Zakup wycinarki laserowej – kilka praktycznych porad

Obecnie zmienia się zarówno technologia wycinarek laserowych jak i zakres ich wykorzystania. Stosują je coraz częściej mniejsze przedsiębiorstwa, pragnące włączyć je do etapu produkcji i obróbki różnych grup materiałów. Wycinarki nadają się do oddziaływania na rozmaite stopy metali, tworzyw sztucznych, ceramikę i drewno, co sprzyja ich rosnącej popularności.

Działanie wycinarki laserowej


VW_Berdychowski_400_150(1)

Wycinarki wykorzystują technologią laserową w różnych wariantach. Popularne są urządzenia gazowe CO2 oraz modele światłowodowe. Te ostatnie to wycinarki nowej generacji, które w wielu sytuacjach zastępują modele gazowe. Technologia światłowodowa pozwala na wzmocnienie wiązki lasera oraz jego skierowanie przez głowicę tnącą na precyzyjnie wybrane miejsce. Światłowód wykorzystywany w tym celu składa się zazwyczaj z kilku warstw.Pierwszą jest warstwa zewnętrzna, którą najczęściej jest polimerowa okładzina. Jej współczynnik załamania światła jest minimalna, co pozwala ograniczyć ubytki w wiązce lasera. Płaszcza wewnętrzny to powłoka wykonana z materiału z nieco wyższym stopniu załamania świetlnego. Jego działanie przypomina lustro, które otaczając rdzeń, powoduje odbijanie się światła i jego powracanie do rdzenia. W ten sposób pełni ona funkcję rezystora odpowiedzialnego za wzmocnienie wiązki.

Rdzeń jest natomiast wykonany z materiałów o wysokim współczynniku załamania światła, często wzbogaconych o wybrane pierwiastki. Jest on odpowiedzialny za propagację fal świetlnych.

Rodzaje wycinarek laserowych

Wycinarki stają się coraz popularniejsze w naszym kraju, co skutkuje ich łatwiejszą dostępnością oraz atrakcyjnymi cenami. Obecnie wycinarki laserowe oferuje niemal każdy duży sklep elektroniczny online, jak np. Botland.

Poszukując urządzenia dopasowanego do Twoich potrzeb, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech różnicujących dostępne produkty. Są to przede wszystkim kształt wycinarki i jej rozmiar, typ materiału, do którego obróbki jest przeznaczona, moc wyrażona w kW, a także wyposażenie dodatkowe pozwalające na automatyzację pracy urządzenia.

Wielkość jest wbrew pozorom bardzo ważnym kryterium wyboru, gdyż ma wpływ na możliwość zastosowania wycinarki w miejscu, w którym planujesz ją zamontować. Dużych rozmiarów maszyny wyposażone są w blaty robocze pozwalające na układanie obrabianych materiałów i produktów. Urządzenia mniejszych rozmiarów są tańsze i bardziej kompaktowe – mogą być wybierane także do średnich i małych przedsiębiorstw, które nie dysponują osobnym pomieszczeniem dedykowanym dla tego urządzenia.

Moc urządzenia musi być dopasowana do zamierzonego sposobu użycia, a zwłaszcza do typu materiałów, które pragniesz rozcinać. Znajdziesz modele pracujące w przedziale od 1 do nawet 20 kW, choć te ostatnie wybierane są stosunkowo rzadko. Najczęściej wybór pada na urządzenia o mocy dochodzącej do 6 kW.

W trakcie zakupów warto też zwrócić uwagę na obecność systemów pozwalających na zautomatyzowanie przebiegu pracy. Mogą one obsługiwać załadowanie materiału, jego rozładowanie oraz kontrolę w trakcie wykonywania cięcia. Niektóre modele posiadają także inteligentne systemy paletyzacji, które pozwalają zwiększyć wydajność całego procesu przy jednoczesnej minimalizacji kosztów.