Szafki socjalne BHP – rodzaje i zastosowanie

.Co to jest szafka BHP?

Jest to mebel biurowy szczególnego przeznaczenia. Tego rodzaju mebel wykonany jest zazwyczaj z grubej blachy pokrytej warstwą antykorozyjną. Posiada on także specjalne zabezpieczenia antywłamaniowe. Ważną cechę takiej szafki stanowi również odporność na działanie czynników szkodliwych jak np.: ogień czy wilgoć. Szafka BHP stanowi podstawę wyposażenia każdego zakładu pracy, w którym zachodzi konieczność używania odzieży roboczej czy ochronnej, ale nie tylko. Ten rodzaj mebli można też z powodzeniem wykorzystać wszędzie tam, gdzie niezbędnym jest pozostawienie na określony czas swoich osobistych rzeczy. Przykłady takiego obiektu mogą stanowić: siłownia, sala gimnastyczna czy szatnia szkolna.

Rodzaje szafek BHP

Ten rodzaj mebli można podzielić ze względu na konkretne przeznaczenie.

Szafki ubraniowe

Jak sama nazwa wskazuje mamy tu do czynienia z meblami, które umożliwiają przechowywanie odzieży – w tym również obuwia. Szafki tego rodzaju wyposażone są w wygodne haczyki na ubrania. Poza tym posiadają też jedną lub kilka półek, które pozwalają na ułożenie na nich ubrań bądź plecaka czy torby. Najczęściej są one zamykane na zamek szyfrowy.

Szafki metalowe skrytkowe

Ten typ szafek pozwala na swobodne przechowywanie rozmaitych osobistych rzeczy. Są to szafki wyposażone w szereg większych i mniejszych półek. Każda ze skrytek posiada osobne zamknięcie na kluczyk, co pozwala na w pełni bezpieczne schowanie ważnych dla użytkownika przedmiotów.

Szafki socjalne gospodarcze

Są to meble dedykowane pracownikom, którzy odpowiedzialni są za utrzymanie porządku w danym obiekcie. Te szafki przeznaczone są do trzymania w nich:

  • akcesoriów i narzędzi pracy;
  • odzieży ochronnej i ubrań roboczych;
  • środków chemicznych.

Wyposażone są w liczne haczyki na ubrania, pojemne segmenty oraz półki i skrytki.

Szafki BHP typu L

W odróżnieniu od zwykłych szafek posiadają one specyficzny kształt litery L. Są przeznaczone dla dwóch osób. Pozwalają na swobodne przechowywanie ubrań wierzchnich i odzieży roboczej. Znajdują się w nich także półki na obuwie lub inne ważne akcesoria robocze.

Szafki socjalne BHP – zastosowanie

Szafki BHP swoje główne zastosowanie znajdują w zakładach pracy. Tam zazwyczaj stanowią wyposażenie:

  • pomieszczeń socjalnych;
  • pomieszczeń gospodarczych;
  • przebieralni.

Można je znaleźć także w obiektach powszechnego użytkowania. Najszersze zastosowanie posiadają tu szafki ubraniowe. Te sprawdzą się w takich miejscach jak: siłownie, kluby sportowe czy na basen. Można je również umieścić w saunie i wykorzystać, jako element wyposażenia salonu masażu itp.. Jednym słowem chodzi o pomieszczenia, w których użytkownik jest zmuszony do przebrania się. Solidna szafka ubraniowa zapewni mu bezpieczne przechowanie odzieży podczas jego nieobecności.

Podsumowując: szafki metalowe BHP to ważne elementy wyposażenia każdego zakładu pracy. Ich główne zadanie to zabezpieczenie własności pracowników, ale nie tylko. Jeśli zostaną one dobrane odpowiednio pod kątem: pojemności, rozmiaru, kształtu oraz funkcjonalności, mogą usprawnić niektórym wykonywanie ich obowiązków. Ponadto niektóre szafki socjalne metalowe można zastosować poza zakładami pracy w miejscach użyteczności publicznej typu: galerie handlowe, szkoły, kluby sportowe, gabinety medyczne czy salony piękności.