||

Szpital nie ma pieniędzy na ustawowe podwyżki?

Związek Powiatów Polskich przeprowadził badania ankietowe dotyczące sytuacji w podmiotach leczniczych. Z wyników ankiety, które opublikowano 19 sierpnia, wynika że część ze szpitali nie będzie w stanie zrealizować ustawowych podwyżek dla personelu. Na liście znajdują się 134 placówki miejskie i powiatowe z całego kraju. Pośród nich jest również szpital śremski. W podobnej sytuacji znalazł się również SPZOZ w Gostyniu.

„Warto dodać, że dodatkowo podmioty lecznicze mierzą się z niespotykaną od lat inflacją, która wprost uderza w koszty prowadzenia działalności leczniczej, której szpitale publiczne nie są w stanie zrekompensować z działalności komercyjnej” – czytamy w komunikacie ZPP.

Zgodnie z nowymi przepisami od lipca 2022r. podwyżki najniższego wynagrodzenia zasadniczego wyniosą dla lekarzy specjalistów I stopnia – 2009 zł (wzrost z 6201 zł do 8210 zł), a dla lekarzy specjalistów II stopnia – 1441 zł (wzrost z 6769 zł do 8210 zł). Najniższe wynagrodzenie zasadnicze opiekunów medycznych i techników medycznych ze średnim wykształceniem wzrośnie o 1097 zł (wzrost z 3772 zł do 4870 zł).

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze ratowników medycznych i pielęgniarek ze średnim wykształceniem ma wzrosnąć o 1550 zł (wzrost z 3772 zł do 5323 zł), magistrów pielęgniarstwa, fizjoterapii, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych ze specjalizacją o 1827 zł (wzrost z 5478 zł do 7304 zł).

Środki finansowe są bardzo ograniczone i nie pokrywają skutków również wysokiej inflacji. Myślę, że w najbliższych miesiącach realia ekonomii zweryfikują wartość faktycznych niedoborów finansowych szpitali na podwyżki wynikające z ustawy oraz na pokrycie wzrostu kosztów wynikających z inflacji –  mówi Michał Sobolewski, prezes śremskiego szpitala.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!


VW_Berdychowski_400_150(1)

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!