|

10 lat sikawki konnej z Żabna

Jak ten czas szybko leci. Jeszcze wszyscy w pamięci mają wydarzenia z 28 maja 2017 roku, kiedy to Grupa Rekonstrukcyjna Strażackiej Sikawki Konnej Żabno – Śrem obchodziła swoje pięciolecie istnienia, a wraz z tym wydarzeniem nadano jej proporzec, a już dziś sikawka z Żabna świętuje swoje 10-lecie istnienia. Obchody jubileuszu odbyły się w piątek 27 maja w świetlicy wiejskiej w Żabnie. Miały skromny, zamknięty wymiar.

Okrągła rocznica była okazją do podziękowania dla wszystkich przyjaciół i sympatyków żabińskiej sikawki, którzy przez te lata wspierali i nadal wspierają Ochotniczą Straż Pożarną Żabno-Śrem Grupa Rekonstrukcyjna, bo tak aktualnie się nazywają. Podczas tego piątkowego wieczoru oberszprycmajster Henryk Kosowski w imieniu całej sikawkowej drużyny na ręce zaproszonych gości złożył pamiątkowe okolicznościowe medale. Ci odwzajemnili się sikawkowym, obdarowując ich małymi prezentami.

W części oficjalnej przybliżono także historię tej młodej duchem drużyny sikawki konnej z Żabna.

– Pomysł zawiązania się grupy zrodził się w 2012 roku, kiedy to zrezygnowałem z prezesowania OSP Żabno – mówi oberszprycmajster. – Kolega Grzegorz Niwiński powiedział, że ma starą sikawkę konną i rzucił pomysł reaktywowania drużyny obsługującej sikawkę konną z 1907 roku, jaka była w posiadaniu PSP Śrem. Edmund Idkowiak z Mosiny zaproponował, że chętnie użyczy koni i tak jakoś się zaczęło – opowiada Henryk Kosowski.

VW_Berdychowski_400_150(1)

Dziś, po 10 latach od zawiązania się grupy, sikawka konna z Żabna jest eksponowana w wielu miejscach na terenie nie tylko Wielkopolski, ale również całego kraju.

Sikawkowi z Żabna mogą szczycić się tym, że nie tylko posiadają odrestaurowaną i sprawną sikawkę mającą ponad 100 lat, ale również piękne konie, które prezentują te sprzęt podczas imprez okolicznościowych i wydarzeń. – To wzbudza podziwi i zainteresowanie oglądających – szczycą się sikawkowi.