Zakończyły się wybory sołeckie w gminie Książ Wlkp. Kto i gdzie został sołtysem?
Dobiegły końca wybory przewodniczących jednostek pomocniczych, czyli sołtysów w gminie Książ Wlkp. Czy w każdym sołectwie wybrano sołtysa?
Reklama
We wtorek, 12 listopada zakończył się cykl zebrań wiejskich w sołectwach na terenie gminy Książ Wlkp. Celem spotkań był wybór sołtysa oraz rady sołeckiej kadencji 2024-2029. Łącznie przeprowadzono 20 spotkań, z czego w 19 jednostkach wybrano osoby reprezentujące jednostki pomocnicze. Wyboru sołtysa i rady sołeckiej nie dokonano w Chrząstowie.
Pięciu nowych sołtysów, 14 bez zmian
W 6 sołectwach funkcję sołtysa pełni nowa osoba. W pozostałych 13 przypadkach stanowisko to będą piastować dotychczasowi przewodniczący jednostek pomocniczych. Nowi sołtysi zostali wybrani w następujących sołectwach:
– Chwałkowo Kościelne – Marian Rodziak;
– Kiełczynek – Malwina Olejniczak;
– Ługi – Karolina Antoszkiewicz;
– Radoszkowo – Przemysław Kania;
– Świączyń – Grzegorz Grewling;
– Zaborowo – Agnieszka Krajewska.
W 14 jednostkach zgłoszono wyłącznie jednego kandydata na sołtysa – osoby te otrzymały wymaganą większość głosów. W 5 sołectwach kandydatów było dwóch, a tym samym o wyborze sołtysa decydowała ilość ważnych głosów.
Najliczniej w wyborach sołeckich uczestniczyli mieszkańcy Konarskiego (54%), natomiast najniższą frekwencję odnotowano w Konarzycach i Zaworach (w obu sołectwach było to tylko 6%).
Co z sołtysem Chrząstowa?
Jedynym sołectwem, w którym nie dokonano wyboru sołtysa i rady sołeckiej, jest Chrząstowo. Do momentu wyboru nowego przewodniczącego jednostki pomocniczej oraz członków rady sołeckiej funkcję tę będą pełniły osoby wybrane w poprzedniej kadencji, z sołtysem Mirosławem Leśniakiem na czele. O terminie zebrania wiejskiego w Chrząstowie zadecyduje burmistrz Książa Wlkp., wydając stosowne zarządzenie.