Co wybrać na dach ? Przegląd materiałów dachowych.
Problematyka wyboru pokrycia dachowego to bardzo ważne zagadnienie, które będzie miało ogromny wpływ na dalszą eksploatację dachu. Jest to o tyle ważne, że od tego czym pokryjemy dach domu zależy ilość pracy konserwacyjnej będzie trzeba włożyć w to aby utrzymać taki dach w czystości. Jeśli dokładnie przeanalizujemy takie czynniki jak rodzaj pokrycia, jego koszty czy masa to z pewnością dojdziemy do wniosków, które pomogą nam w podjęciu decyzji. Bardzo ważne jest dopasowanie elementów dachowych do rodzaju dachu jaki posiadamy. Ważne są takie czynniki jak kąt pochylenia dachu czy jego ogólna konstrukcja. Jeśli dach jest bardzo płaski to z pewnością można zapomnieć o takich materiałach, które mają małą odporność na zalegającą na nich wodę. Wiele takich materiałów cechuje niska cena, ale niestety bardzo łatwo ulegają uszkodzeniom w wilgotnym klimacie. Na dachu pokrytym tanimi materiałami szybko pojawi się wiele zanieczyszczeń organicznych takich jak mech. Takie uszkodzenia dachu bardzo ciężko jest usunąć.
Pokrycia dachowe to jeden z najważniejszych materiałów elewacji zewnętrznej domu jakie przyjdzie nam wybierać podczas budowy. Jest to o tyle ważne, że od tego czy zastosujemy odpowiednie materiały zależy nasze zadowolenie z dachu. Dlatego też należy dobrze zastanowić się nad tym jaki materiał i jakie wkręty wybierzemy. Oczywiście podobnie jak z innymi tego typu materiałami budowlanymi, tak i z pokryciami dachowymi wiąże się ogromny wybór rodzajów, które dodatkowo dzielą się w zależności od kolorystyki, faktury i użytych materiałów. Jeśli chodzi o to jakie materiały są najlepsze to jest to oczywiście kwestia indywidualnych wyborów oraz preferencji. Bardzo ważne jest to by dobrać materiał do konstrukcji dachu. Dlatego też w ofercie producentów znajdziemy takie materiały, które nadają się świetnie na dachy płaskie, gdzie może zalegać śnieg czy woda. Wiele pokryć, szczególnie tych tańszych, ma tę wadę, że nie są dobrze odporne na ciężkie warunki atmosferyczne, a to głównie przez ich słabą i porowatą strukturę oraz wykonanie z kiepskich materiałów. Podobnie jest z izolacją gdzie zamiast nowoczesnych płyt termPIR stosuje się wełnę mineralną.
Na polskim rynku branży dachowej możemy spotkać się z szerokim wachlarzem akcesoriów dachowych i obróbek dachowych. Mogą być stosowane przy dachach wykonanych z różnych pokryć i dostosowane wyglądem do konkretnego materiału. Przykładem takich akcesoriów są wyłazy dachowe. Stosowane są przede wszystkim do umożliwienia wychodzenia na dach, do doświetlania pomieszczenia, w którym zostały zamontowane oraz do jego wietrzenia. Dzięki specjalnym kołnierzom, mogą być stosowane do różnych materiałów, które pokrywają nasz dach. Kolejnym przykładem akcesoriów dachowych są śniegołapy. Stosuje się je w celu zabezpieczenia przed nagłym osunięciem się śniegu z dachu. Ich wygląd przypomina widły albo groty płotów metalowych. Stosowanie takiej konstrukcji pozwala na utrzymanie większej ilości śniegu oraz stopniowy odpływ wody, która powstaje na skute topnienia. Dostępne są w różnych kolorach, które możemy dopasować do naszego pokrycia. Sprawi to, że nie będą się rzucały w oczy. Ponadto są one wykonywane ze stali nierdzewnej malowanej proszkowo, co chroni je przed korozją. Fundamenty ociepla się już nie styropianem a nowoczesnym XPS kiedyś znanym jako styrodur.
Łupek czyli jedna z wielu znanych nam skał, które cechuje szczególna łupkowatość. Dzięki właściwościom tej grupy skał, możliwe jest wykorzystanie ich do pokrycia dachów. Łupek stosowany do tego celu, może przybierać najróżniejsze kształty. Dekarz potrafią czynić cuda i stworzyć na każdym dachu oryginalne pokrycie właśnie z tego materiału. W zależności od kształtu dachówki przygotowanej z łupka, możemy mówić o kilku rodzajach krycia. Przykładem może być krycie łuskowe, które przypomina, jak sama nazwa wskazuje, łuski ryb. Jest ono podobne do krycia staroniemieckiego, jednak różni się tym, że stosowane do niego łupki są tej samej wielkości. Przy kryciu uniwersalnym możemy zauważyć jego estetyczny wygląd jak i solidność, która jest niewątpliwie istotną cechą charakterystyczną każdego pokrycia dachowego. Możemy również wyróżnić łupkowe krycie prostokątne, dzikie, karpiówkowe jak i ośmiokątne oraz francuskie. Każde krycie różni się kształtem poszczególnych dachówek stworzonych z łupka dachowego.
Na nowoczesne ogrodzenia polecamy sztachety metalowe wykonane z blach powlekanych które łączą nowoczesność z tradycją. Te sztachety wyglądają niemal jak te wykonane z drewna a różnią się od nich tym, że nie trzeba ich malować przez wiele wiele lat.