„Trzeźwy Poranek” w Śremie. Pijani znów wpadli w ręce policji
4 listopada, od wczesnych godzin porannych policjanci ze śremskiej drogówki prowadzili kolejną akcję prewencyjną pod nazwą „Trzeźwy Poranek”.
Działania miały na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego nieodpowiedzialnych kierowców, którzy decydują się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu. Niestety, wyniki kontroli po raz kolejny potwierdziły, że problem nieodpowiedzialnych zachowań na drogach wciąż pozostaje aktualny.
Sponsorem głównym działu NA SYGNALE jest KT-24:
Podczas porannych działań funkcjonariusze zatrzymali czterech kierowców, którzy nie spełniali podstawowych wymogów trzeźwości. Największe zaskoczenie budził przypadek kierującego ciężarowym Mercedesem z naczepą. Mężczyzna miał blisko promil alkoholu w organizmie. Jego jazda w stanie nietrzeźwości stanowiła szczególne zagrożenie dla innych uczestników ruchu, biorąc pod uwagę masę i potencjalne niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą prowadzenie ciągnika siodłowego. Gdyby doszło do wypadku, skutki mogłyby być tragiczne.
Reklama
Lipiec pod dyktando pijanych kierowców. Kolejny dał o sobie znać w Żabnie
Kolejni zatrzymani to motorowerzysta oraz osoby kierujące samochodami osobowymi: Peugeotem i Renault. W ich przypadkach stwierdzono tzw. stan po użyciu alkoholu, co oznacza, że poziom alkoholu we krwi nie przekroczył 0,5 promila, ale i tak stanowił ryzyko dla bezpieczeństwa na drodze. Policja przypomina, że nawet niewielka ilość alkoholu we krwi negatywnie wpływa na koncentrację, czas reakcji oraz zdolność oceny sytuacji, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Policjanci działający w ramach akcji „Trzeźwy Poranek” odebrali wszystkim zatrzymanym kierowcom uprawnienia do kierowania pojazdami. Zatrzymani zostali również wyeliminowani z ruchu – ich podróż zakończyła się na miejscu kontroli, a pojazdy trafiły w ręce osób upoważnionych lub zostały zabezpieczone w sposób uniemożliwiający dalszą jazdę.
Funkcjonariusze zapowiadają, że tego typu kontrole będą kontynuowane i intensyfikowane, szczególnie w okresach, gdy dochodzi do zwiększonego ruchu pojazdów, takich jak weekendy czy święta. Policja przypomina, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to nie tylko wykroczenie, ale również zagrożenie zdrowia i życia – zarówno dla kierującego, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego.
– Po raz kolejny policjanci przypominają o tym, że kiedy kierujący jest po spożyciu alkoholu, to upośledzone są jego zmysły i może dojść do nieszczęścia. Dlatego apelujemy o trzeźwość za kierownicą, pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie! – mówi podinsp. Ewa Kasińska z KPP Śrem.
Za jazdę pod wpływem alkoholu kierowcy odpowiedzą przed sądem. W zależności od poziomu nietrzeźwości, grożą im surowe kary, w tym wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów, a w przypadku poważniejszych naruszeń nawet kara pozbawienia wolności.