w zależności od ilości spożytego alkoholu. Scenariusz ten dotyczy jednak niewielkich ilości alkoholu, a jeśli poziom etanolu we krwi przekroczy 125-150 mg/100 ml, mogą wystąpić objawy zagrażające życiu, takie jak np.

– nieprawidłowy rytm serca

– niewydolność krążenia

– niewydolność oddechowa

– niewydolność oddechowa

 

 

Dawkowanie i sposób podawania – tabletka lub wszywka alkoholowa

 

Disulfiram oprócz formy wszywki alkoholowej dostępny jest również w tabletkach do podawania doustnego. Dawkę przyjmuje się rano lub wieczorem zgodnie z zaleceniami lekarza. Zależy ona od masy ciała pacjenta, jego wieku, stopnia uzależnienia od alkoholu i chorób współistniejących.

Do przyjęcia dawki wymagany jest 24-godzinny okres abstynencji, podobnie jak w przypadku metody implantacji Esperalu, jednak formy te różnią się pod wieloma względami. Pierwszą istotną różnicą jest czas działania: tabletki mają znacznie krótszy czas działania niż Esperal i muszą być przyjmowane systematycznie. W przypadku tabletek wycofanie się z terapii awersyjnej jest znacznie łatwiejsze, ponieważ można po prostu przestać je przyjmować i ponownie wypić alkohol. W przypadku implantów alkoholowych nie jest to takie proste, ponieważ czas noszenia jest znacznie dłuższy i zawiera 8-10 tabletek.

Operacja wszczepienia zszywek alkoholowych, choć bardziej inwazyjna, ma niskie ryzyko powikłań, a blizna jest niewielka i w niewidocznym miejscu.

Tabletki są dla osób o silnej woli i motywacji, natomiast wszywka alkoholowa jest dla tych, którzy wolą się zabezpieczyć przed silnymi objawami głodu alkoholowego i nawrotami choroby. Zależy to od potrzeb konkretnego pacjenta i powinno być omówione podczas psychoterapii.

 

 

Efekty uboczne stosowania Esperalu

 

Efekty uboczne są niezwykle rzadkie, ale istnieją:

  • Senność
  • wymioty
  • metaliczny posmak w ustach
  • stany depresyjne
  • stany lękowe
  • reakcje skórne

Te działania niepożądane pojawiają się zwykle w ciągu kilku dni po przeszczepie, dlatego w tym momencie należy skonsultować się z lekarzem, a jeśli się nasilają, konieczne może być usunięcie wstrzykiwacza alkoholu.