Image
  • Home
  • Aktualności
  • Mieszkańcy ziemi dolskiej i ksiąskiej uczcili pamięć o pomordowanych

Mieszkańcy ziemi dolskiej i ksiąskiej uczcili pamięć o pomordowanych

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W dniach od 1 września do 25 października 1939 roku Niemcy przeprowadzili masowe egzekucje w ramach operacji Tannenberg. Wówczas życie straciło ponad 20 tys. Polaków. Wśród nich było 17 mieszkańców ziemi ksiąskiej i dolskiej, którzy zostali rozstrzelani 20 października na ksiąskim rynku.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji rozstrzelanych. Następnie, w asyście kompani honorowej 6. Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych uczestnicy przemaszerowali na ksiąski Rynek, gdzie przy Pomniku Rozstrzelanych, odbyła się dalsza część obchodów. Na płycie pojawiły się poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, a także reprezentacje wielu lokalnych i powiatowych stowarzyszeń oraz instytucji.83 lata temu, na ksiąskim rynku rozegrała się wielka tragedia, której świadkami byli mieszkańcy. Zapewne żadna z niewinnie straconych osób nie przypuszczała, że w ten sposób zakończy swój żywot. W tamtych czasach nie trzeba było popełnić przestępstwa, aby zostać osądzonym i okrutnie straconym.

Podczas uroczystości głos zabrał burmistrz Książa Wlkp., który przypomniał przebieg tamtych wydarzeń. – Okrucieństwo II wojny światowej w sposób dotkliwy odbiło się na mieszkańcach zmieni ksiąskiej i dolskiej. To tutaj, na Rynku, niemieccy okupanci zamordowali 17 obywateli, którzy stali się ofiarami tajnej operacji Tannenberg, przeprowadzonej przez Niemców jesienią 1939 roku w całym kraju. Jej celem było wymordowanie polskich władz przywódczych, liderów lokalnej społeczności oraz przedstawicieli polskich elit. Za co? Bo byli Polakami… Fikcyjny powód… Fikcyjny sąd… Tylko zbrodnia prawdziwa – podkreślał Teofil Marciniak.

Podczas uroczystości wspominano między innymi historię Stefana Ludwika Doerffera z Brzóstowni, który był pochodzenia niemieckiego. W 1939 roku miał wybór… – Jestem Polakiem i zginę za Polskę – mówił bohatersko na chwilę przed tym jak stanął przed plutonem egzekucyjnym.

Podczas uroczystości na Rynku odczytano również apel pamięci, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem rozstrzelanych. Wydarzeniu towarzyszył recital pieśni patriotycznych w wykonaniu ksiąskich artystów – Anity Szymanowskiej i Mariusza Śląskiego.

Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz na cmentarz, gdzie wszyscy uczestnicy zebrali się przy zbiorowej mogile pomordowanych. Ksiądz proboszcz Andrzej Dolski z parafii pw. św. Mikołaja w Książu Wlkp., odmówił modlitwę. Następnie uczestnicy odśpiewali rotę i zapalili znicze.

Tegorocznym obchodom towarzyszy wystawa „Książ ’39. Niewinne straceni”, która znajduje się na ksiąskim Rynku. Zdjęcia autorstwa Przemysława Glinkowskiego prezentują kadry z inscenizacji historycznej wykonanej na potrzeby powstania książki pod tym samym tytułem. Premiera publikacji autorstwa Tomasza Cieślaka odbyła się w grudniu ubiegłego roku.

Natomiast spotkanie z autorem miało miejsce w piątek, 21 października w ksiąskim centrum kultury. Przypomnijmy, że Tomasz Cieślak na co dzień pracuje w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. W ubiegłym roku przyjął zaproszenie CK Książ do wydania wspólnej książki o operacji Tannenberg. Cieślak na zebranie materiałów poświęcił wiele miesięcy, przejrzał tomy akt, aby dowiedzieć się jak najwięcej o tej zbrodni, poznać ówczesne i późniejsze losy swoich bohaterów oraz innych osób, które przewijają się na kartach historii. Ta publikacja była jego debiutem literackim.

fot. D. Górna

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama
Capchem Cup 2024 w remie

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]