|

„Rowerowy Piknik Róży” w Ostrowiecznie

Udział w konkursie „Gościnna wieś” to spontaniczna inicjatywa sołectwa Ostrowieczno. Zadaniem uczestników przedsięwzięcia było przedstawienie lokalnych atrakcji w postaci prezentacji multimedialnej lub nagrania. Konkursowym zmaganiom przyświecało hasło: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Mieszkańcy sołectwa Ostrowieczno postawili na dworek w Ostrowieczku oraz historię rodziny Jasieckich. Projekt „Marianna i różyczki” zyskał uznanie zarówno w oczach internautów, jak i jurorów, zajmując I miejsce.

Główną nagrodą w konkursie była organizacja imprezy turystyczno-rekreacyjnej, wparcie finansowe przy utworzeniu punktu turystycznego, np. wyposażonego w ławeczki, stojaki na rowery i tablicę informacyjną postoju na szlaku turystycznym, a także opracowanie i zamieszczenie w Mobilnym Asystencie Turysty lokalnej atrakcji, uwzględnionej w konkursowej prezentacji.

Fot. Biblioteka Publiczna MiG Dolsk

Sobotnia impreza okazała się doskonałą okazją, by aktywnie spędzić czas, poznając jednocześnie lokalne atrakcje turystyczne. Uczestnicy rajdu z zainteresowaniem zwiedzali dworek w Ostrowiecznie. Nie lada atrakcją okazała się Marianna Jasiecka, dawna właścicielka majątku, która oprowadziła gości po dworku, przedstawiając historię posiadłości i jej właścicieli. W rolę Marianny Jasieckiej perfekcyjnie wcieliła się mieszkanka sołectwa oraz bibliotekarka z Biblioteki Publicznej MiG Dolsk – Magdalena Szymańska.

Główna część imprezy odbywała się na boisku sportowym w Ostrowiecznie. Uroczystego otwarcia dokonała burmistrz miasta i gminy Dolsk – Barbara Wierzbińska wraz z sołtys Ostrowieczna – Bogumiłą Drożdżyńską. Obecny był także przedstawiciel Międzygminnego Związku Turystycznego „Gościnna Wielkopolska” – Jarosław Lisiecki, który podsumował konkurs, składając gratulacje zwycięzcom, czyli sołectwu Ostrowieczno.

Podczas imprezy nie zabrakło akcentów artystycznych. Umiejętności wokalno-taneczne zaprezentowała grupa „Pszczółki” z przedszkola w Ostrowiecznie. Dzieci, pod opieką nauczycielki – Wiesławy Kaźmierczak, przygotowały piosenkę „Odgłosy” oraz zatańczyły do utworu „Wiosna, wiosenka”.

Fot. Biblioteka Publiczna MiG Dolsk

Na scenie pojawiła się również Marianna Lisiecka, która podziękowała jurorom i laureatom konkursu za to, że docenili piękno jej domu i zainteresowali się historią rodziny. Zachęcała także do zapoznania się z galerią zdjęć rodziny Jasieckich, przygotowaną przez Bibliotekę Publiczną MiG Dolsk. Fotografie można znaleźć również w książce „Marianna i Róże” Janiny Fedorowicz i Joanny Konopińskiej. Wspomniana publikacja niejednokrotnie stawała się inspiracją do realizacji projektów kulturalnych w gminie Dolsk.

W programie nie zabrakło również konkurencji sportowych. Witold Opielewicz – kierownik MGOSiR Dolsk wraz z pracownikami przygotował kilka zabawnych konkurencji sprawnościowych: rzut kaloszem, chodzenie na szczudłach, slalom na rowerze. Zwycięscy poszczególnych konkurencji otrzymali z rąk przedstawicieli rady sołeckiej upominki.

Fot. Biblioteka Publiczna MiG Dolsk

Atrakcją dla najmłodszych okazała się zabawa na dmuchanym zamku. Dodatkowo imprezę uświetniła dolska koza.

Przedstawicielki KGW Pokrzywki przygotowały domowe wypieki. Była także gorąca grochówka, wata cukrowa, gofry i popcorn. Organizatorem imprezy było sołectwo Ostrowieczno, Biblioteka Publiczna MiG Dolsk oraz MGOSiR Dolsk.