Image
  • Home
  • Kórnik
  • Kórnik też pomaga uciekającym z ogarniętą wojną Ukrainy

Kórnik też pomaga uciekającym z ogarniętą wojną Ukrainy

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Jeśli chodzi o oficjalną pomoc, wójtowie i burmistrzowie powiatu poznańskiego, w porozumieniu ze starostą poznańskim, uruchamiają skoordynowaną pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy w obawie o własne życie szukają schronienia na terenie powiatu.

Każdy samorząd udostępniał swoim mieszkańcom specjalną skrzynkę mailową, na którą osoby zainteresowane wsparciem mogą zgłaszać tam rodzaj oferowanej przez siebie pomocy.

Do kórnickiego magistratu korespondencję można kierować na adres mailowy: pomoc.ukrainie@kornik.pl.

Dodatkowo uruchomiono specjalny numer kontaktowy +48 790 262 404.

Polski Czerwony Krzyż uruchomił także konto, na które można dokonywać wpłat: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”.

Starostwo poznańskie jest w stałym kontakcie ze swoimi miastami partnerskimi na Ukrainie i z polskimi ministerstwami, z którymi stale monitorują potrzebną pomoc, którą mogą zaoferować. Dzięki temu na wschód nie są wysyłane rzeczy, których mają na dany moment nadmiar.

Czytaj także: Ruszyli w kierunku granicy z Ukrainą


Berdychowski Kwiecien2 2024

Na uwagę zasługują również oddolne inicjatywy kórniczan. Do akcji chętnie przyłączyły się Ochotnicze Straże Pożarne w Kórniku i Kamionkach, które w swoich bazach zbierają potrzebne dary i zajmują się przekazaniem ich w najbardziej potrzebujących.

Kórnicka przychodnia Ellmed w swojej siedzibie wyznaczyła specjalne miejsca, w których można przynosić żywność, odzież, czy choćby zabawki dla maluchów. Również gminne przedszkola, żłobki i szkoły prowadzą swoje własne zbiórki. Każdy pomaga jak może.

Bardzo interesujący apel wystosowała przychodnia lekarska Kormed z Robakowa – proszą, by każdy kto ma niepotrzebne leki, nawet antybiotyki, których zostało kilka w paczce przyniósł je do placówki. Dzięki temu będą mogli udzielać skoordynowanej pomocy lekarskiej i w razie potrzeby przepisywać odpowiednie leki. Apel wziął się z obawy, że będą występować problemy w systemach wypisywania recept dla osób, które dopiero co przybyły do naszego kraju. Brak PESEL-u, brak podstawy do jej wypisania.

Wszyscy wspólnie wierzą, że jednością jesteśmy w stanie przetrwać te ciężkie chwile.

W gminie nie ma punktu informacyjnego, najbliższy znajduje się w Poznaniu na terenie Dworca Głównego, w którym obywatele Ukrainy uzyskają pomoc w zakwaterowaniu oraz wszelkie niezbędne wsparcie i informacje.

Punkt działa w godzinach od 8.00 do 22.00. Od minionego poniedziałku uruchomiona została specjalna infolinia dla uchodźców z Ukrainy+48 61 850 87 77, która jest dostępna w godzinach: 00.00-20.00. Powstał również dedykowany adres e-mail: cudzoziemcy@poznan.uw.gov.pl.

W ciągu kilu dni ma powstać również Punkt Recepcyjny, który będzie pomagał w rejestracji pobytu uchodźców na terenie Polski. Szacuje się, że powstanie w okolicach poznańskiej ławicy lub dworca PKP, by łatwiej było koordynować całość prac.