Img 1025
Rafał Grupiński wręcza dyplom Wiktorowi Jankowiakowi (fot. Krzysztof Grzesiak)
  • Home
  • Aktualności
  • Wiktor Jankowiak finalistą – szczęśliwy powrót z Senatu RP

Wiktor Jankowiak finalistą – szczęśliwy powrót z Senatu RP

Co o tym sądzisz?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W poniedziałek 17 czerwca w budynku Senatu RP w Warszawie odbył się finał ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Senat Rzeczpospolitej Polskiej”. Nasz okręg reprezentował Wiktor Jankowiak ze śremskiego Ogólniaka.

Z tytułem finalisty wrócił z Warszawy Wiktor Jankowiak – uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. gen Józefa Wybickiego w Śremie. Znalazł się w elitarnym gronie dwudziestu uczestników ogólnopolskiego konkursu “Poznaj Senat RP”. Zawody finałowe odbyły się 17 czerwca 2024 r. w budynku Senatu RP. Uczniów powitał przewodniczący głównej komisji konkursowej prof. Maciej Fic z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Oprócz zmagań finałowych młodzież poznała najważniejsze miejsca oraz kuluary Sejmu i Senatu, spotkała się z wicemarszałkiem Senatu Rafałem Grupińskim, który wręczał też nagrody. Podczas uroczystości obecni byli senatorowie z regionów, z których pochodzili uczniowie. Na koniec zwiedzono Muzeum PRL. 

„Mam nadzieję, że wasza znajomość historii i wiedza przyczynią się do tego, że w przyszłości będziemy mieli bardzo zdolnych i mądrych następców”

– powiedział Rafał Grupiński.

Dla Wiktora po sukcesach w Olimpiadzie Wiedzy Historycznej, konkursie o Powstaniu Wielkopolskim to trzeci duży sukces w tym roku szkolnym. 

„Wiktor, ogromne gratulacje.

[…]

I to by było na tyle. To już ostatni wyjazd konkursowy w tym roku. Warszawa 17 czerwca Senat RP. Wiktor z LO w Śremie wrócił z tytułem finalisty a ja tradycyjnie postałem obok. Najlepsza dwudziestka z przeszło 1000 uczniów zmierzyła się z testem finałowym. Wicemarszałek Senatu Rafał Grupiński wręczał nagrody. A dla Wiktora to trzeci udany finał w tym roku. Jest Gość! Gratulacje.”

– podsumował Krzysztof Grzesiak.

Konkurs zorganizowano pod patronatem marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Jego celem było zachęcenie młodych ludzi do poznawania historii i zadań izby wyższej polskiego parlamentu.  W tegorocznej edycji uczestniczyło prawie 1100 uczniów z 67 szkół, a do zmagań finałowych przystąpiło 20 uczniów. Konkurs zorganizowała Kancelaria Senatu przy współpracy z biurami senatorskimi oraz szkołami. 

Zostaw komentarz