Lubiatowo. Zwiedzili Kraków i Wadowice
Pierwszy dzień wycieczki upłynął na zwiedzaniu Krakowa. To jedno z najstarszych i najczęściej odwiedzanych miast w Polsce. Grupę powitała licencjonowana przewodnik – Ewa Polańska, która w ciekawy sposób przedstawiła najciekawsze miejsca w Krakowie, dopełniając zwiedzanie licznymi legendami i opowieściami.
Turyści z Lubiatowa rozpoczęli krakowską przygodę od zwiedzenia Starej Synagogi. Jest to najstarszy i najlepiej zachowany żydowski obiekt sakralny w Polsce – według dawnych kronik, Stara Synagoga została wybudowana w XV wieku przez czeskich Żydów. Uczestnicy wycieczki z zainteresowaniem słuchali informacji o przebiegu i znaczeniu uroczystości żydowskich. W pobliżu synagogi znajduje się cmentarz żydowski, który także mieli możliwość zobaczyć goście z Lubiatowa.

Zainteresowaniem cieszył się także zlokalizowany na krakowskim Kazimierzu plac targowy, na którym od wieków handlują kupcy. Symbolicznym miejscem w Krakowie jest Wawel i znajdujący się tutaj Zamek Królewski – atrakcje te również zostały uwzględnione w planie wycieczki. Piękna panorama Krakowa i Wisły wzbudziła zachwyt turystów. Równie ciekawa okazała się historia samego Wawelu.
Zwiedzanie wawelskiej katedry okazało się niecodzienną lekcją historii. To właśnie tutaj, w dziewiętnastu kaplicach, pochowani zostali polscy królowie i ich rodziny, a także narodowi bohaterowie oraz literaci. Tym ostatnim poświęcono Kryptę Wieszczów, w której spoczęli m.in. Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.

Do najczęściej zwiedzanych kaplic wawelskich należą: Kaplica Zygmuntowska, w której znajdują się nagrobki ostatnich królów z dynastii Jagiellonów oraz Kaplica Świętokrzyska wzniesiona jako mauzoleum Kazimierza Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki. Najcenniejszym zabytkiem jest tutaj marmurowy nagrobek króla, wyrzeźbiony przez Wita Stwosza.
Uczestnicy wycieczki odwiedzili m.in. kryptę pod wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie w 2010 roku złożone zostały szczątki pary prezydenckiej, czyli Lecha i Marii Kaczyńskich. W programie znalazł się także Dzwon Królewski, Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego oraz spotkanie z zionącym ogniem smokiem wawelskim. Przekazywane informacje historyczne ubarwione zostały krakowskimi legendami.
W programie zwiedzania znalazło się także słynne Okno Papieskie, sukiennice, Uniwersytet Jagielloński – nota bene, najstarsza uczelnia wyższa w Polsce – oraz Bazylika Mariacka pw. Najświętszej Maryi Panny. Po wysłuchaniu hejnału mariackiego turyści udali się do wnętrza zabytkowego kościoła, gdzie podziwiali przepiękne freski oraz ołtarz.

Drugi dzień wycieczki to zwiedzanie Wadowic – miasteczka, w którym urodził się św. Jan Paweł II. Tutaj każdy mógł zwiedzać miasteczko indywidualnie. Największym zainteresowaniem cieszył się rodzinny dom św. Jana Pawła II, w którym aktualnie znajduje się muzeum dokumentujące życie, działalność kapłańską oraz związku wielkiego Polaka z Wadowicami. Symboliczne znaczenie dla turystów ma także Bazylika Ofiarowania NMP oraz znajdujący się obok świątyni pomnik św. Jana Pawła II.
Dopełnieniem czasu spędzonego w Wadowicach była miejscowa cukiernia i słynne kremówki wadowickie. W drodze powrotnej grupa zatrzymała się w pobliskim parku, gdzie znajduje się pomnik Solidarności oraz Ofiar Katynia. W godzinach wieczornych wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do Lubiatowa.