Image
 • Home
 • Aktualności
 • Losowanie numerów do BO. Oto szczegóły zgłoszonych projektów

Losowanie numerów do BO. Oto szczegóły zgłoszonych projektów

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego pozytywną weryfikację przeszło 13 projektów (6 ogólnogminnych, 5 lokalnych miejskich i 2 lokalne wiejskie).

Projekty ogólnogminne:

 1. Książkomat |przy Bibliotece Publicznej przy ul. Grunwaldzkiej | aut. Andrzej Mikołajek

Książkomat to urządzenie wyglądające jak popularny paczkomat. Umożliwi on czytelnikom, szczególnie w godzinach, w których biblioteka jest nieczynna, odbiór wcześniej zarezerwowanych książek. Wystarczy podejść do tego urządzenia, przyłożyć kartę biblioteczną i odebrać książki ze skrytki. Nowa usługa pozwoli na wypożyczenie/zwrot książek przez całą dobę siedem dni w tygodniu o dowolnej porze (usprawnia obsługę klientów i powrót książki do czytelniczego obiegu) – koszt po weryfikacji 200 582 zł.

 1. Sportowa Arena | Przedszkole Nr 2 „Słoneczna Gromada” | aut. Tobiasz Binkowski

Zakres projektu obejmuje teren części przedszkola, w skład którego wchodzi odnowienie bieżni, placu występów, terenu zielonego oraz trybun dla publiczności. Zdaniem pomysłodawcy tego projektu obecny stan przedszkolnej sportowej areny bardzo ogranicza organizowanie spotkań, imprez oraz korzystanie z bieżni. Po zrealizowaniu koncepcji areny sportowej mieszkańcy będą mogli, w odpowiednich warunkach, korzystać z imprez okolicznościowych i podziwiać występy swoich podczas imprez organizowanych przez władze przedszkola i nie tylko – koszt po weryfikacji 249 381,23 zł.

Fot. D. Górna
 1. Jezioro atrakcji – plaża bez barier, pomost pływający | aut. Patryk Kubski

Plaża miejska nad Jeziorem Grzymisławskim w Śremie to miejsce, gdzie można się zrelaksować i aktywnie spędzić czas. Choć infrastruktura na plaży jest rozbudowana, nowe rozwiązania z całą pewnością przyczynią się do większego zainteresowania kąpieliskiem wśród mieszkańców gminy. Ważnym aspektem jest również dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach projektu powstanie specjalna amfibia dla osób poruszających się na wózkach oraz przestronna przebieralnia. Na plaże powróci też wyczekiwany pomost – koszt po weryfikacji 250 000 zł

 1. Integracyjny plac zabaw | Park Miejski im. Wł. Puchalskiego |aut. Agnieszka Kuźniak

Dzieci z niepełnosprawnością zupełnie tak samo jak inne dzieci – aby iść do przodu muszą rozwijać swoje umiejętności poznawcze, motoryczne i społeczne. Muszą angażować się w te same czynności, co ich rówieśnicy, oczywiście w granicach swoich możliwości. W ramach projektu „Integracyjny plac zabaw” na terenie Miejskiego Parku Ekologicznego im. Włodzimierza Puchalskiego w Śremie może powstać obiekt, który będzie nowoczesny, bezpieczny i dostępny dla dzieci zdrowych i z niepełnosprawnościami, umożliwiający ich wspólną zabawę – koszt po weryfikacji 249 180 zł.

 1. Wiata edukacyjno – integracyjna | teren schroniska w Gaju| aut. Magdalena Pękala

Wiata edukacyjno-integracyjna ma stanowić główny punkt ścieżki edukacyjnej. Służyć ma ona dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym w zakresie informacji o właściwym traktowaniu zwierząt, informacji o lokalnym ekosystemie, a biorąc pod uwagę bogactwo habitatu biologicznego byłoby to szczególne miejsce krzewienia wiedzy dla placówek przedszkolnych, szkolnych, instytucji i osób prywatnych. Autorzy chcą zmieniać świadomość społeczeństwa związaną z ekologią. Utwierdzać pozytywny wizerunek schroniska dla zwierząt jako miejsca przyjaznego zwierzętom i ludziom – koszt po weryfikacji 80 000 zł.

 1. Mini stadion lekkoatletyczny | Nochowo| aut. Agnieszka Golak

Mini stadion lekkoatletyczny 200 m ma być uzupełnieniem Nochowskiego Centrum Rekreacyjno – Sportowego „Coś dla dziatek i dziadków”. Wraz ze zmodernizowanym boiskiem do palanta, istniejącą siłownią zewnętrzną, placem zabaw dla dzieci, altanką rekreacyjną, boiskiem wielofunkcyjnym oraz miasteczkiem rowerowym stworzy swoisty kompleks sportowo-rekreacyjny służący zarówno mieszkańcom wsi, jak i pobliskich miejscowości – głównie Śremu – koszt po weryfikacji 250 000 zł.

Projekty lokalne miejskie:

 1. „Wielki powrót ścianki tenisowej” – Wykonanie nawierzchni i naprawa ścianki oraz budowa boiska do siatkówki plażowej | teren SP6 | aut. Tomasz Wojna

Ścianka tenisowa ma służyć przede wszystkim miłośnikom gry w tenisa ziemnego, ale będzie również atrakcyjnym miejscem zabaw ruchowych dzieci i młodzieży szkolnej. Dla funkcjonującej przy szkole Akademii Tenisa będzie doskonałym miejscem treningowym, podobnie jak dla wielu członków i sympatyków Śremskiego Towarzystwa Tenisowego. Z kolei budowa boiska do siatkówki plażowej w nowym miejscu i z nowoczesnym wyposażeniem podniesie atrakcyjność tej dyscypliny i przyciągnie nowych jej zwolenników. Cały kompleks sportowy SP 6 zyska nowe atrakcyjne miejsca uprawiania sportu i rekreacji fizycznej – koszt po weryfikacji 125 000 zł.

Fot. D. Górna
 1. Naukowy plac zabaw | Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 „Mali Przyrodnicy” | aut.  Paulina Szulczewska

Nasza ścieżka sensoryczna to oryginalna, innowacyjna i unikatowa pomoc edukacyjna usytuowana na powietrzu. Jest wkomponowana w naturalne otoczenie i umożliwia korzystającym z niej odbieranie rzeczywistości wszystkimi dostępnymi zmysłami. Jest przykładem parku doświadczalno-dydaktycznego z możliwością stymulacji zmysłów, terapii, a także rekreacji i wypoczynku. Będzie to nie tylko ogólnodostępne miejsce relaksu, ale także ma służyć szeroko pojętej terapii i usprawnianiu osób z niepełnosprawnościami. Miejsce to umożliwi zarówno świetną zabawę, jak i chwile relaksu dla wszystkich – koszt po weryfikacji – 124 999,40 zł.

 1. Odlotowy Zakątek Radości | Przedszkole nr 3 „Jarzębinka” | aut.  Anna Tomaszewska

„Odlotowy Zakątek Radości” będzie atrakcyjnym miejscem, w którym dzieci aktywnie i bezpiecznie spędzą wolny czas. Wielofunkcyjny plac zabaw idealnie posłuży nie tyko wychowankom, ale również dzieciom i młodzieży z osiedla, na którym usytuowane jest Przedszkole nr 3 „Jarzębinka”. Zabawa w „Odlotowym Zakątku Radości” pozytywnie wpłynie na integrację rodzin oraz sprawi, że dzieci będą czerpały radość z beztroskiej zabawy – koszt po weryfikacji 125 000 zł.

