Image

Wianki nad Promenadą

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Noc Świętojańska, zwana również wigilią Świętego Jana, jest chrześcijańskim odpowiednikiem święta wywodzącego się z tradycji słowiańskiej – Nocy Kupały. Jej obchody pokrywać miały się z momentem przesilenia letniego, które przypada między 22 a 23 czerwca. Wyplatanie wianków było jednak zaledwie jedną z wielu atrakcji złożonego i przepełnionego symboliką ceremoniału. W zależności od regionu, uczestnicy zabawy tańczyli wokół ognia, skakali przez płomienie, palili kukły, przygotowywali wróżby i poszukiwali mitycznego kwiatu paproci – gwarancji życia w bogactwie i dostatku.

Fot. A. Andrzejczak

Choć zabawa, do której swoich gości i podopiecznych zaprosił Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Śremie, odbiegała nieco od tradycyjnych obchodów tego osobliwego święta, uczestnicy nie mogli narzekać na niedobór atrakcji. Poza konkursem na najładniejszy wianek, program przewidywał również część artystyczną, przygotowaną w znacznym stopniu przez dzieci z przedszkola Słoneczna Gromada. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku, rywalizacji na torze kręglarskim i wreszcie wspólnej zabawy tanecznej.Fot. A. Andrzejczak

Sądząc po frekwencji i uśmiechach na twarzach uczestników, ciężka praca organizatorów przyniosła oczekiwane rezultaty. Kolejne udane wydarzenie świadczy o tym, że podobnych inicjatyw w Śremie nie zabraknie na pewno.