Z roku na rok stawiamy sobie poprzeczkę coraz wyżej

Za nami szczególny dla Warty, bo jubileuszowy rok. Pewnie będzie ciężko, ale jakby można go podsumować w jednym zdaniu, to jaki on był?
Każdego roku myślę, że to maksimum naszych możliwości jednakże ciągle podnosimy sobie  poprzeczkę coraz wyżej i o dziwo wciąż dajemy radę. Ten rok był naprawdę wyjątkowy, o czym najlepiej świadczy ilość zrealizowanych inicjatyw i wydarzeń. Klub Warta zdecydowanie przoduje w działaniach dla społeczności lokalnej budując pozytywne relacje z zawodnikami, kibicami, sympatykami, sponsorami a także władzami miasta. Rok 2021 to ogrom działań prowadzonych przez klub, cieszy fakt, że dzięki ludziom angażującym się w codzienne życie Warty udaje się to wszystko sprawnie organizować. 

Z okazji jubileuszu 100-lecia sporo się działo. Co udało się zrealizować w ramach obchodów, a czego nie?
Rok obchodów 100 lecia (od 05.02.2021-05.02.2022) rozpoczęliśmy od prezentacji filmu promocyjnego, którego tematem przewodnim było pokazanie skąd przyszliśmy i jakie wartości klub Warta ukształtowały. Kolejne ważne to uruchomienie strony 100 lecia, na której dzięki byłym Warciarzom oraz ich rodzinom  pojawiło się dziesiątki historycznych zdjęć. Powstało dedykowane logo 100 lecia oraz szata graficzna, którą wykorzystaliśmy do produkcji specjalnej serii gadżetów wydanych z okazji 100 lecia. W sierpniu mogliśmy zobaczyć specjalną wystawę 100 lecia. Prezentowana była ona na rynku w Śremie oraz deptaku na Jezioranach. Otwarliśmy skwer 100 lecia Warty Śrem, na którym usytuowano kamień z tablicą oraz posadziliśmy 31 drzew wśród nich znalazł się dąb WARTEK. W ciągu roku pojawiały się liczne publikacje dotyczące jubileuszu. W druku jest album 100 lecia Warty Śrem zostanie on wydany na dniach.   Finalne obchody zaplanowaliśmy na dzień kończący rok 100 lecia tj.  05.02.2022 jednak dziś wiemy, ze ten termin nie zostanie dotrzymany ze względów COVID. Uroczysta gala podsumowująca 100 lecie, którą zaplanowaliśmy odbędzie się na początku maja. Na niej dokonamy podsumowania roku jubileuszu oraz nagrodzimy wybitnych i zasłużonych Warciarzy.  Na pewno sukcesem jest dynamiczny rozwój Akademii Młoda Warta. Dzieci wciąż przybywa i obecnie Warta jest klubem, w którym szkoli się najwięcej młodych adeptów w powiecie, ale także jednym z większych w Wielkopolsce. To powód do satysfakcji i zadowolenia, ale także ogromna odpowiedzialność.
– Naszą wartością jest praca u podstaw. Ona dała nam owoce, największym ale i najbladziej wymagającym jest zaufanie. Dzięki zaufaniu przybywa nam dzieci oraz trenerów. Wartości na, których budujemy Wartę są naszą przewagą. Trenerzy chcą tu pracować, możliwość pracy i rozwoju w Warcie daje im  satysfakcję co przekłada się na jakość pracy. To z kolei wpływa na dobre warunki dla rozwoju dzieci co zauważają i doceniają rodzice, a co jest dla nasz największą nagrodą i satysfakcją.

Rok 2021 to także sukces marketingowy. Udało się pozyskać dwóch dużych partnerów. Firma Capchem przedłużyła umowę i została sponsorem strategicznym, a firma REHAU zadeklarowała pomoc przy zadaszeniu boiska przy Zamanhofa a także została sponsorem tytularnym Akademii Młoda Warta. Jest więc się z czego cieszyć, a czy to oznacza, że Warta nie musi się martwić o budżet i kłopoty finansowe klubu nie dotyczą?
– Klub przoduje w działaniach marketingowych, sukcesywnie od lat budując pozytywne relacje wokół marki jaką jest Warta Śrem. Cieszy mnie fakt, że nasza organiczna praca została zauważona i jest doceniana, co przekłada się na relacje ze sponsorami. W kwestii finansów rok 2022 będzie dużym wyzwaniem. Nowy Ład, który miał min łagodzić skutki pędzącej inflacji bardzo mocno uderza w stowarzyszenia i kluby sportowe. W wyniku zapisów klub Warta straci rocznie ok. 30-35 tys na nieplanowane w budżecie wydatki związane z Nowym Ładem. Do tego dochodzą ciągle rosnące ceny towarów i usług, chociażby transport. Dlatego każdy sponsor mały czy duży jest na wagę złota.

Klub się rozwija, koszty rosną a poziom dotacji z gminy wciąż jest na tym samym poziomie. W dodatku UKS Śrem, który szkoli o połowę mniej dzieci otrzymuje z ratusza dotację na tym samym poziomie. Dlaczego tak się dzieje, czy nie można tego zmienić i czy w takim razie wsparcie z miasta jest dla klubu na satysfakcjonującym poziomie?
– Nie ukrywam, że znak równości postawiony pomiędzy sekcjami piłki nożnej jest trudnym do zrozumienia. Jednakże oceniając współpracę z Urzędem Miejskim na innych płaszczyznach uważam, że wciąż się ona rozwija się i dlatego z optymizmem patrzę w przyszłość.

WIĘCEJ W WYDANIU PAPIEROWYM