|

„Z ekologią na Ty”, czyli więcej zieleni w Dolsku

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Sadzenie drzewek w Dolsku to przedsięwzięcie prowadzone nieprzerwanie od 10 lat, a dokładniej od roku 2013. Pierwotnie działania realizowano w ramach akcji „Sprzątania świata”. Łącznie posadzonych zostało 220 drzewek.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Co roku sadziliśmy po 20 drzewek, które nieodpłatnie przekazują nam państwo Wawrzyniakowie z Kunowa. W tym roku, w ramach gminnego konkursu, pozyskaliśmy jako stowarzyszenie dodatkowe środki na realizację zadania „Z ekologią na Ty”, dzięki czemu udało się zakupić dodatkowe 20 drzewek i inne rośliny – mówi Tomasz Frąckowiak, prezes Stowarzyszenia na rzecz wspierania aktywności lokalnej w gminie Dolsk


Berdychowski Wv

fot. M. Przybyła

26 września w parku posadzono 34 nowe drzewka, a wśród nich:

– 2 jarzębiny

– 17 lip

– 13 brzóz

– magnolię japońską

– perukowiec podolski.

W akcję włączyli się ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej, działający w Szkolnym Klubie Wolontariatu wraz z opiekunką – Joanną Michalską. Sadzenie drzewek odbywało się pod czujnym okiem Huberta Mikołajczaka – właściciela firmy „Ogród i las”.

fot. M. Przybyła

Przy szkole pojawiły się natomiast wierzby, klon jawor, wiśnia japońska, budleje, krzewuszki, hortensje i kilka innych roślin. Inicjatywa spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem wśród lokalnej społeczności, czego potwierdzeniem może być m.in. Teresa Stryczyńska – dolska społeczniczka, zaangażowana szczególnie w propagowanie sportu wśród młodzieży, która pojawiła się w parku podczas sadzenia drzewek. Teresa Stryczyńska z uznaniem wypowiadała się o organizatorach akcji, chwaląc także zaangażowanie młodzieży.

Estetycznie i ekologicznie

Nasadzane w ciągu dziesięciu lat drzewa w znaczny sposób wpływają na estetykę dolskiego krajobrazu. Najwięcej nasadzeń miało miejsce w okolicach dolskiego jeziora oraz w parku, czyli w miejscach sprzyjających szeroko rozumianej rekreacji.

fot. M. Przybyła

Celem akcji, poza aspektem stricte estetycznym, jest także wzrost świadomości ekologicznej wśród młodzieży. Jak powiedział Tomasz Frąckowiak, prezes dolskiego stowarzyszenia, młodym ludziom, którzy aktywnie uczestniczyli w nasadzaniu drzew, nie przyjdzie do głowy, by niszczyć rośliny. Co więcej, będą oni starali się wpływać na rówieśników, którzy nie szanują zieleni.

Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie na rzecz wspierania aktywności lokalnej w gminie Dolsk, przy współpracy ze Szkołą Podstawową im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku, Szkółką Wawrzyniak oraz firmą „Ogród i Las”.