|||

Wkrótce w Czempiniu wybory uzupełniające

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

27 października w Czempiniu przeprowadzone zostaną wybory uzupełniające do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Czempiniu. W wyborach uzupełniających głosować będą wyłącznie osoby, które ukończyły szkołę podstawową i do dnia wyborów nie ukończyły 18 roku życia.

Pięć mandatów do obsadzenia


VW_Berdychowski_400_150(1)

Podczas wyborów uzupełniających wybranych zostanie pięciu radnych z listy wyborczej nr 2 – czyli osoby, które ukończyły szkołę podstawową i do dnia wyborów nie ukończyły 18 roku życia. W okręgu wyborczym nr 1 obejmującym miejscowości: Czempiń, Betkowo, Borowo, Donatowo, Gorzyce, Gorzyczki, Jasień, Nowe Borówko, Nowe Tarnowo, Nowy Gołębin, Piechanin, Piotrkowice, Srocko Wielkie, Słonin, Stare Tarnowo, Stary Gołębin, którego siedzibą jest: Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu (Borowo 76) – wybieranych będzie czterech radnych. Natomiast w okręgu wyborczym nr 2 obejmującym miejscowości: Bieczyny, Głuchowo, Jarogniewice, Piotrowo Pierwsze, Piotrowo Drugie, Sierniki, Zadory, którego siedzibą jest Szkoła Podstawowa w Głuchowie wybierany będzie jeden radny.Zanim jednak rozpocznie się głosowanie, rozpocznie się kampania wyborcza, której start zapanowano na przyszły wtorek 27 września, Kandydaci do MRM będą mogli się promować do 25 października włącznie.

Mandat radnego uzyskują osoby, które otrzymały kolejno największą liczbę ważnie oddanych głosów w danym okręgu.

Jak zostać radnym w wyborach uzupełniających?

Radnym może być każda osoba zamieszkała w gminie Czempiń, która ukończyła szkołę podstawową  i do dnia wyborów nie ukończyła 18 roku życia.

Kandydaci na radnych powinni posiadać poparcie co najmniej 15 osób. Listy osób popierających kandydata muszą zawierać imię i nazwisko, adres zamieszkania, własnoręczny podpis.  Lista musi zostać złożona przez kandydata w siedzibie Gminnej Komisji Wyborczej w Czempiniu (Urząd Gminy w Czempiniu) najpóźniej do dnia 6.10.2022 roku!

Kandydować można tylko w jednym okręgu wyborczym.

Czy w gminie Śrem powstanie również MRM?

– W Śremie funkcjonują: Rada Seniorów, Rada Sportu, Rada Rowerowa i nic nie stoi na przeszkodzie, by powstała Rada Młodzieżowa. To bardzo dobry pomysł, ale uważam, że inicjatywa powinna wyjść właśnie od młodzieży – podkreślał w jednej z rozmów burmistrz Adam Lewandowski. Co oznacza, że gmina Śrem otwarta jest na taką formę współpracy z młodzieżą, jednak jak słusznie zauważają rządzący, taka inicjatywa nie ma racji bytu, gdy sama młodzież nie jest zainteresowana jej stworzeniem.

Póki co nikt ze śremskiej młodzieżówki nie zwrócił się do ratusza z taką propozycją.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!