Dlaczego prawidłowe odwodnienie tarasu i odwodnienie balkonu jest tak ważne?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Niestety bardzo często, zamiast być wymarzonym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, stają się problemem. Przyczyną tego jest natomiast niepoprawne odwodnienie balkonu lub tarasu, na którym skupiamy się w tym artykule.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Czym jest odwodnienie tarasu i balkonu i za co odpowiada?

Odwodnienie tarasu oraz odwodnienie balkonu to niezwykle istotny element tych konstrukcji jest ono bowiem niczym innym jak ich ochroną przed niszczącym działaniem wody. Odwodnienie odpowiada za odprowadzanie wody z balkonu lub tarasu poza konstrukcje, zapobiegając tym samym jej wnikaniu w nią oraz powstawaniu zastoisk wodnych. Dlatego też można je z powodzeniem określić jako jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych, którego wykonanie należy przeprowadzić ze szczególną starannością.Jakie problemy może generować niepoprawnie wykonane odwodnienie balkonów i tarasów?

Woda to jeden z najbardziej niszczycielskich żywiołów, także w przypadku balkonów i tarasów. W związku z tym niepoprawnie wykonane odprowadzanie wody z balkonu doprowadza do wielu problemów, które mogą pojawić się nawet już w pierwszym roku ich użytkowania. Zalicza się do nich natomiast między innymi:

 • powstawanie zastoisk wodnych uniemożliwiających swobodne korzystanie z balkonu lub tarasu,
 • zamakanie płyty balkonowej – brak odprowadzania wilgoci
 • przeciekanie płyty balkonowej lub tarasowej i niszczenie elementów budynku znajdujących się pod nią, a także bezpośrednio z nią połączonych, na przykład w postaci odparzeń tynków elewacyjnych,
 • pękanie i odspajanie się płytek,
 • nieestetyczne zadaszenia strefy okapowej,
 • powstawanie wykwitów pleśni i grzybów w pomieszczeniach, do których przylega taras lub balkon.

Wszystkie te problemy łączy natomiast jedno — konieczność przeprowadzenia remontu konstrukcji, polegającego na zerwaniu płytek i ponownym wykonaniu warstwy hydroizolacji w poprawny sposób. Dlatego warto zadbać o właściwe wykonanie odwodnienia już na etapie powstawania balkonu lub tarasu, aby w przyszłości uniknąć kosztownych prac remontowych.

Jak wykonać poprawne odprowadzenie wody z balkonu lub tarasu?

Poprawnie wykonane odwodnienie tarasu lub balkonu składa się zawsze z dwóch części. Pierwsza z nich to izolacja przeciwwodna, która odpowiada za zabezpieczenie płyty balkonowej lub tarasowej przed wnikaniem w jej głąb wody, a także pomaga ją odprowadzić w stronę drugiego elementu będącego strefą okapową.

Strefa okapowa musi być natomiast wykonana na całej krawędzi konstrukcji, idealnie przylegając do niej, tak aby odprowadzana woda nie wnikała pod okapniki, doprowadzając do uszkodzeń w tym obszarze. Odwodnienie tarasu lub balkonu dodatkowo powinno być wykonywane za pomocą materiałów, które dobierane są do sposobu montażu posadzki wykańczającej konstrukcje.

Jakie materiały wybrać do wykonania odwodnienia tarasu lub balkonu?

Wykonując odwodnienie balkonów oraz tarasów należy szczególną uwagę zwrócić na jakość materiałów. Powinny one być przeznaczone do zastosowań zewnętrznych, cechować się odpowiednią ściśliwością, fakturą, a także odpornością na korozje i działanie promieniowania UV. Dlatego też najlepszym wyborem w tym przypadku są gotowe systemy Renoplast, które można znaleźć pod linkiem https://renoplast.pl/systemy. Materiały te nie tylko bowiem spełniają powyższe warunki, ale także dostępne są w wielu wariantach do wyboru. Z łatwością można je więc odpowiednio dobrać do tarasów wykończonych zarówno za pomocą klasycznych posadzek na zaprawie klejowych, jak i zyskujących na popularności posadzek wentylowanych oraz tzw. kamiennych dywanów. Dodatkowo dzięki temu, że są one oferowane w formie systemów, montaż przebiega sprawnie i bezproblemowo, gwarantując tym samym, że wykonana za ich pomocą odprowadzenie wody z tarasu lub balkonu będzie w pełni skuteczne przez długi czas.

Najczęściej popełniane błędy przy wykonywaniu odwodnienia balkonów oraz tarasów

Wykonując odwodnienie tarasu lub balkonu poza odpowiednim doborem do tego materiałów istotne jest także ich poprawne zamontowanie. Bardzo często odprowadzenie wody z balkonów lub tarasów po jego wykonaniu nie spełnia bowiem swojego zadania przez popełnione błędy podczas przeprowadzania związanych z tym prac. Zalicza się do nich między innymi:

 • brak zachowania spadku w kierunku strefy okapowej, wynoszącego około 2% na całej szerokości konstrukcji,
 • brak wyrównania konstrukcji posadzkowej tarasu lub balkonu,
 • brak zastosowania 2 milimetrowych przerw dylatacyjnych między elementami profili okapowych,
 • niepoprawna kolejność montażu elementów składających się na odwodnienie balkonu lub tarasu,
 • nieszczelne połączenie warstwy izolacji przeciwwodnej ze strefą okapową.

Wykonując odwodnienie tarasu czy balkonu warto więc zwrócić szczególną uwagę na te 5 kwestii

Podsumowując, odwodnienie tarasu lub balkonu to niezbędny element tych konstrukcji, bez którego w szybkim czasie ulegną one uszkodzeniu. A aby poprawnie wykonać odprowadzenie wody z balkonu lub tarasu należy zastosować do tego wysokiej jakości, odpowiednie materiały oraz zachować właściwą kolejność ich montażu.