Dsc 2919
Pomnik ofiar katyńskich w Parku Śremskich Odlewników. Fot. S. Witasiak

Śremianie uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

Zbrodnia Katyńska to zbrodnia wojenna dokonana wiosną 1940 roku przez NKWD na polskich jeńcach wojennych. W wyniku egzekucji zginęło około 22 tysięcy obywateli polskich, w tym oficerów Wojska Polskiego, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, leśników, duchownych, naukowców i przedstawicieli inteligencji. W niedzielę 21 kwietnia odbyły się w Śremie uroczystości upamiętniające poległych.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Zbrodnia Katyńska była aktem ludobójstwa, mającym na celu zniszczenie polskiej elity narodowej i osłabienie polskiego społeczeństwa. Zbrodnia ta miała ogromny wpływ na losy Polski i Polaków, a jej konsekwencje odczuwalne są do dziś.

Przebieg wydarzeń

Po agresji Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku, około 400 tysięcy polskich żołnierzy dostało się do niewoli sowieckiej. Większość z nich została osadzona w obozach jenieckich na terenie ZSRS. Wiosną 1940 roku NKWD rozpoczęło masowe egzekucje polskich jeńców wojennych. Ofiary były wywożone z obozów grupami i mordowane w Katyniu, Kijowie, Charkowie i Miednoje.

Ujawnienie zbrodni

Zbrodnia Katyńska została ujawniona w 1943 roku przez Niemców, którzy odkryli masowe groby polskich oficerów w Katyniu. Sowieci zaprzeczyli swojej odpowiedzialności za zbrodnię, oskarżając Niemców o jej popełnienie. Po zakończeniu II wojny światowej sprawa zbrodni katyńskiej została objęta milczeniem. Dopiero w latach 80. XX wieku prawda o zbrodni zaczęła wychodzić na jaw. W 1989 roku Wojciech Jaruzelski oficjalnie potwierdził, że zbrodni dokonało NKWD.

Upamiętnienie ofiar

W 1990 roku w Katyniu odsłonięto pierwszy pomnik upamiętniający ofiary zbrodni. Od tego czasu w Polsce i na świecie powstało wiele miejsc pamięci poświęconych ofiarom zbrodni katyńskiej, w tym również w Śremie w Parku Śremskich Odlewników. W 2007 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który obchodzony jest co roku 13 kwietnia.

Kolejny raz Śremianie uczcili pamięć poległych bohaterów

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:15 Mszą Świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa w Śremie. Przewodniczył jej ksiądz kanonik Ryszard Adamczak. Za oprawę muzyczną odpowiadał Chór Moniuszko razem z Orkiestrą Dętą Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego. Uroczystością towarzyszyły liczne poczty sztandarowe. Po Mszy Świętej odbył się uroczysty przemarsz do Parku Śremskich Odlewników. Tam na miejscu pod pomnikiem odśpiewano hymn i Rotę. Odbył się również apel poległych połączony z oddaniem salwy honorowej. Na zakończenie delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz znicze.

Zostaw komentarz