Jak udekorować komodę w salonie, aby przyciągała uwagę?

Zainspiruj się kreatywnymi koncepcjami zagospodarowania wolnej przestrzeni na komodzie. Dzięki naszym pomysłom z pewnością Twoja komoda będzie przyciągać spojrzenia gości.

VW_Berdychowski_400_150(1)

Czego lepiej unikać na komodzie?

Najczęściej spotykany widok, gdy myślimy o komodzie? Za dużo dekoracji na małej powierzchni, pościskane jedna obok drugiej – wszystkie ułożone bez koncepcji, chaotycznie. Na dodatek interesujące tylko osobę, która je tam umieściła. Zapomniane przez wszystkich, zbierają tylko kurz. Jeśli nie chcesz, aby Twoja komoda właśnie taka była – czas na przegląd inspiracji salonu pod kątem niepowtarzalnych i przyciągających wzrok dekoracji na blacie komody.

Czego unikać? Przede wszystkim:

  • Zdjęć o małej wartości sentymentalnej i pamiątkowej – jeśli chcesz pokazać wszystkie miejsca, które odwiedziliście, lepiej skup się na wspólnych fotografiach w plenerze niż samych widokach. O ile nie jesteś artystą, takie rozwiązanie nie ma większego sensu.
  • Papierów i dokumentów. Komoda to nie graciarnia, nie może być zbiorowiskiem paragonów, kwitów za pranie czy druczków z poczty. To ma być miejsce dokładnie rozplanowane, gdzie każdy element dekoracyjny ma spełniać swoje przeznaczenie.
  • Łapaczy kurzu. Specjaliści z AboutDecor w tysiącach wnętrz widzieli już sporo, jednak zawsze ubolewają nad salonową komodą zapełnioną bibelotami i drobnymi suwenirami, które nie przywodzą pięknych wspomnień, a jedynie zbierają kurz, całkowicie zapomniane przez świat.

Dekoracja komody w salonie – pierwsze kroki

Niech Twoja inspiracja salonu w końcu przerodzi się w rzeczywistość! Twoim pierwszym krokiem do osiągnięcia zamierzonego celu będzie… usunięcie wszystkich dotychczasowych dekoracji. Dokładnie wyczyść blat komody, pozbądź się ewentualnych plam czy odbarwień – jeśli trzeba, naklej na blat folię (jeśli jest zniszczona i nie da się jej uratować).

Przyjrzyj się komodzie oraz otoczeniu – spójrz na ścianę, sąsiadujące meble. Określ w jakim stylu utrzymany jest salon i staraj się dopasować dodatki i dekoracje w zgodzie z dominującą aranżacją. Układaj je i przestawiaj metodą prób i błędów aż uzyskasz to, na czym Ci zależy. Pamiętaj – dekoracje nie będą tkwić na komodzie wiecznie – możesz w dowolnym momencie wymieniać je na nowe.

Pomysły na dekorację komody w salonie

Inspiracja salonu jak z okładki? Żaden problem! Sprawdź, co polecają profesjonalni dekoratorzy:

  • Kwiaty – wybieraj gatunki egzotyczne, wysokie, w pięknie zdobionych donicach. Raczej unikaj kompozycji z kwiatów ciętych – trzeba je co chwilę wymieniać.
  • Możesz oprzeć go o ścianę lub powiesić bezpośrednio nad komodą. Duży czy mały? Jeden czy kilka? To zależy od Ciebie, ale pamiętaj o zachowaniu umiaru.
  • Zdjęcia. Wybierz ich zaledwie kilka. Ramki nie muszą i nawet nie powinny być takie same – postaw na różnorodność koloru i rozmiarów, ale również spójność ogólnej koncepcji ze stylem wnętrza.
  • Książki. Nie ustawiamy ich w pionie przy ścianie od deski do deski. Zdecyduj się na jedną, dwie, może nawet pięć. Mogą pełnić funkcję podstawki pod kwiatkiem.
  • Oświetlenie. Efektowna lampa będzie jednocześnie praktyczna i dekoracyjna. Może np. oświetlać obraz, który wisi nad komodą.
  • Wąski i wysoki czy mały okrągły? To już zależy od Ciebie.
  • Świece. Różnej wielkości i szerokości, w podobnym stylu.