Jak wyleczyć alkoholizm – O wszywkach alkoholowych Bydgoszcz


VW_Berdychowski_400_150(1)

Disulfiram to substancja/chemikalia, która jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej. Aby zrozumieć mechanizm działania substancji w leczeniu alkoholizmu, konieczne jest zrozumienie samego mechanizmu metabolizmu alkoholu w organizmie. Najpierw etanol jest przekształcany w wątrobie do aldehydu octowego przez dehydrogenazę alkoholową. Następnie jest on przekształcany przez dehydrogenazę aldehydową do kwasu octowego, a w końcu do dwutlenku węgla i wody. Tak więc działanie disulfiramu polega na hamowaniu dehydrogenazy aldehydowej i zapobieganiu konwersji etanolu do kwasu octowego. Prowadzi to do znacznego wzrostu stężenia aldehydu octowego w organizmie. Powoduje to szereg dolegliwości takich jak:

– Zawroty i bóle głowy– mdłości

– Pocenie się

– Zwiększona częstość akcji serca

– wymioty

– hipotensja

– Niepokój

W przypadku wypicia tylko alkoholu byłyby to zwykłe objawy zatrucia, jednak z disulfiramem są one prawie 30-krotnie bardziej intensywne. Dlatego celem Esperalu nie jest stłumienie głodu na alkohol, ale wywołanie awersji do niego. Wszystkie efekty wszywki alkoholowej opierają się więc na tak zwanej terapii awersyjnej.

Wszywka alkoholowa Bydgoszcz w https://esperalbydgoszcz.pl/ przeznaczona jest dla każdego, kto cierpi z powodu uzależnienia i chce poprawić swoje życie. Awersja wywołana przez połączenie disulfiramu i alkoholu skutecznie hamuje odtwarzanie wzorca alkoholowego, co pozwala pacjentowi na utrzymanie długotrwałej trzeźwości.

Wszystko o procedurze implantacji wszywki alkoholowej

Jeśli zdecydujesz się na zabieg implantacji Esperalu, pierwszym oczywistym krokiem jest konsultacja z lekarzem. W tym czasie ustali, czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu oraz dawkowanie leku. Wybór dokonywany jest indywidualnie w zależności od wagi, wieku i stopnia upośledzenia alkoholowego.

Alkoholową wszywkę (Disulfiram WZF) można wszczepić za 550 zł, a w razie potrzeby  można ją usunąć za 500 zł.

Sam zabieg nie jest uciążliwy dla pacjenta i wymaga jedynie 24-godzinnej abstynencji przed implantacją. Jest to warunek konieczny do wykonania zabiegu. Operacja wykonywana jest przez chirurga, zwykle w górnej części pośladka, więc blizna jest mało widoczna. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest bezbolesny. Zabieg trwa około 30 minut, a blizna goi się w ciągu około dwóch tygodni po zabiegu, ale zaleca się zmianę opatrunków, higienę chorego miejsca oraz ograniczenie aktywności fizycznej, kucania i schylania się.

Od tego momentu Esperal pozostaje w organizmie przez 8-12 miesięcy. W tym czasie lekarz zaleca pacjentom całkowite zaprzestanie picia alkoholu. W przeciwnym razie będą odczuwać jedynie dyskomfort związany z powtarzającym się zatruciem spowodowanym połączeniem substancji czynnej zawartej w leku Esperal z alkoholem. Może to trwać od 30 minut do kilku godzin, w zależności od ilości wypitego alkoholu. Należy jednak pamiętać, że jeśli stężenie alkoholu we krwi przekracza 125-150 mg/100 ml, mogą wystąpić następujące objawy zagrażające życiu 

Duszność

arytmia serca

Napady (drgawki)

Utrata przytomności

Esperal może więc działać jako skuteczny środek odstraszający do spożywania alkoholu i usprawniający psychoterapię jako podstawę wychodzenia z uzależnienia. Wszywki alkoholowe pozwalają na dłuższy okres trzeźwości i skuteczniejsze leczenie.

 

Co z bezpieczeństwem? – Działania niepożądane i przeciwwskazania podczas leczenia wszywką alkoholową Esperal

 

Esperal jest bardzo bezpiecznym lekiem, ponieważ substancja czynna, disulfiram, jest całkowicie obojętna dla organizmu. Jednak jak każdy lek ma skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania.

Jeśli chodzi o skutki uboczne, to zazwyczaj pojawiają się one w ciągu kilku dni po implantacji alkoholu (ale są niezwykle rzadkie). W zależności od przyczyny lekarz zdecyduje, czy implant trzeba usunąć. Objawy budzące niepokój to między innymi:

– wymioty

– senność

– metaliczny posmak w ustach

– Reakcje skórne

– Niepokój

– Stan przygnębienia

Jeśli istnieją przeciwwskazania, lekarz podczas wstępnej konsultacji zdecyduje, czy nasilenie przeciwwskazań stanowi przeszkodę w przyjmowaniu leku Esperal. Niezwykle ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, ponieważ jednoczesne spożywanie alkoholu i disulfiramu może zwielokrotnić objawy zatrucia alkoholowego i pogorszyć stopień współistniejącej choroby.

Przeciwwskazania do stosowania leku Esperal

– niewydolność serca

– Nadciśnienie tętnicze.

– Uczulenie na którykolwiek ze składników leku.

– Zaburzenia psychiczne i próby samobójcze

– Marskość wątroby

Należy również zaznaczyć, że istnieje grupa produktów przeciwwskazanych, których należy unikać podczas stosowania wszywki alkoholowej. Taką nieoznakowaną żywnością może być czekolada i wypieki zawierające nawet bardzo małe ilości alkoholu. Należy również unikać płynów do płukania ust na bazie alkoholu oraz sosów zawierających ocet. Niebezpieczne są również perfumy i wody toaletowe na bazie alkoholu, gdyż w niektórych przypadkach mogą wywołać skórne reakcje alergiczne. Alkohol w takich produktach, nawet w niewielkich ilościach, może powodować dolegliwości związane z zatruciem alkoholowym. Dotyczy to zwłaszcza osób regularnie stosujących leki zawierające etanol. 

 

Skala problemu – dlaczego wszywka alkoholowa jest tak istotna we współczesnym świecie?

Alkoholizm jest problemem cywilizacyjnym, a spożycie alkoholu z roku na rok rośnie. GUS szacuje, że w Polsce około 820 tys. osób pije alkohol pięć lub więcej dni w tygodniu, wśród nich są mężczyźni w wieku 30-59 lat, którzy są w stałym związku, pracują lub szukają pracy. Natomiast w UE jest około 28 tys. osób, które piją cztery lub więcej dni w tygodniu.

Skala problemu jest więc znaczna, a ich liczba z roku na rok rośnie. Alkoholizm jest główną przyczyną śmierci, rozpadu rodziny, bezdomności i samobójstw. Mimo trwającej walki z alkoholizmem, leczenie uzależnień kończy się niepowodzeniem, ponieważ działa tylko w sferze umysłu. Alkoholizm ma również działanie somatyczne polegające na tym, że ciało, podobnie jak umysł, uzależnia się, a po usunięciu stymulacji alkoholowej wywołuje głód alkoholowy. Esperal jest lekiem, który działa specyficznie w sferze somatycznej i uważa się, że podczas głodu wywołuje jeszcze większy dyskomfort niż upojenie alkoholowe, powodując awersję do alkoholu. Jest to ogromne wsparcie dla osób, które nie radzą sobie z samą psychoterapią.