Ośrodek leczenia uzależnień Łódź – czyli jak skończyć ze swoim nałogiem


VW_Berdychowski_400_150(1)

Każde uzależnienie wymaga odpowiedniego podejścia. Obecnie rozwinęło się mnóstwo rodzajów uzależnień. Świat stale się rozwija, a innowacyjne projekty okazują się niekiedy dużym zagrożeniem. Na każdym kroku możemy przyjąć nowe, złe nawyki. Jak temu przeciwdziałać?

Najlepszym rozwiązaniem, aby zatrzymać swój nałóg i pozbyć się jego uciążliwych skutków ubocznych jest skorzystanie z możliwości pobytu w ośrodku leczenia uzależnień.Ośrodek leczenia uzależnień – jaki jest?

Ośrodki terapii uzależnień mają na celu stworzenie odpowiedniej przestrzeni dla pacjentów, którzy decydują się na rezygnację z nałogu. Udzielenie pomocy jest kluczowym celem każdej placówki, świadczącej takie usługi. Oferują one pobyt w miejscu, które pozwoli nam zacząć życie na nowo i uwolnić się od wpływu uzależnienia.

Możemy się uzależnić od wielu substancji psychoaktywnych. Zagrożeń jest pełno, a my jesteśmy na nie podatni. Spędzając czas w ośrodku odbudujesz swój dawny system wartości i powrócisz do normalnego, zdrowego trybu życia. Używki bowiem pozbawiają nas życia i całkowicie absorbują naszą uwagę. W taki sposób możemy stracić wiele lat świetnego życia, które mamy tylko jedno.

Ośrodki leczenia uzależnień wyposażone są w różnego rodzaju dogodności. Przyjazne warunki, pozytywna atmosfera oraz wykwalifikowani specjaliści to podstawa każdej takiej placówki. Realizowane tam programy są dostosowane do uczestników, w zależności od indywidualnego problemu.

Kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka leczenia uzależnień

Uzależnienie to poważna sprawa, dlatego musimy do niej podejść w odpowiedni sposób. Jest wiele ośrodków, a każdy z nich oferuje różne sposoby walki z nałogiem. Kiedy podejmujemy decyzję o terapii musimy uczulić się na kilka istotnych kwestii:

  • Jak wygląda zespół – ważne, aby każdy pracujący w ośrodku posiadał odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia terapii,
  • Metody leczenia – nie wszystkie ośrodki prowadzą terapię ukierunkowaną na ten konkretny rodzaj uzależnienia,
  • Opinie klientów, którzy deklarują pokonanie nałogu po odbytym turnusie w ośrodku,
  • Liczba terapeutów, która pracuje w ośrodku – im więcej osób, tym więcej powinno być pracowników, aby każdy klient miał się do kogo zwrócić w razie problemu,
  • Jakie programy rozwoju osobistego są do dyspozycji pacjentów,
  • Możliwość pracy z rodziną uzależnionego.

 

Co daje nam pobyt w ośrodku leczenia uzależnień?

Pobyt w ośrodku leczenia uzależnień jest dla osób uzależnionych bardzo wartościowy. Podczas pobytu dąży się do tego, aby pacjent nauczył się funkcjonować w świecie bez używki. Następuje znaczna poprawa funkcjonowania psychospołecznego. Ponadto jest to czas, w którym mamy szansę zbudować na nowo zdrowy tryb życia, który zapewnia lepsze funkcjonowanie oraz ułatwia kontakty interpersonalne z osobami bliskimi.

W ośrodku terapii uzależnień podejmowane są działania ukierunkowane na wdrożenie zmian oraz utrzymanie ich. Zmiana stylu życia jest konieczna, aby wyrwać się od wpływu używki. Po zakończonym turnusie powinniśmy odczuć znaczną poprawę zdrowia psychofizycznego. Nauka stabilizacji w związku z porzucaniem nałogu może wpłynąć na brak zagrożeń nawrotu uzależnienia.

Terapia pozwala również zrozumieć wszystkie mechanizmy, które odpowiadają za uzależnienie oraz przeanalizować swój stan emocjonalny oraz zachowania, które mogą przeciwdziałać nałogom. Poprzez naukę schematów zachowań jesteśmy w stanie zastąpić nieprawidłowe działania.

