Czekają na realną pomoc
Mają za sobą nieprzespane noce. Nie mogą zmrużyć oka, ponieważ drżą o bezpieczeństwo swoich najbliższych. Wielu z nich czeka na przyjazd rodzin z terenów objętych wojną. Wierzą, że uda im się wydostać z Ukrainy. Tylko co dalej? – pytają.
Mężczyźni nie mogą opuścić Ukrainy. – Wcale nie zamierzają uciekać. Zostają, by bronić Ukrainy – podkreśla Irina. Z kolei ci, którzy nadal są w Polsce, czekają na sygnał powrotu do kraju. Zapewniają, że pojadą bić się za swój kraj. Organizują też pomoc.
fot. D. Górna/Obywatele Ukrainy, którzy mieszkają w Śremie pochodzą z najróżniejszych zakątków UkrainyOleg Ilchuk z żoną Inną już pakują swoje auto. Za chwilę ruszą na granicę. Wśród kolegów z pracy, przyjaciół i zupełnie obcych osób zorganizowali zbiórkę darów dla rodaków.
Reklama
Ukraińcy proszą lokalne władze o stworzenie punktu informacyjnego dla uchodźców. – Potrzebujemy pomocy w załatwieniu pozwoleń, dokumentów i wszelkich innych formalności – podkreślają. Burmistrz zapewnia, że w poniedziałek odbędzie się zebranie sztabu kryzysowego.
W tej chwili zbieramy informacje o formach wsparcia w gminie, które już funkcjonują. Na pewno powołamy specjalnego koordynatora, który będzie komunikował się w języku ukraińskim. Będzie również dedykowany numer telefonu. Nie zostawimy nikogo bez pomocy. Potrzeba jednak czasu, a także spokojnych i przemyślanych działań – zapewnia Adam Lewandowski
Szczegóły i ustalenia sztabu kryzysowego powinniśmy poznać jeszcze w poniedziałek.
Centrum Integracji Cudzoziemców
Na ten moment działa już Centrum Integracji Cudzoziemców przy Towarzystwie Pomocy Potrzebującym im. Brata Alberta „Nadzieja”. Siedziba mieści się przy ul. Chłapowskiego 1 (przy Klubie Relax).
Można znaleźć tam pomoc prawną, a także w kwestiach formalnych (dokumenty, mieszkanie, praca etc.). Wolontariusze Centrum Integracji Cudzoziemców uruchomili zbiórkę funduszy dla organizacji zajmujących się pomocą dla Ukrainy.
Pieniądze można wpłacać na konto Towarzystwa Pomocy Potrzebującym im. Brata Alberta „Nadzieja” za pośrednictwem banku Santander Bank Polska nr konta 17 1090 1405 0000 0000 4001 1650 z dopiskiem „Pomoc Ukrainie”.
W sprawach cudzoziemców można dzwonić do siedziby Towarzystwa Pomocy Potrzebującym im. Brata Alberta – od poniedziałku do piątku w godz. od 9.30 do 13.30, tel. 669 953 504.
Koordynatorem jest Eugeniusz Siczyński, z którym można kontaktować się codziennie w godz. od 12.00 do 18.00, tel. 661 258 270.
Pomoc w zaadaptowaniu się
Obywatele Ukrainy proszą także o pomoc w zaadoptowaniu się dla swoich bliskich. – My już tu żyjemy kilka lat. Mamy pracę. Dach nad głową. A oni nic. Będą potrzebować mieszkania, pracy, szkoły, przedszkola. Dzieci muszą mieć jakieś zajęcia, by nie myśleć o traumie. Zasługują na normalne życie – podkreśla Irina.
Pierwsze oferty już się pojawiły. Warta Śrem dołączyła do instytucji deklarujących pomoc.
Chcą oddać krew dla swoich rodaków
Obywatele Ukrainy pragną wspierać swoich rodaków. Między innymi poprzez zbiórkę krwi. – Przecież to jest lek, którego nie można wyprodukować – zaznacza Anastazja. Dziewczyna ma zaledwie 15 lat, uczy się w śremskim LO, lecz doskonale zdaje sobie sprawę jak ważna jest teraz pomoc dla rodaków, którzy zostali w kraju.
Jesteśmy z różnych regionów Ukrainy. W jednych jest jeszcze w miarę bezpiecznie, w innych trwają walki. Boję się o moją rodzinę, która nie ma jak uciec. Mieszkają w pobliżu jednostki wojskowej, a ta jest celem wojsk rosyjskich. Jest regularnie ostrzeliwana. Słyszałam świst rakiet, gdy rozmawiałam z tatą – wspomina Oksana
Stąd też pomysł, by rodaków wspierać poprzez zbiórkę krwi. O to apeluje też prezydent Wołodymyr Zelenski. Taką możliwość dają Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Najbliższe znajduje się w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej.
– W związku z dużą liczbą pytań dotyczących możliwości oddawania krwi dla osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych na Ukrainie informujemy, że Narodowe Centrum Krwi wraz z Ministerstwem Zdrowia są w kontakcie z odpowiednikami po stronie ukraińskiej i w razie potrzeby poproszą o dodatkowe wsparcie z Waszej strony. My z naszej strony bez względu na potrzeby naszych sąsiadów zapraszamy każdego chętnego, który spełnia wymagania zdrowotne do bycia regularnym honorowym dawcą krwi – informuje NCK.
Honorowym krwiodawcą zostać może osoba między 18. a 60. rokiem życia (65. w przypadku, gdy już oddawało się krew). Minimalna waga krwiodawcy to 50 kg. Istotny jest również stan zdrowia, w tym przyjmowane leki – w przypadku, gdy zażywa się je stale, jest to przeciwwskazaniem do oddawania krwi.
Chcą pomagać
Obywatele Ukrainy wspierają rodaków również poprzez dołączenie do zbiórek darów. Przypomnijmy, że dwie największe koordynują Stowarzyszenie Pomocna Dłoń, Runner’s Power, Śremski Sport oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Śremie im. Kawalerów Orderu Uśmiechu. Szczegóły można znaleźć tutaj.
Ukraińcy chcą także dokonywać wpłat na konta najróżniejszych instytucji, fundacji i stowarzyszeń, które działają na rzecz Ukrainy. – Obawiamy się jednak, że możemy stać się ofiarą oszustów – zaznaczają.
Dlatego też publikujemy listę bezpiecznych i sprawdzonych instytucji:
- Polska Akcja Humanitarna PAH w Ukrainie;
- Polski Czerwony Krzyż
- United help Ukraine amerykańska organizacja, zrzutka na wsparcie medyczne i humanitarne na froncie
Organizacje ukraińskie:
- Hospitallers – ochotnicze ekipy ratownicze działające na froncie
- Ukraiński Czerwony Krzyż
- Voices of children – organizacja wspierajaca dzieci skrzywdzone wojną
*źródło – Rodziny Bez Granic