Image
  • Home
  • Śrem
  • 82. rocznica zbrodni katyńskiej. Dwa wydarzenia w Śremie

82. rocznica zbrodni katyńskiej. Dwa wydarzenia w Śremie

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Tragiczną prawdę o katyńskim lesie ujawniono wbrew woli sprawców, w kwietniu 1943 roku. Stał się on symbolem wszystkich miejsc kaźni na nieludzkiej ziemi. Śremskie uroczystości poświęcone pamięci ofiar katyńskich zaplanowano na dwa dni.

Odsłonięcie tablicy

W piątek, 22 kwietnia w Szkole Podstawowej w Zbrudzewie zostanie odsłonięta tablica poświęcona pamięci ppłk. Jerzego Skrzydlewskiego oraz kpt. rez. Tadeusza Skrzydlewskiego.

Jerzy Skrzydlewski urodził się 28 sierpnia 1896 roku w Zbrudzewie. Był podpułkownikiem dyplomowanym kawalerii Wojska Polskiego i ofiarą zbrodni katyńskiej. Został zamordowany wiosną 1940 roku w Charkowie.

Ppłk. Jerzy Skrzydlewski, w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku był szefem sztabu Grupy Operacyjnej Kawalerii Nr 1. Od 12 września w 39 Dywizji Piechoty. W czasie kampanii wrześniowej dostał się do sowieckiej niewoli. Przebywał w obozie w Starobielsku. Wiosną 1940 roku został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie i pogrzebany w Piatichatkach. Od 17 czerwca 2000 roku spoczywa na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. 5 października 2007 roku Minister Obrony Narodowej awansował go pośmiertnie do stopnia pułkownika.

Z kolei kpt. rez. Tadeusz Skrzydlewski, brat Jerzego, urodził się w Zbrudzewie w 1895 roku. On także został zamordowany w 1940 roku i pochowany na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

fot. arch. red.

Msza i Apel Poległych

W niedzielę, 24 kwietnia o godzinie 10.15 w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa odbędzie się msza święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej. Po niej zaplanowano przemarsz do Parku Śremskich Odlewników, złożenie wieńców przy pomniku i Apel Poległych.

Pamiętali

O Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej pamiętali członkowie Stowarzyszenia Otwarty Powiat Śremski, którzy w środę, 13 kwietnia złożyli wieńce przy Pomniku Ofiar Katyńskich.

Przypomnijmy, że oprócz nazwisk zamordowanych synów ziemi śremskiej, na pomniku widnieje także napis „Jeśli zapomnę o Nich, ty Boże na niebie, zapomnij o mnie”.

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama
Oferta Pracy Kierowcy

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]