Spełniło się marzenie Asi Grzywacz z Grzybna! Dziewczynka otrzymała cyber-oko!

Dwa lata po udanym przeszczepie nerki Asia Grzywacz z Grzybna.
Reklama

Pamiętacie Asię Grzywacz? Małą wojowniczkę z Grzybna? 31 stycznia minęły dwa lata od przeszczepu nerki, którą dziewczynka otrzymała od dorosłego dawcy. Zarówno dla małej wojowniczki, jak i jej najbliższych był to trudny czas. Częste wizyty u lekarzy, badania – niekoniecznie przyjemne, rehabilitacja i… zbieranie środków na cyber oko.
Wysiłek Asi i jej rodziców został jednak nagrodzony – dziewczynka zaczęła samodzielnie chodzić, a w ostatnim czasie w jej domu pojawiło się wymarzone cyber-oko! Koszt urządzenia to 37,5 tys. zł. Dzięki niemu Asia będzie mogła kontaktować się ze światem.
Rodzice małej wojowniczki nie kryją radości, a Asia, choć nie nie może jeszcze samodzielnie mówić, dziękuje szczerym uśmiechem, który nie znika z jej pogodnej twarzy.
- Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w pomoc dla Asi. Trudno wymienić wszystkich, były to osoby prywatne, lekarze, rehabilitanci, przedstawiciele różnych instytucji i organizacji – mówi Magdalena Grzywacz, mama dziewczynki.
Walka o życie
Reklama
Przypomnijmy, że Asia Grzywacz przyszła na świat w 2017 roku. Zarówno rodzice, jak i starsi bracia przyjęli ją z radością. Niestety, rodzinne szczęście nie trwało długo. Dziewczynka urodziła w zamartwicy, z zachłystowym zapaleniem płuc. Przysłowiowym gwoździem do trumny okazała się informacja, że Asia ma tylko jedną nerkę, która w dodatku nie pracuje prawidłowo.
Rodzice Asi podjęli ciężką i żmudną walkę o życie i zdrowie córki. W styczniu 2023 roku dziewczynka pomyślnie przeszła przeszczep nerki.
Od tego czasu wiele zmieniło się w życiu małej wojowniczki – Asia zaczęła samodzielnie chodzić, a w ostatnim czasie w jej domu pojawiło się wymarzone cyber-oko. W lutym dziewczynka wyjeżdża na tygodniową rehabilitację, cały czas pozostaje pod opieką lekarzy z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Dziewczynka ma nauczanie indywidualne, ponadto pracuje z nią logopeda i pedagog.
Cyber-oko – innowacyjna technologia umożliwiająca kontakt ze światem
Cyber-oko przeznaczone do użytku indywidualnego (C-Eye) to skuteczne wsparcie neurorehabilitacji. Urządzenie stymuluje zmysły i funkcje poznawcze osób z dysfunkcjami neurologicznymi, umożliwiając użytkownikom alternatywną komunikację oraz rozrywkę.
Stosowanie C-Eye w rehabilitacji neurologicznej opiera się na dwóch właściwościach: plastyczności mózgu (neuroplastyczości) oraz darwinizmie neuronalnym.
Neuroplastyczność umożliwia reorganizację, samonaprawę i adaptację tkanki nerwowej, wspomaga też procesy uczenia się i zapamiętywania. Funkcję uszkodzonych ośrodków mózgu przejmują inne ośrodki, a komunikacja z pacjentem odbywa się poprzez kanał wzrokowy.
Darwinizm z kolei odpowiada za podtrzymanie połączeń między komórkami nerwowymi, które są używane oraz zamieranie tych nieużywanych.
Dla Asi Grzywacz cyber-oko to realna szansa na rozwój, naukę i kontakt ze światem.




