|

Lekkie pokrywy studzienek i kanałów technologicznych

Pokrywa Kompozytowa 66977909612a4

Przemysłowe kanały technologiczne umożliwiają uzyskanie efektywnego dojścia do wybranych punktów instalacji w przypadku dokonywania inspekcji, napraw specjalistycznych czy realizowania systematycznych przeglądów. Dostęp do infrastruktury znajdującej się pod powierzchnią poziomu użytkowego chroniony jest za pomocą masywnych studzienek i włazów, mogących stwarzać wysokie ryzyko zaistnienia wypadków wśród personelu i powstawania uszkodzeń pojazdów lub urządzeń eksploatowanych w zakładzie. W jaki sposób lekkie pokrywy kanałów od Fibrelite są w stanie przeciwdziałać tym negatywnym zjawiskom?

Wady eksploatacyjne tradycyjnych pokryw dostępowych

E69cc50f 5273 4eef A8c5 4668aad71c6d

Standardowe pokrywy dostępowe cechują się wysoką masą własną. Z uwagi na olbrzymi ciężar konstrukcji, samodzielne podnoszenie studni przez jednego pracownika jest niemożliwe. Wiąże się to z koniecznością zaangażowania większej liczby personelu w realizację zadania lub oddelegowania wykwalifikowanej załogi wraz z pojazdem kołowym, lub gąsienicowym, który uniesie właz w celu wykonywania prac bieżących. Stalowe lub betonowe pokrywy technologiczne są wysoce problematyczne w transporcie. Z czasem stan techniczny zwykłych włazów ulega znacznemu pogorszeniu, co zwiększa ryzyko powstawania odkształceń i pęknięć na ich powierzchni. Kolejnym zagrożeniem związanym z użytkowaniem metalowych lub betonowych kanałów dostępowych jest wysokie zagrożenie kradzieżą. Stalowa pokrywa może stanowić cenny łup dla złodziei, choćby ze względu na atrakcyjne ceny tego surowca w punktach skupu.

Lekkie pokrywy najazdowe od Fibrelite

Widoczne zmiany na rynku nowoczesnych pokryw dostępowych zostały zapoczątkowane wraz z opracowaniem nowej technologii produkcyjnej, która pozwalała tworzyć ultralekkie i wysoce wytrzymałe elementy kompozytowe o zadowalającym stopniu jakości. Szczególną rolę w tym procesie odegrała brytyjska marka Fibrelite, która zaprojektowała pierwszą na świecie pokrywę stworzoną z materiałów łączonych. Wśród wybranych zalet pokryw kompozytowych wyróżnia się:

  • brak ryzyka powstawania ognisk korozji na powierzchni kanału;
  • niską masę własną, która pozwala na wygodne unoszenie włazu przez jedną osobę;
  • wysoką odporność na działanie promieni UV i wielu odczynników chemicznych;
  • możliwość stworzenia zindywidualizowanej pokrywy o konkretnych wymiarach;
  • zdolność do obsługi obciążeń w zakresie A15 – F900;
  • zwiększenie bezpieczeństwa dostępu do instalacji poprzez montaż blokady otwarcia;
  • zerową wartość pokrywy na rynku wtórnym, co zmniejsza ryzyko kradzieży.

Metalowe oraz betonowe włazy najazdowe są podatne na ryzyko degradacji z uwagi na ograniczoną zdolność do obsługiwania naprężeń. Dotyczy to również obiektów posiadających wzmocniony system ramowy. Żeliwna konstrukcja pokrywy może ważyć nawet kilkaset kilogramów, co znacząco zwiększa niebezpieczeństwo związane z obsługą kanału podziemnego. Nie może dziwić fakt, że są one sukcesywnie wypierane przez produkty kompozytowe, w których wyeliminowano większość z wyróżnionych wad użytkowych właściwych dla standardowych studzienek.

Pokrywy Fibrelite dostępne na rynku polskim

Lekkie pokrywy kompozytowe od Fibrelite znajdują swoje zastosowanie w wielu profesjonalnych branżach przemysłowych. Produkty te stosuje się m.in. w przemyśle ciężkim, stoczniach i na lotniskach. Z powodzeniem mogą być eksploatowane w magazynach, serwerowniach (pokrywy nie przewodzą energii elektrycznej) i fabrykach. Coraz częściej stają się również wyposażeniem zakładów wojskowych, w których produkowane jest uzbrojenie militarne. Jedynym certyfikowanym dystrybutorem produktów Fibrelite na rynek polski jest przedsiębiorstwo Corrimex. Firma ta od lat dostarcza nowoczesne rozwiązania kompozytowe, które w sposób efektywny pozwalają chronić instalacje podziemne w wyszczególnionych typach obiektów. Więcej informacji o pokrywach Fibrelite dostępne tu: https://pokrywynajazdowe.pl/

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *