Bezdomni Fot1
Jeden z bezdomnych "mieszka" koło KCEK w Śremie / fot. M. Czubak
  • Home
  • Aktualności
  • Bezdomni latem: Jak można im pomóc i na co zwracać uwagę w upały?

Bezdomni latem: Jak można im pomóc i na co zwracać uwagę w upały?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Lato, choć dla wielu jest czasem relaksu i wakacyjnych przygód, dla osób bezdomnych może stanowić szczególnie trudny okres. Wysokie temperatury, brak dostępu do wody pitnej i cienia, a także ograniczone możliwości schronienia sprawiają, że bezdomni są narażeni na wiele niebezpieczeństw.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Śrem nie jest miastem wolnym od bezdomności. Chociaż osoby, które pozostają bez miejsca zamieszkania, mają możliwość spędzenia nocy w Nochowie, to jednak z wielu powodów wybierają „życie pod chmurką”.

Ślady koczowania tychże osób są widoczne w wielu miejscach w naszym mieście, a ostatnio nawet w choinkach koło byłej fontanny przy KCEK-u. Tam rozbity jest namiot, w którym ktoś mieszka.

Osoby bezdomne są jednak narażone na działania pogody: zimą siarczystych mrozów, a latem wysokich temperatur. Letnia aura może być dla takich osób zabójcza.

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest odwodnienie. Brak dostępu do czystej wody pitnej powoduje, że bezdomni często cierpią z powodu odwodnienia, które objawia się suchością w ustach, osłabieniem, zawrotami głowy, a w skrajnych przypadkach nawet omdleniami.

Innym poważnym zagrożeniem są udary cieplne, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Objawy udaru cieplnego to wysoka temperatura ciała, szybki puls, ból głowy, nudności oraz dezorientacja. Ponadto, długotrwałe przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony skóry może prowadzić do poważnych oparzeń słonecznych, które mogą powodować długotrwałe problemy zdrowotne. To szczególnie dotyczy tych osób z bezdomnością, które również mają problemy z alkoholem. Wypity pod słońcem alkohol w ilościach znacznych, może powodować senność.

Bezdomni Fot2
fot. M. Czubak

Pomoc bezdomnym latem jest kluczowa. Zapewnienie dostępu do wody jest jednym z najprostszych, a zarazem najważniejszych sposobów wsparcia. Można rozważyć przekazywanie butelek z wodą bezpośrednio osobom bezdomnym lub dostarczanie ich do organizacji, które zajmują się pomocą tej grupie. Również rozdawanie nakryć głowy, okularów przeciwsłonecznych i kremów z filtrem UV może znacząco poprawić ich komfort i bezpieczeństwo w upalne dni. Warto także zachęcać bezdomnych do korzystania z miejsc, gdzie mogą się schronić przed słońcem. Natomiast nie należy ignorować tych osób. Leżący pod słońcem bezdomny, który upojony jest alkoholem, to także człowiek. Osoba, która czuje i rozumie, ale los potraktował ją dotkliwie.

Warto podejść, sprawdzić czy wszystko w porządku, podać wodę do picia. To niewiele kosztuje, ale może być kluczowe dla życia i zdrowia osoby potrzebującej. Nie bądźmy więc obojętni.

Świadomość i edukacja na temat problemów, z jakimi borykają się bezdomni latem, są równie istotne. Rozmawiajmy o tych kwestiach w naszych społecznościach i zachęcajmy innych do pomagania. Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę, aby lato dla osób bezdomnych było choć trochę bardziej znośne.

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]