|

Zaniemyśl od nowego roku ponownie ma być miastem!

Img 8998
Dawna siedziba magistratu i Burmistrza Zaniemyśla (fot. Wiktor Chicheł)

Po blisko 77. latach Zaniemyśl ponownie ma stać się miastem. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia, które zakłada utworzenie siedmiu nowych miast. 

Konsultacje z mieszkańcami

1200x628.psd
Reklama VW Berdychowski

Władze gminy przeprowadziły konsultacje społeczne, które zakończyły się 31 października 2023 roku. Mieszkańcy zdecydowali, że chcą, aby Zaniemyśl ponownie stał się miastem. Na tej podstawie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji został złożony wniosek. Pozytywna decyzja MSWiA oznacza, że Zaniemyśl oficjalnie stanie się miastem 1 stycznia 2025 roku. 

Projekt MSWiA musi teraz zostać przyjęty przez Radę Ministrów. Planowo ma to się odbyć w trzecim kwartale br. Jeśli tak się stanie – od stycznia Wielkopolska będzie mieć nowe miasto.

Przesłanki do bycia miastem

Zaniemyśl spełnia wszystkie wymogi, by zostać miastem:

  • Liczba mieszkańców Zaniemyśla przekracza 2 tysiące i wynosi obecnie 2 440 mieszkańców.
  • Miasto posiadało prawa miejskie w przeszłości, w latach 1742-1934 i 1941-1948.
  • Tylko niewielki odsetek mieszkańców Zaniemyśla utrzymuje się z działalności rolniczej.
  • Zaniemyśl nie ma typowej zabudowy zagrodowej w obszarze miejskim, występują jedynie pojedyncze gospodarstwa rolne na terenie całej miejscowości.
  • Zaniemyśl posiada wyodrębnione centrum, tj. plac Berwińskiego, który jest również wpisany do rejestru zabytków jako układ urbanistyczny.
  • Istnieje kompletna infrastruktura wodno-kanalizacyjna – wieś jest w pełni skanalizowana (99,9 proc.) i zasilana w wodę pitną (100 proc.).

Ponadto trzeba zauważyć, że w miejscowości są dwa kościoły, a kiedyś nawet dwie, oddzielne parafie, planty, Plac Berwińskiego zwany rynkiem, hala sportowa, amfiteatr, wiele restauracji czy supermarkety. Ponadto jest brak większej zabudowy wiejskiej.

Co ma się zmienić?

Administracyjnie pozostanie tak samo. Nie przybędzie urzędników gminie. Pozostałe jednostki organizacyjne jak Gminny Ośrodek Kultury czy przedszkola nie będą musiały zmieniać szyldów. Ta ważna zmiana nie wymusza konieczności wymiany dokumentów przez mieszkańców. Nie zmienią się też stawki opłat za śmieci. 

Gospodarstwa rolne na terenie Zaniemyśla nadal będą kwalifikować się do otrzymywania dotacji, nie zostaną objęte zakazem prowadzenia działalności rolniczej, odrolnieniem ani odlesieniem gruntów. W dziedzinie oświaty utrzymane zostaną dodatki dla nauczycieli i stypendia dla uczniów, a warunki uzyskania pomocy społecznej pozostaną niezmienione.

Natomiast wójt gminy Zaniemyśl będzie burmistrzem miasta i gminy. Także zwiększy to możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne zarówno dla miasta jak i dla wsi znajdujących się w gminie. Zaniemyśl będzie gminą wiejsko-miejską. To również szansa na przyciągnięcie inwestorów.

Koszty związane z samą zmianą statusu dotkną głównie władze samorządowe. Urząd Gminy Zaniemyśl będzie musiał wydać kilkanaście tysięcy złotych na wymianę urzędowych pieczątek, szyldów czy tablic informacyjnych.

Historia miasta Zaniemyśl

Historia Zaniemyśla jako miasta sięga 1742 roku, kiedy to miejscowość uzyskała lokację. Niestety, w wyniku historycznych perturbacji dwukrotnie tracił i odzyskiwał ten status – ostatnia degradacja miała miejsce w 1948 roku.

Zaniemyśl status miasta po raz pierwszy otrzymało 21 maja 1742 roku. Nowo utworzone miasto, znajdujące się między obecną ul. Średzką a stacją kolejki wąskotorowej, charakteryzowało się rynkiem w centrum, czyli dzisiejszym Placu Berwińskiego oraz posiadało przywilej organizowania jarmarków. Wówczas w Zaniemyślu działali sukiennicy, płóciennicy, garncarze, piekarze i krawcy. Obok Polaków zamieszkiwali tu również Niemcy i Żydzi. Jednak w miarę upływu czasu Zaniemyśl przekształcił się z osady rzemieślniczej w miejscowość rolniczą i stracił status miejski w 1934 roku. Po siedmiu latach od utraty praw miejskich, odzyskał je za okupacji niemieckiej w 1941 r. Niestety już w 1948 roku Zaniemyśl ponownie stał się wsią.

Obserwuj nas w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *