„Plon niesiemy, plon…” Rolnicy, ogrodnicy i pszczelarze z gminy Dolsk świętowali w Kotowie gminne dożynki
Święto Plonów, znane także jako dożynki, to symboliczne zwieńczenie prac polowych i zakończenie żniw. Zgodnie z tradycją, święto to stanowi podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w kolejnych latach. W gminie Dolsk tegoroczne Święto Plonów odbyło się w niedzielę, 8 września w Kotowie.
Reklama
Korowód dożynkowy i msza dziękczynna
Mieszkańcy Kotowa z zaangażowaniem przygotowywali się do niedzielnego Święta Plonów, dokładając starań, by wszystko było dopięte na ostatni guzik. Zdobiące wioskę scenki rodzajowe wywoływały uśmiech na twarzach uczestników wydarzenia, w humorystyczny sposób zwracając uwagę na potrzeby lokalnej społeczności.
Uroczystość rozpoczął barwny, pełen radosnych dźwięków korowód dożynkowy, który – przemierzając ulice Kotowa – dotarł na plac przed świetlicą wiejską, gdzie odbywały się dożynki.
Gospodarzami wydarzenia był burmistrz miasta i gminy Dolsk – Tomasz Frąckowiak oraz sołtys Kotowa – Włodzimierz Szklanny. Funkcję dożynkowych starostów pełnili: Ewa Klemska oraz Jarosław Kaczmarek.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: burmistrz Książa Wlkp. – Teofil Marciniak, przewodnicząca rady MiG Dolsk – Janina Pawełczyk, członek zarządu Powiatu Śremskiego – Marek Sikorski, reprezentujący jednocześnie starostę śremskiego, radni powiatowi i gminni, Anita Kowalak – pracownik UG w Brodnicy, reprezentująca wójta gminy Brodnica, przedstawiciele służb mundurowych, szefowie gminnych jednostek organizacyjnych, sołtysi, prezesi spółek rolniczych, przedstawiciele stowarzyszeń i KGW, komendanci i członkowie OSP, a także rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, pszczelarze i przedsiębiorcy.
Uroczystość prowadziła sekretarz miasta i gminy Dolsk – Mirella Godawa.
Zanim rozpoczęto tradycyjne obrzędy dożynkowe, odprawiona została uroczysta, dziękczynna msza polowa, którą koncelebrowali księża z gminy Dolsk: ks. Sławomir Krzeszewski – proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Dolsku, ks. Adam Anioł – proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Błażejewie oraz ks. Szymon Nowicki – proboszcz parafii pw. św. Rocha w Wieszczyczynie. W wygłoszonej homilii szczególne miejsce zajęło słowo „dziękuję”, którego często brakuje w codziennym życiu i międzyludzkich relacjach.
Słów kilka o Kotowie
Gminne Święto Plonów stało się doskonałą okazją, by przybliżyć uczestnikom historię Kotowa, a także przedstawić starostów dożynkowych.
Jak zaznaczyła prowadząca uroczystość – Mirella Godawa, Kotowo to jedno z mniejszych sołectw gminy Dolsk. Po raz pierwszy miejscowość była wzmiankowana w zapisach historycznych z 1365 roku. Miejscowość stanowiła własność szlachecką braci: Jana, Pawła i Piotra, którzy za 50 grzywien zostawili swoje dobra biskupowi poznańskiemu. W 1564 roku Kotowo było wymieniane w opisie dolskiego klucza dóbr biskupich.
W XIX wieku znajdował się tu folwark obejmujący klasycystyczny dwór. Do dnia dzisiejszego zachowała się przydrożna kapliczka z końca XIX wieku, zwieńczona krzyżem.
Obecnie sołectwo Kotowo liczy 135 zaangażowanych społecznie mieszkańców, na czele których stoi sołtys – Włodzimierz Szklanny oraz rada sołecka w składzie: Magdalena Banaszak, Ewa Klemska, Wiktoria Lewicka i Konrad Banaszak.
Obtańcowywanie wieńca, dzielenie chlebem i dożynkowe przyśpiewki
Podczas części obejmującej obrzędy dożynkowe nie zabrakło życzeń adresowanych do rolników, ogrodników i sadowników. Jak powiedział burmistrz miasta i gminy Dolsk – Tomasz Frąckowiak, ciężka praca, determinacja i troska o ziemię tworzą fundament naszego społeczeństwa.
- (…) dzięki wam na naszych stołach nie brakuje chleba, warzyw, owoców i innych darów natury, które na co dzień spożywamy. Wasza praca to nie tylko źródło utrzymania, ale przede wszystkim tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie – powiedział włodarz gminy.
W imieniu starosty śremskiego głos zabrał Marek Sikorski – członek zarządu rady powiatu. Odczytane zostały także listy gratulacyjne, które przekazali: marszałek województwa wielkopolskiego – Marek Woźniak, wojewoda wielkopolski – Agata Sobczyk oraz wicewojewowa wielkopolski – Jarosław Maciejewski.
Obrzędy dożynkowe uświetnił Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej „Władysie”. Po uroczystym wniesieniu dożynkowego wieńca – misternie przygotowanego, przywołującego elementy kultu pracy, chleba i ziemi jako matko żywicielki – nastąpiło obtańcowanie wieńca przez starostów dożynkowych, burmistrza miasta i gminy Dolsk oraz przewodniczącą RMiG Dolsk.
Ważnym momentem było dzielenie dożynkowym chlebem, który na ręce burmistrza miasta i gminy Dolsk, przewodniczącej RMiG Dolsk oraz sołtysa Kotowa przekazali dożynkowi starostowie.
Włodarz gminy zapewnił, że uczyni wszystko, aby dla nikogo nie zabrakło chleba.
Nie zabrakło również tradycyjnych przyśpiewek dożynkowych w wykonaniu artystów z Ogniska Walusia.
Rozstrzygnięto także konkurs na najładniej ozdobioną zagrodę w sołectwie Kotowo. W konkursowym jury znaleźli się dolscy radni: Iwona Matelska i Krystian Mejza oraz Marek Matuszewski – kierownik MGOSiR Dolsk. Zwycięzcy otrzymali nagrody.
Święto plonów zakończyło się zabawą taneczną z zespołem Amigo Band.