Spotkania kultur. Relacja ze szkolnych warsztatów

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Od kilku tygodni w Śremie poznajemy kultury, języki i tradycje ludzi z różnych zakątków świata. Projekt „Poznajemy się” tworzą m.in.  interdyscyplinarne warsztaty. – Naszym celem jest bliższe poznanie dzieci z rodzin migranckich, ich tradycji i języka – wyjaśnia Anna Płygawko z Fundacji ATQI.


Hieronim Urbanek - plakat wyborczy
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

W ramach wymiany kulturowej, dzieci otrzymały listy od rówieśników z różnych kontynentów. Dzięki nim odkrywały tradycje, kuchnie i język. Był czas na opowieści o krajach, z których uczniowie i uczennice pochodzą mi.in. z: Ukrainy, Gruzji, Azerbejdżanu.





– Zaprosiliśmy również dzieci do udziału w konkursie plastycznym pt.: „Poznajemy się” i do przedstawienia w swoich pracach dzieci z innych kultur, a także tego co je zachwyca, interesuje, a może i niepokoi. Wierzymy, że sztuka jest językiem integracji. Nadesłano ponad 170 prac. Należą się brawa dla szkół podstawowych nr 2, nr 4, nr 5 oraz dla szkół z Pyszącej i ze Zbrudzewa za entuzjazm działania. Konkurs był przede wszystkim pretekstem do rozmowy z uczniami i uczennicami, na temat wielokulturowości i tolerancji – wspomina A. Płygawko.

fot. Fundacja ATQI

W dzisiejszej rzeczywistości wspomnienia tych spotkań nabierają innego wymiaru. – Rozmowy o tym, co nas łączy, co jest podobne, a co różne, o tolerancji, o tym jak się czujemy, gdy przybywamy do Polski nie znając języka, często zostawiając najbliższych gdzieś daleko – zawsze będą bezcenne i budujące postawę tolerancji i otwartości na odmienność – dodaje organizatorka warsztatów.

  Znamy rozkład jazdy autobusów w dzień wyborów samorządowych 2024

Obrady jury konkursu „Poznajemy się” odbyło się 19 marca, ale ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi dopiero 26 maja w Bibliotece Publicznej w Śremie. Na ten dzień zaplanowano m.in.:

  • wykład Marzeny Kędry – Honorowej Profesorki Oświaty, Nauczycielki Roku 2012, Ambasadorki innowacyjnych idei i praktyk pedagogicznych, Przewodniczącej Krajowego Zespołu Koordynacyjnego Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki C. Freineta pod tytułem „Laboratorium zmiany. Szkoła kreatywności, odkrywania i współpracy międzykulturowej”,
  • ekologiczny happening – sadzenie 17 drzew w Alei Solidarności symbolizujących solidarność z osobami z innych kultur,
  • otwarcie wystawy prac konkursowych „Poznajemy się” oraz rozdanie nagród.

Serdecznie dziękuję szkołom, które wzięły udział w warsztatach za pomoc w ich organizacji, dzieciom za udział w konkursie, a także wszystkim zaangażowanym za otwartość, gościnne i wspólne działania na rzecz zrozumienia i wspierania osób pochodzących z różnych kultur – podkreśla A. Płygawko


Berdychowski Wv

Działania realizowane są w ramach projektu „Spotkania Kultur. Migranci: Ja – Ty – My” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.