Poznawali uroku „polskiej Sahary”. Sołectwo Kotowo zorganizowało wycieczkę do Łeby

Wakacje sprzyjają krótszym lub dłuższym wyjazdom krajoznawczo-turystycznym. W sierpniu rada sołecka Kotowa zorganizowała jednodniową wycieczkę do Łeby – jednego z najczęściej wybieranych nadmorskich kurortów.
Reklama

Pogoda dopisała, humory tym bardziej. Jednodniowa wycieczka do Łeby to doskonała okazja, by odpocząć i poznać ciekawe miejsca w Polsce. Nikt z uczestników nie mógł narzekać na brak atrakcji, bo tych w Łebie, jak i najbliższej okolicy jest sporo.
Chętni mogli skorzystać z kąpieli morskich i słonecznych, tworzyć niezwykłe budowle z piasku lub zwiedzić okoliczne atrakcje.
Będąc w Łebie grzechem byłoby nie wybrać się na najrozleglejsze ruchome wydmy w Europie. Sporym zainteresowaniem cieszył się także port rybacki, Muzeum Bursztynu, Aleję Prezydentów RP, Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Motyli czy miejscowy deptak. Na turystów czekały także statki wycieczkowe, oferujące rejsy po Morzu Bałtyckim.
Reklama
Wydma Łącka – wizytówka Łeby
Ruchome Wydmy to jedna z najciekawszych atrakcji Słowińskiego Parku Narodowego, nie bez powodu uważane za turystyczną wizytówkę Łeby. Znajdują się pomiędzy Jeziorem Łebsko a wybrzeżem Bałtyku, gdzie wiatr nieustannie przesypuje góry piasku we wschodnim kierunku, efektem czego są „wędrujące wzniesienia”. Gdyby turyści za rok pojawili się w tym samym miejscu, z pewnością zobaczyliby zupełnie inne widoki. Dzieje się tak dlatego, że największa z wydm – Wydma Łącka – przemieszcza się kilka, a nawet kilkanaście metrów w ciągu roku.
Wydma Łącka to jedna z dwóch wydm udostępnionych dla turystów w Słowińskim Parku Narodowym. W rzeczywistości jest to zasypana piaskiem wieś Łączka. Najwyższe wzniesienie, dochodzące niekiedy do 42 metrów, nazywane jest Łącką Górą. Ze szczytu można podziwiać wyjątkową i niepowtarzalną panoramę „polskiej Sahary”.
Co jeszcze warto zobaczyć w okolicach Łeby?
Oprócz wspomnianych wydm, na uwagę zasługuje obszar Mierzei Łebskiej oraz dobrze utrzymane plaże. Warto odwiedzić także unikatowe miejsce, czyli Zatopiony Las, znajdujący się niedaleko latarni morskiej Czołpino.
Pozostałości po prehistorycznej puszczy mają prawie 3 000 lat i do roku 2016 nikt nie wiedział o ich istnieniu – wtedy atrakcja została odkryta przez sztormowe fale.
Ciekawym miejscem jest także Wielkie Bagno, znajdujące się obok Jeziora Łebsko. Kiedyś wydobywano tam torf. Obecnie jest to raj dla wielu gatunków ptaków. Miejsce to w szczególny sposób upodobały sobie żurawie, które można podziwiać z dryfującego pomostu widokowego.
Będąc w tych stronach warto także wdrapać się na mierzącą 33 metry latarnię Stilo. Trzeba jednak pamiętać, że z atrakcji mogą skorzystać wyłącznie turyści o wzroście powyżej 105 cm. Ograniczenia wynikają przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, gdyż wejście na taras widokowy wymaga pokonania 200 stromych, stalowych schodów. Na półpiętrach można obejrzeć historyczne wystawy oraz prace lokalnych artystów.
Wiele emocji wzbudza także rozciągający się na obszarze 5000 m(2) Labirynt Park Łeba. Jest to jeden z największych w Polsce naturalnych labiryntów, w których zabawa polega nie tylko na szukaniu wyjścia, ale także na zdobywaniu baz.







