||

Ptasia grypa w powiecie śremskim! 200 tys. indyków do utylizacji

Strażacy pomagają w zwalczaniu ogniska ptasiej grypy w Grzybnie / fot. KP PSP Śrem

Do powiatu śremskiego dotarła ptasia grypa. W działaniach służbę weterynaryjną wspierają strażacy zawodowi i ochotnicy.

W środę 9 kwietnia Wojewódzki Inspektorat Weterynarii poinformował o kolejnych ogniskach ptasiej grypy na terenie województwa wielkopolskiego. Jedno z nich, dotyczy powiatu śremskiego. 75. ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków zlokalizowane jest w Grzybnie. W danych WIW w Poznaniu, do utylizacji przeznaczono całą fermę, która liczy 192 235 indyków rzeźnych.

Reklama web duza

Ognisko choroby zostało potwierdzone wynikami badań próbki, które pobrano w dniu 7 kwietnia. Od 8 kwietnia w działania zmierzające do likwidacji ogniska ptasiej grypy zaangażowane są służby weterynaryjne, straż pożarna oraz policja i odpowiednie firmy zajmujące się gazowaniem ptaków i ich usuwaniem z kurników, a następnie transportem do wyznaczonych punktów spalania drobiu.

E69cc50f 5273 4eef A8c5 4668aad71c6d
Reklama VW Berdychowski

Nasze działania polegały na sprawdzeniu urządzeniami pomiarowymi obecności nadmiernej ilości dwutlenku węgla w kurnikach, w których wcześniej dokonano gazowania zakażonego drobiu. Po wykluczeniu niebezpieczeństwa można było wprowadzić tam ekipy pracowników, które przeprowadzały dalsze czynności związane z utylizacją chorych zwierząt – przekazuje nam mł. kpt. Piotr Michalski, oficer prasowy KPP Śrem.

Grypa ptaków (AI – Avian influenza), d. pomór drobiu (FP – Fowl plaque), jest chorobą wirusową, która dotyka w głównej mierze ptaki (zarówno drób jak i ptaki dzikie). Zakażenia ptaków mogą być wywoływane przez wirusy grypy wysoce zjadliwej (ang. Highly Patogenic Avian Influenza) oraz wirusy o niskiej zjadliwości (ang. Low Patogenic Avian Influenza).

Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich utrzymywanych w niewoli jak i ptaków wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany.

Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym, ich odchodami czy korzystanie ze wspólnych zbiorników wodnych. Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby.

Obserwuj nas w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *