Image

Generał Wybicki ma swój znaczek pocztowy

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Z okazji 225. rocznicy napisania przez Józefa Wybickiego „Mazurka Dąbrowskiego” i 95. rocznicy ustanowienia tej pieśni hymnem Polski, Poczta Polska przygotowała znaczek pocztowy, poświęcony zasłużonemu dla sprawy polskiej autorowi najważniejszej narodowej pieśni.

Za projektem stoi Jan Korzewski, który przy projektowaniu znaczka przywieszki – rycina „Marsz, marsz Dąbrowski…” z cyklu „Pieśń Legionów” Juliusza Kossaka, na znaczku umieścił jest portret Józefa Wybickiego, wg drzeworytu z 1871 r.

– Poczta Polska to wyjątkowa instytucja. Losy naszej firmy nierozerwanie związane są z istnieniem rodzimej państwowości. Po odrodzeniu się niepodległego państwa polskiego, po 123 latach zaborów, rolą Pocztowców było połączenie trzech zaborów w jeden wspólny organizm. Poczta stała się symbolem jedności ziem w granicach RP. Podobną funkcję pełnił hymn narodowy. „Mazurek Dąbrowskiego” zjednoczył Polaków. Śpiewając te najważniejszą pieśń odczuwamy dumę i poczucie przynależności do narodu polskiego. Józef Wybicki, komponując słowa do utworu, który stał się hymnem, wniósł nieoceniony wkład w budowanie tożsamości i jedności narodowej, za co oddajemy mu, poprzez tę wyjątkową emisję, hołd. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego  – podkreślił prezes Poczty Polskiej, Krzysztof Falkowski.

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]