MAGO pomaga zlikwidować ból!

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bruksizm i choroba okluzyjna

Z tym problemem zmaga się wielu z nas. Choroba okluzyjna niestety jest dość rzadko rozpoznawana przez stomatologów, a objawia się napięciem mięśni twarzy, nadwrażliwością zębów na zimno i ciepło, bólem zębów podczas nagryzania, bólem całej twarzy i bólami głowy. Nieleczona może doprowadzić do starcia, pękania i niszczenia zębów, a także dysfunkcji stawów. Często w jej wyniku pojawiają się szpary między zębami, które wychylają się do przodu.Z kolei bruksizm to nawykowe, nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami, które może prowadzić do zmian w stawach skroniowo-żuchwowych, a nawet chronicznego bólu głowy.

Jest na to recepta!

– W gabinecie FaceDent zajmujemy się leczeniem powyższych dolegliwości. Leczenie wymaga czasu i jest kilkuetapowe, a rozpoczynamy je od pełnej diagnostyki, by najlepiej jak to jest możliwe pomóc pacjentowi. Pomagają nam w tym szyny MAGO – podkreśla Weronika Jaskóła-Jędrzejczak.

Rola szyny MAGO w diagnostyce ortodontyczno-protetycznej oraz w leczeniu pacjentów ze schorzeniami stawu skroniowo-żuchwowego

Terapia nie jest skomplikowana. – W pierwszej kolejności wykonuje się rodzaj nakładki mającej za zadanie rozluźnienie mięśni i ustawienie w prawidłowej pozycji główki stawowej w stawie skroniowo-żuchwowym – tłumaczy stomatolog. Specjalną nakładkę, a fachowo rzecz biorąc – szynę MAGO – nosi się na zębach przez cały czas, również w trakcie jedzenia, picia, uprawiania sportu oraz snu. Zdejmuje się ją wyłącznie do higieny jamy ustnej.

Jej celem jest rozluźnienie napięcia występującego w stawie skroniowo-żuchwowym. Dzięki temu redukuje się niepożądany odruch zaciskania szczęk i zgrzytania zębami. Czas korzystania z szyny MAGO jest uzależniony od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz występującego problemu. Aczkolwiek warto podkreślić, że szyna jest jak aspiryna – nie leczy przyczyn, lecz objawy. Pomaga szybko zlikwidować ból. Po jej zastosowaniu należy zaplanować kolejne etapy leczenia.

W tym miejscu warto wspomnieć, że początkowo podczas noszenia MAGO pacjent może odczuwać delikatny dyskomfort podczas mówienia (seplenienie). – Zalecamy wówczas ćwiczenia polegające na głośnym mówieniu i czytaniu – dodaje Weronika Jaskóła-Jędrzejczak.

MAGO pomaga zlikwidować ból!

Jak wygląda szyna MAGO? Czy jest bezpieczna?

Szyna MAGO jest akrylową szyną relaksacyjną umieszczaną na zębach. Mechanika działania szyny opiera się na zmianie dotychczasowych odruchów nerwowo-mięśniowych i przywróceniu swobodnej czynności mięśni narządu żucia. – Powoduje to rozluźnienie mięśni, w wyniku czego bóle ustępują.

Ponieważ w trakcie użytkowania szyny MAGO warunki zgryzowe ulegają ciągłej przemianie, proces leczenia szynami związany jest z wizytami kontrolnymi. Lekarz dentysta dokonuje korekty szyny tak, aby była wygodna, a przede wszystkim spełniała swoje funkcje i była skuteczna przez cały okres użytkowania.

– Czas trwania terapii zależy od stanu miejscowego i dolegliwości z jakimi zmaga się pacjent. Po pewnym okresie następuje remisja i ustąpienie objawów. Dochodzi do stabilizacji układu mięśniowego i w tym momencie możemy rozpocząć leczenie protetyczne lub ortodontyczne – podkreśla stomatolog.

Jak przebiega dalsze leczenie?

Zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie kolejnych zabiegów, które mają na celu poprawienie zgryzu. – Może być wtedy zastosowana tzw. ekwilibracja, czyli delikatne zeszlifowanie punktów odpowiadających za niepoprawne zamykanie się szczęk. Czasem przeprowadza się również korektę istniejących wypełnień, nadbudowę zębów, leczenie ortodontyczne, a czasami konieczna jest całkowita rekonstrukcja zgryzu – tłumaczy Weronika Jaskóła-Jędrzejczak i zaznacza, że ważne jest także zadbanie o prawidłową rehabilitację polegającą na masażu stawu skroniowo-żuchwowego, by w pełni pomóc rozluźnić się mięśniom.

Stomatolog zwraca także uwagę na to, że nie ma możliwości trwałego wyleczenia stawów skroniowo-żuchwowych jakąkolwiek szyną. – Szyna służy jedynie do wyeliminowania dolegliwości bólowych. Po osiągnięciu remisji należy stosować zalecenia lekarza i rehabilitanta. Ważna jest również samokontrola i unikanie sytuacji wyzwalających zaciskanie lub zgrzytanie zębami. W przypadku starcia zębów należy wprowadzić leczenie protetyczne lub ortodontyczno-protetyczne. Należy pamiętać o tym, że nie wystarczy odbudowa jedynie zębów przednich. Najważniejsze jest odbudowanie zębów bocznych, tak aby zabezpieczały zęby przednie w trakcie żucia – dodaje Weronika Jaskóła-Jędrzejczak.

Zakończenie leczenia

Trzeba wziąć sobie do serca zalecenia stomatologa i rehabilitanta. W zależności od potrzeb mogą zalecić zmianę diety, sposobu szczotkowania zębów albo codzienny zestaw ćwiczeń. – Po odbudowie zębów, jeśli to konieczne, wykonuje się szynę osłaniającą wykonane odbudowy i zapobiegającą ich zniszczeniu w przyszłości. Jednakże każdy przypadek jest inny i do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie, w zależności od jego problemu i potrzeb – podsumowuje stomatolog.

Więcej informacji na temat zastosowania szyn MAGO można uzyskać w gabinecie stomatologicznym FaceDent, który znajduje się w Śremie przy ul. Chłapowskiego 33/22.

Kontakt:

gabinet@facedent.com.pl

tel. 61 28 37 184

kom. 531 143 667