 1. Strefa rekreacji w Parku Śremskich Odlewników | aut. Patryk Kubski

Park Śremskich Odlewników to płuca Jezioran. Niegdyś strefa izolacyjna Odlewni Żeliwa, dziś jest miejscem wypoczynku i zabawy całych rodzin. Kolejnym doskonałym elementem zagospodarowania parku będzie „Strefa Rekreacji”. To miejsce, gdzie w letnie dni będzie można odpocząć i zregenerować siły w cieniu dorodnych drzew i przy kojącym dźwięku pluskającej wody. Strefa rekreacji zostanie zlokalizowana przy stawku u zbiegu ulicy Staszica/Grunwaldzka. W ramach inwestycji pojawią się: pływająca fontanna, leżaki miejskie, stoły i ławy piknikowe, stół do gier, trampolina ziemna, hamak, ławki i kosze na śmieci – koszt po weryfikacji 125 000 zł.

 1. Zielony skwer Bankowców |ul. Przemysłowa / Orzeszkowej | aut. Krzysztof Lewandowski

Obszar objęty projektem stanowi enklawę zieleni w centrum Śremu. Przez środek skweru prowadzą ścieżki stanowiące „skrót” dla osób podążających pieszo na trasie Jeziorany – prawobrzeżna część miasta. Obok skweru znajduje się kompleks usługowo–handlowy. Zgodnie z przekazem ustnym mieszkańców dzielnicy, nasadzeń dokonali pracownicy NBP w 1969 roku. Stąd też propozycja nazwy „Skwer Bankowców”. Autorzy projektu proponują utwardzenie kostką dwóch głównych alejek, wykonanie oświetlenia i monitoringu, ustawienie ławek i koszy, wykonanie pergoli, pielęgnację istniejącego drzewostanu i nasadzenia drzew i krzewów – koszt po weryfikacji 125 000 zł.

Fot. D. Górna

Projekty lokalne wiejskie:

 1. Plac sportowo – rekreacyjny w Błociszewie | aut. Justyna Bąkowska

Celem projektu jest stworzenie miejsca spotkań dla mieszkańców oraz miejsca zabaw dla najmłodszych. Powstałe boisko umożliwi aktywne spędzenie czasu wolnego. Ekologiczne oświetlenie oraz zadaszona scena zwiększą szansę na organizację imprez plenerowych – koszt po weryfikacji 125 000 zł.

 1. Zielona Szkoła | teren Szkoły Podstawowej w Dąbrowie |aut. Marcin Szydłowski

Zielona Szkoła czyli letnia klasa. Miejsce nauki, wypoczynku oraz kulturalnego przebywania w środowisku lokalnym dla wszystkich grup społecznych. Całość zbudowana będzie z drewna, uzupełnią projekt: tablica całoroczna oraz stoły z krzesełkami. Całość będzie zadaszona. Klasa letnia będzie również  miejscem dla młodzieży przebywającej na terenie szkoły po godzinach urzędowania. Ma to być miejsce spotkań, pogawędek oraz przyjazne dla wszystkich grup społecznych, czyli mieszkańców oraz seniorów gminy Śrem. Szkoła organizuje wiele imprez pozaszkolnych i projekt ma być przystosowany do odpoczynku, biura zawodów lub konsumpcji – koszt po weryfikacji 125 000 zł.

Informacje o poszczególnych projektach są dostępne na stronie – budzetobywatelski.srem.pl.

Głosowanie zaplanowano w dniach 16-25 września. – Głos może oddać każdy mieszkaniec gminy Śrem. Nawet noworodek. W tej kwestii nie ma ograniczeń wiekowych. Sam mam już własne preferencje, które wyrażę w głosowaniu – zapewnia burmistrz Adam Lewandowski.

W głosowaniu w formie elektronicznej wybiera się jeden projekt z każdej kategorii. Gmina zrealizuje po dwa projekty z każdej kategorii, które uzyskają największą liczbę głosów. W najlepszej sytuacji są projekty lokalne wiejskie, bowiem zgłoszono zaledwie dwie propozycje. W tym przypadku wystarczy jeden głos, by zostały zrealizowane.