| |

Punkt w Śremskim Sporcie kończy działalność

Każdego dnia punkt pomocowy, który tuż po wybuchu wojny w Ukrainie został zorganizowany przez Śremski Sport, Stowarzyszenie Runner’s Power oraz Stowarzyszenie Pomocna Dłoń w Śremie, odwiedza 20-30 osób. Poszukują produktów spożywczych i środków czystości. – Najwięcej osób pojawia się w poniedziałki. Nawet 50 osób. W naszym magazynie jest jeszcze niewielki zapas kaszy, ryżu, makaronu, mąki, cukru, herbaty i proszku do prania – wyjaśnia Ryszard Mitmański.

Produkty te zostały zakupione ze środków pochodzących z publicznej zbiórki pieniędzy, równolegle prowadzonej przez trzy organizacje pozarządowe: Pomocna Dłoń w Śremie, Runner’s Power i Towarzystwo Pomocy Potrzebującym im. Brata Alberta w Śremie. – W sumie ze zbiórek wyszło około 35 tys. Za całą kwotę zakupiliśmy wyżej wymienione produkty – wspomina Paweł Wawrzyniak.

Fot. D. Górna

Ponadto trzeba wspomnieć o zbiórkach produktów prowadzonych przez placówki edukacyjne. Dary dostarczały też prywatne osoby i lokalne firmy. – Tych produktów uzbieraliśmy również o wartości blisko 35 tys. – dodaje P. Wawrzyniak. Wszystkie trafiły do rąk potrzebujących obywateli Ukrainy.

Natomiast trudno oszacować wartość produktów, które na początku marca zostały zapakowane na tira i finalnie trafiły do Lwowa. – Było tego ponad 20 ton – wspomina R. Mitmański. Przypomnijmy, że 4 marca z parkingu Śremskiego Sportu wyruszył tir z pomocą humanitarną dla obywateli Ukrainy. Był to efekt współpracy śremskich organizacji z  poznańskim oddziałem Stowarzyszenia Odra-Niemen Wielkopolska. – Udało się to dzięki ogromnemu zaangażowaniu lokalnej społeczności – podkreślają organizatorzy akcji humanitarnej.

Na koniec przypominamy, że w bloku przy ul. Chłapowskiego 19 nadal czynny jest punkt wydawania odzieży, który organizuje Towarzystwo Pomocy Potrzebującym im. Brata Alberta w Śremie. – W każdy poniedziałek, w godzinach 11.00 -12.00 punkt wydawania odzieży otwarty jest tylko dla uchodźców z Ukrainy – wspomina Krystyna Szymańska.