Sposoby działania ośrodków leczenia uzależnień

Ośrodki leczenia uzależnień działają w sposób uporządkowany. Podczas pobytu uczymy się znajdować balans oraz harmonię w swoim zachowaniu. Jesteśmy wolnymi ludźmi i możemy panować nad swoim zachowaniem. Czasami jednak gubimy się i nie wiemy, jak powrócić na dobrą drogę. Korzystając z ośrodka terapii uzależnień będziesz w stanie wyrwać się od życia codziennego i poczuć, że masz czystą kartę, która daje duże możliwości.

Każda placówka, do której się wybieramy powinna dawać nam poczucie bezpieczeństwa. Osoby uzależnione nie czują się pewnie, gdy wkraczają na drogę zdrowienia. Ośrodek został stworzony do pomocy w odnalezieniu właściwej drogi.

Co powinien zawierać program w ośrodku leczenia uzależnień?

Ośrodek leczenia uzależnień Łódź https://odtruwanielodz.com/prywatny-osrodek-leczenia-uzaleznien-lodz/ daje nam wiele możliwości. Ważne, abyśmy uzyskali tam wielowymiarowe wsparcie w każdej sferze. Możliwość pracy fizycznej oraz rozwoju duchowego, poznawczego, twórczego, behawioralnego i emocjonalnego jest niezbędna do pełnego wyzdrowienia. Uzależnienie opanowuje wszystkie sfery naszego życia, dlatego leczeniem musimy oddziaływać na różnego rodzaju płaszczyzny. Ważne, abyśmy mieli możliwość zapoznania się ze wszystkimi technikami psychoterapii, w grupie oraz indywidualnie.

Jedną z najważniejszych kwestii podczas leczenia uzależnienia jest samoświadomość, którą zyskujemy, gdy terapeuci przeprowadzą odpowiednią edukację. Czasami wiedza jest głównym czynnikiem, który daje nam motywację do walki z uzależnieniem. Zdobycie podstawowych informacji jest zatem kluczowe.

Warto zwrócić także uwagę na dogodną lokalizację. Nie chodzi tutaj o wybór ośrodka, który będzie najbliżej miejsca zamieszkania. Kiedy już decydujemy się na leczenie, niech to będzie miejsce, w którym chcemy się codziennie rano budzić. Niektóre placówki są położone na pięknych terenach, które pozwalają na obcowanie z przyrodą. Do uzyskania równowagi mogą nam się przydać wszystkie poboczne elementy, takie jak piękne miejsce, z którego będziemy mogli korzystać. Zanim wybierzemy ośrodek warto także zainteresować się metodami leczenia, którymi dysponują. W zależności od naszych potrzeb oraz oczekiwań możemy wybrać odpowiednio dopasowane do nas miejsce.

Ratunek dla psychiki – ośrodek leczenia uzależnień

Nasza psychika jest bardzo delikatna i potrzebuje wielu form oddziaływania na nią. Ośrodki terapii uzależnień kojarzą się z nieprzyjemnymi miejscami, w których jesteśmy zamknięci i pozbawieni dostępu do życia codziennego. Tymczasem pobyt w takim miejscu jest zupełnie inny i daje nam ogromne możliwości: poznania samego siebie, okazję do pracy nad sobą, możliwość rozwoju, rozwinięcie umiejętności komunikacyjnych, wzrost pewności siebie oraz odbudowa samooceny. Ponadto mamy szansę znaleźć źródło swoich problemów, które będziemy mieli szansę w najbliższym czasie wyeliminować. Jest to także sposób na odpowiednie wyedukowanie się w danym temacie, ponieważ nie mamy na co dzień możliwości uczestniczenia w zajęciach, które wyjaśnią nam, jak sobie radzić z problemami, których doświadczamy codziennie.

Tylko fachowa pomoc daje nam możliwość pokonania nałogu. Trzeba wiedzieć, jak postępować z ludzką psychiką, a tylko doświadczeni lekarze, których spotkamy w ośrodku leczenia uzależnień, będą wiedzieć, jak postępować. Jeżeli chcesz zacząć pracę nad sobą, to najlepszym do tego miejscem jest właśnie ośrodek terapii uzależnień.