|

Dożynki Sołecko-Parafialne w Żabnie

Img 1450 3
Korowód Dożynkowy (fot. Leno/FB)

W sobotę 24 sierpnia odbyły się w Żabnie Dożynki Sołecko-Parafialne. Święto plonów rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Jakuba w Żabnie. Następnie utworzony korowód dotarł na boisko sportowe. Tam „Fajne Babki” odprawiły obrzęd dożynkowy, a ks. proboszcz połamał się chlebem z mieszkańcami.

Świętowanie rozpoczęła uroczysta msza św. o godz. 14.00 w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Żabnie. Przewodniczył jej ks. proboszcz Jędrzej Jaworski. W trakcie eucharystii poświęcono przyniesione przez rolników wieńce dożynkowe. Po Eucharystii odbył się przemarsz korowodem na boisko.

Na miejscu wszystkich uczestników święta plonów przywitała Natalia Krzyżaniak, sołtys wsi Żabno oraz Robert Szydłowski, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Dezyderego Chłapowskiego w Iłówcu. Następnie przemówił wójt gminy Brodnica Marek Pakowski. Tradycyjny obrzęd dożynkowy przygotowały panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich Fajne Babki. Zatańczyły nawet do przeboju „One way ticket”. Następnie przekazano chleb dożynkowy na ręce ks. Jędrzeja Jaworskiego, który podzielił go, później poczęstował nim uczestników święta plonów. 

2b53fb0e 7fa1 4c78 b3b3 5df688e52106

Swoje umiejętności zaprezentowali druhowie z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Żabnie. Podczas pokazu młodzi strażacy musieli ugasić pożar pustostanu. Po drodze napotkali powalone na drogę drzewo, które trzeba było usunąć. Po zakończeniu działań gaśniczych, ruszyli na miejsce wypadku drogowego, gdzie pokazali jak udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

Organizatorzy przygotowali dla gości loterie fantowe, a także stoiska gastronomiczne. Dla najmłodszych były dmuchańce, jazda konikami oraz wiele innych atrakcji.


Wieczorem odbyła się zabawa tanecznej, podczas której przygrywał zespół NIECIERPLIWI.

Obserwuj nas w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *