|

Wspominali ksiąskich patronów i tych, którzy o nich pamiętają. Uroczyste podsumowanie gali w Książu Wlkp.

Odsłonięcie Tabliczki Upamiętaniającej Emilię Szczaniecką 1


15 listopada w hali sportowo-widowiskowej w Książu Wlkp. odbyła się uroczysta gala „Ksiąscy patroni 2024”.

Reklama VW Berdychowski

Pamięć o ważnych osobach wciąż żywa

„Dziesiątki zrealizowanych projektów, w tym kilka wymagających, dużego formatu przedsięwzięć. Całe mnóstwo pojedynczych, oddolnych inicjatyw. Wyrzeźbione, wydziergane, napisane, wyrecytowane, zaśpiewane, zagrane, narysowane, przejechane… zarówno tu w naszej gminie, jak i poza nią, nawet przeszło sto kilometrów od ksiąskiej granicy. Wewnątrz budynków, na zaaranżowanych specjalnie scenach, ale też w szkolnych salach gimnastycznych, w świetlicach wiejskich, w kościele, w holu Urzędu Miejskiego i na korytarzach szkół, pomiędzy regałami w bibliotece. Oczywiście również na zewnątrz – w ogrodach parafialnych, na skwerach ulic, gdzieś na asfaltowych i polnych drogach także. Otwartych dla szerokiej publiczności, ale i dla mniejszego grona: dla sąsiadów, dla mieszkańców ulicy, sołectwa, czy rodziny…”– tymi słowami rozpoczęła przemowę powitalną wiceburmistrz Książa Wlkp. – Mirela Grześkowiak, witając jednocześnie gości uczestniczących w uroczystej gali :Ksiąscy patroni 2024”. Wydarzenie miało miejsce 15 listopada w sali sportowo-widowiskowej w Książu Wlkp. i stanowiło trwające jedenaście miesięcy działania, realizowane zarówno w obrębie gminy Książ Wlkp., jak i poza jej granicami.

Lokalna społeczność z wielkim zaangażowaniem, oddaniem i dumą włączyła się w przedsięwzięcia upamiętniające tegorocznych patronów gminy Książ Wlkp.: Emilię Szczaniecką, ks. abp. Antoniego Baraniaka, doktora Maksymiliana Krybusa oraz Maksymiliana Cygalskiego. Są to osoby, które w szczególny sposób zapisały się w historii regionu, stanowiąc wzór do naśladowania dla wielu pokoleń.

W okresie jedenastu miesięcy zorganizowano szereg wydarzeń upamiętniających lokalnych bohaterów. Inicjatorami poszczególnych inicjatyw były instytucje, stowarzyszenia, organizacje, a także grupy mieszkańców. Podziękowaniem za zaangażowanie i ogrom pracy włożonej w przygotowanie wydarzeń, wszyscy organizatorzy otrzymali okolicznościowe statuetki, które podczas gali wręczyła wiceburmistrz – Mirela Grześkowiak wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej – Sławomirem Przybylskim.

Wśród wyróżnionych znaleźli się:

– Centrum Kultury Książ Wlkp. wraz z gminą Książ Wlkp.;

– Koło Gospodyń Wiejskich Sebastianowo;

– Mieszkańcy ulicy Doktora Maksymiliana Krybusa w Książu Wlkp.;

– Ośmioletnia Niepubliczna Szkoła Podstawowa imienia Księdza Prałata Piotra Wawrzyniaka w Chrząstowie;

– Przedszkole „Bajkowy Świat” w Książu Wlkp.;

– Specjalna Poczta Rowerowa z okazji 120. rocznicy urodzin Księdza Arcybiskupa Antoniego Baraniaka;

– Szkoła Podstawowa imienia Powstańców Wielkopolskich w Chwałkowie Kościelnym;

– Szkoła Podstawowa imienia Emilii Szczanieckiej w Konarzycach;

– Szkoła Podstawowa imienia Wiosny Ludów w Książu Wlkp.;

– Szkoła Podstawowa imienia Księdza Arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Mchach;

– Towarzystwo Miłośników Ziemi Śremskiej;

– Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości;

– Uniwersytet Entuzjastów Świata;

– Wirtualna Izba Regionalna Gminy Książ Wlkp.

Szczególne słowa wdzięczności trafiły do Marioli Kaźmierczak – dyrektor ksiąskiego Centrum Kultury, która za zasługi związane z organizacją uroczystości otrzymała bukiet kwiatów oraz czek o wartości 5 tysięcy złotych, czyli równowartość połowy nagrody „Laur 25-lecia”, którą gmina Książ Wlkp. otrzymała podczas finałowej gali konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii województwa wielkopolskiego”. Przekazanie tych środków wynika przede wszystkim z faktu, że Centrum Kultury w Książu Wlkp. w znacznym stopniu przyczyniło się do tego sukcesu.

Prelekcje o ksiąskich patronach i książka o savoir vivre

Podczas uroczystości nie zabrakło również prezentacji lokalnych bohaterów. Zadbała o to Katarzyna Gwincińska z Wirtualnej Izby Regionalnej Książ Wlkp., przygotowując ciekawą prelekcję o Emilii Szczanieckiej oraz Maksymilianie Cygalskim.

Monika Bulińska – dyrektor Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego, opowiedziała natomiast o nowo wydanej książce „Układ – czyli savoir vivre dawniej i dziś”. Autorkami publikacji są: wspomniana wcześniej Monika Bulińska, Maria Konieczna oraz Renata Brukiewicz.

Tematyka książki doskonale nawiązuje do życiowej postawy Emilii Szczanieckiej.

Wielkie dzieła małych dzieci, czyli kartki imieninowe dla ks. abp. Antoniego Baraniaka

Uroczysta gala stała się również doskonałą okazją, by podsumować konkurs plastyczny „To dla Ciebie – Antku”, w ramach którego dzieci przygotowywały kartki imieninowe dla solenizanta. W konkursowych zmaganiach wzięły udział dzieci ze żłobków i przedszkoli w Chwałkowie Kościelnym, Książu Wlkp., Mchach, a także znajdującym się poza obrębem gminy Boguszynie.

Wyniki prezentują się następująco:

Kategoria żłobek:

I miejsce – Liwia Duda;

II miejsce – Mikołaj Szelejewski;

III miejsce – Oliwia Kowalska.

Kategoria przedszkole:

I miejsce – Helena Świdurska;

II miejsce – Inez Dąbrowska;

III miejsce – Barbara Machowiak.

Pamiątkowa tabliczka upamiętniająca Emilię Szczaniecką

Tuż przed rozpoczęciem gali odsłonięta została okolicznościowa tabliczka przy ul. Emilii Szczanieckiej w Książu Wlkp., upamiętniająca patronkę ulicy – zasłużoną dla całej Wielkopolski społeczniczki, patriotki i przede wszystkim kobiety o wielkim sercu. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonała wiceburmistrz Książa Wlkp. – Mirela Grześkowiak, dyrektor Centrum Kultury w Książu Wlkp. – Mariola Kaźmierczak oraz dyrektor Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego – Monika Bulińska.

Tablice upamiętniające pozostałych trzech patronów zostały odsłonięte podczas wcześniejszych uroczystości im poświęconych.